SOKOĽANY/KOŠICE.
Patrí k nim aj spoločnosť U. S. Steel a ďalších 16 firiem. Už druhý rok tak bude obec podľa jej starostu Tomáša Suchého profitovať z navrátených 667 hektárov pozemkov, o ktorých v reštitučnom konaní a v spore s mestom Košice rozhodol košický krajský súd.
Veľký rozvoj obce
"Prostriedky použijeme na rozvoj a skrášlenie obce," uviedol pre starosta. Spresnil, že pôjde o výstavbu kanalizácie a čistiarne odpadových vôd, športovo-relaxačného centra, parkov a oddychových zón i ciest, optickej širokopásmovej siete na digitalizáciu, o rekonštrukciu športového areálu, oplotenie cintorína, riešenie rómskej problematiky a ďalšie rozvojové projekty. Okrem daní z nehnuteľností pomáha plniť obecnú pokladnicu aj likvidácia komunálneho a biologického odpadu v sume 132 000 eur.
V kase o 1,3 milióna eur viac
Daň z nehnuteľnosti z dotknutého územia predstavovala v uplynulých rokoch pre mesto Košice ročný príjem približne 1,3 milióna eur. Spor o pozemky, za ktoré doteraz platili mestu dane rôzne podnikateľské subjekty, vrátane U. S. Steel, má viacročnú históriu. Ako uviedol starosta, začal sa ešte v roku 1997 a skončil v prospech obce.
Mesto sa odvolalo. Neúspešne
Mesto sa proti rozhodnutiam Krajského súdu (KS) v Košiciach a katastrálneho úradu odvolalo, ale neúspešne. Najvyšší súd SR jeho dovolanie kvôli procesnej chybe, keď ho doručili po zákonom stanovenom termíne, zamietol a do sporu nevstúpil. Podľa vyjadrenia vedúceho komunikačného referátu Magistrátu mesta Košice Jaroslava Vrábeľa mesto napriek doterajším neúspechom na súdoch nerezignuje, na svojom nároku na územie trvá a doterajšie rozhodnutia súdov a katastra nepovažuje za správne.
Košice chcú obnovu konania
Mesto podalo návrh na obnovu konania, ale KS zatiaľ nerozhodol. Samospráva podala aj ústavnú sťažnosť, ale ani rozhodnutie Ústavného súdu SR nám ešte doručené nebolo," dodal Vrábeľ.ň
O pričlenení časti katastrálneho územia bývalého okresu Košice-vidiek k mestu Košice rozhodol bývalý Okresný národný výbor Košice-vidiek v roku 1979 a následne aj bývalý Krajský národný výbor kvôli výstavbe Východoslovenských železiarní. Podľa dostupnej dokumentácie sa tak stalo bez súhlasu dotknutých obcí, vrátane Sokolian, ktoré v tom čase boli časťou obce Hutníky. Samospráva začala o svoj majetok bojovať pred 12 rokmi na základe reštitučného zákona. Podľa starostu Suchého sa obec súdila pôvodne o 712 ha, ale kvôli zástavbe výrobných plôch na hranici pôvodného katastra darovala mestu 45 ha, čiže vrátili jej 667 ha.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári