KOŠICE.
Akademický maliar Michal Čičvák sa narodil 20. mája 1955 v Sobranciach. Celý svoj život tvoril a prežil v Košiciach. Ako talentovaný výtvarník začal po stredoškolských štúdiách v roku 1973 študovať maliarstvo na poľskej Štátnej vysokej škole výtvarných umení v Gdansku. Štúdiá voľnej maľby na uvedenej škole absolvoval v roku 1978 u prof. R. U. Usareviča a prof. Ostrowského. Už počas gymnaziálnych štúdií súkromne študoval maľbu u košických maliarov (Borecký, Doboš, Feld).
Nedlho po absolutóriu vysokej školy ako umelec v slobodnom povolaní sa viac ako tri desaťročia významnou mierou spolupodieľal na vytváraní východoslovenského, osobitne košického umeleckého života. Spolu s akad. mal. Štefanom Roskoványim patrili zvlášť v 80. a 90. rokoch uplynulého storočia k popredným osobnostiam nielen košického, ale aj východoslovenského maliarstva. Michal Čičvák kvalitou a významom svojho umeleckého posolstva ovplyvnil nielen regionálny, ale tiež širší kontext slovenského maliarstva.
Ako jeden z mála maliarov svojej generácie začal vo svojom umeleckom programe rozvíjať filozofické motívy s existenciálnym podtextom. Svoje úvahy rozvíjal do podobenstiev, znakov a metafor. Vnímateľovi svojich diel nepredkladal hotové, púhym zrakom vnímateľné obrazy, ale nútil ho na zamyslenie a hľadanie vyššieho zmyslu a myšlienkového posolstva. Ako maliar zobrazoval na veľkorozmerných plátnach svoje úvahy o človeku, nachádzajúceho sa v hlbokej osamelosti, ktorú ako umelec dobre poznal. Existenciu človeka presvecoval z perspektívy totálnej absurdnosti ľudskej existencie a sebapoznania. Okrem iných vytvoril významné diela inšpirované koncentračnými tábormi z druhej svetovej vojny, utrpením človeka vo vypätých životných a osudových chvíľach, ale tiež cykly motivované divadelným zákulisným životom. Osobitnú vrstvu jeho tvorby tvoria tiež obrazové cykly vyjavujúce košické dvory a staromestské zákutia.
Čičvákova maľba sa vyznačovala vysokou technickou a technologickou úrovňou. Z techník najviac používal akryl, pričom okrem farieb využíval aj autentickú, teplú tonalitu číreho režného plátna, jeho zrnitosť a prirodzenú štruktúru. Ako jeden z mála maliarov svojej generácie sa intenzívne venoval štúdiu filozofie a literatúry, neustále hľadajúc odpovede na existenciálne a ontologické otázky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári