Furča v snahe krotiť pitie mládeže nariadila nepretržitý zákaz alkoholu na verejných priestranstvách, ktorý už raz prokuratúra v Košiciach napadla ako nezákonný.
KOŠICE. V košickej mestskej časti Dargovských hrdinov známej ako Furča platí od novembra nové všeobecne záväzné nariadenie o dodržiavaní čistoty a poriadku. Norma schválená miestnymi poslancami zakazuje na miestach prístupných verejnosti piť alkohol. Kto ju poruší, dopúšťa sa priestupku, za ktorý môže dostať pokutu do 33 eur.
Podobné obmedzenie platilo niekedy v celých Košiciach. Bolo súčasťou nariadenia mesta, proti ktorému v roku 2006 podala protest krajská prokuratúra. Podľa nej samospráva absolútnym zákazom alkoholu na celom území mesta bez akéhokoľvek časového obmedzenia uložila občanom povinnosti nad rámec zákona, a to odporuje ústave.
Mesto normu zmenilo
Zákon o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov totiž umožňuje obciam obmedziť alebo zakázať pitie "v určitých hodinách alebo dňoch" a na určených verejných priestranstvách. Mesto preto ustúpilo a v roku 2007 predpis zmenilo.
"Na základe protestu prokurátora sme všeobecný zákaz nahradili už iba zákazom konzumácie alkoholu v konkrétnom čase a zároveň len na presne vymedzených miestach," potvrdzuje Jaroslav Vrábeľ, vedúci komunikačného referátu košického magistrátu.
Podľa novej mestskej úpravy nie je popíjanie v Košiciach dovolené od piatej ráno do tretej ráno nasledujúceho dňa a to v okolí škôl, nemocníc, úradov, kostolov, ihrísk, zastávok a parkov. Obmedzenie platí aj v celom historickom centre ohraničenom desiatimi ulicami.
Zákaz platí nonstop
Nariadenie Furče pritom hovorí o zákaze "na celom území mestskej časti... na verejných priestranstvách a miestach verejne prístupných". V zátvorke predpis potom ďalej spresňuje, že ide o park, detské ihriská, kostoly, polikliniku, okolie škôl a obchodných centier, zastávky a podchody.
Neurčuje ale žiaden konkrétny čas. Mestská časť si napriek tomu nemyslí, že opakuje chyby, ktoré robilo mesto. Starostka Monika Smolková (SMER) je presvedčená, že zákon dodržali.
"Zákaz sme uplatnili počas celého roka, ako aj počas celého dňa, teda 365 dní, 24 hodín denne. Sú miesta, ako detské ihriská alebo okolia škôl a kostolov, kde je požívanie alkoholu neprípustné stále," povedala.
Novela zákona?
Priznáva však, že zákon umožňuje rôzne výklady a mestská časť by mohla naraziť na prokuratúru. Ako poslankyňa Národnej rady je pripravená riešiť problém zmenou zákona. Tvrdí, že novelu predloží aj s ďalšími poslancami už na februárovú schôdzu parlamentu.
K prijatiu "suchého" nariadenia viedli Furču problémy s popíjajúcou mládežou. Podľa samosprávy bolo potrebné aj preto, aby sa zabránilo znečisťovaniu verejných priestorov.
Súvislosti
Ostatným stačí mestské nariadenie
- Sídlisko Dargovských hrdinov je pravdepodobne jediná mestská časť v Košiciach, ktorá sa rozhodla vlastným predpisom zákaz alkoholu tak, ako ho definuje všeobecne záväzné nariadenie mesta, sprísniť. Malé samosprávy väčšinou vo svojich normách pitie v uliciach neriešia, spoliehajú sa na mestskú právnu úpravu.
- Niektoré priamo odkazujú na mestské nariadenie. Tak je to vo všeobecne záväznom nariadení o dodržiavaní čistoty a verejného poriadku mestskej časti Západ.
- Iné mestské časti kopírujú do svojich nariadení právnu úpravu mesta, teda aj časové obmedzenie zákazu požívania alkoholu na dvadsaťdva hodín denne. Mestská časť Sever k tomu vymedzuje konkrétne verejné priestranstvá, kde sa musí povinnosť nepiť dodržiavať. Patria k nim trhoviská pri obchodných centrách Merkúr a Mier, či okolie cintorínov.
rok
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári