"Som nefajčiarka a s radosťou som privítala fajčiarsky zákon," píše nám čitateľka z Rosnej ulice. "Teraz už nevychádzam z každej kaviarne zasmradená od cigaretového dymu. Čo sa však zrejme zákonom nepodchytilo, je fajčenie na chodbách panelákov. Stalo sa už samozrejmosťou, že si niektorí ľudia urobili z chodieb blokov fajčiarne. Teda nefajčia doma, v byte, aby ho nezasmradili, ale pred jeho dverami. Dym tam potom stojí, lebo nemá kam uniknúť (iba ak stúpať na horné poschodia). Občas je tam taká ´hmla´, že by sa dala krájať. Smrdí tam, musíme to všetci dýchať, napáchne nám oblečenie, dym vniká do bytov. Navyše, pohybujú sa tam malé deti... Vadí nám to. Je to nejako ošetrené v tom novom zákone? Môžu ľudia fajčiť v takom uzavretom verejnom priestore? Neporušujú tým zákon?" O tomto probléme sme počuli z viacerých strán. V niektorých panelákoch si dokonca fajčiari urobili na chodbách spoločných priestorov "pohodlie". Zabezpečili popolníky, umiestnili kreslá. Tam vysedávajú, diskutujú a pofajčievajú. Na balkón nejdú, lebo im je zima. Aj keď v lete áno a potom je pod balkónmi hromada ohorkov. Je šanca tomu zamedziť?
Oslovili sme Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RUVZ) v Košiciach. "Zákon o ochrane nefajčiarov sa zaoberá iba problematikou fajčenia na verejných priestranstvách, v blízkosti zastávok MHD, železničných staníc, v hypermarketoch atď.," hovorí Zuzana Dietzová, vedúca odboru hygieny výživy RÚVZ. "Ale skutočne nerieši spoločné priestory bytových domov. Problém, ktorý trápi čitateľku, je však možné riešiť cez ustanovenia zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov alebo cez ustanovenia Občianskeho zákonníka. Povinnosti užívateľov bytov a nebytových priestorov je možné upraviť a užívateľmi odsúhlasiť aj v Domovom poriadku."
Podobné odpovede na problém čitateľky sme našli aj na internete, na istej webovej stránke, kde si navzájom radili tí, ktorí majú s fajčiarmi v bytových domoch problémy. Tam sme sa dozvedeli, že zákaz fajčenia by mal byť zavedený v Domovom poriadku, prípadne v iných stanovách bytového spoločenstva. Tento problém sa dá riešiť len vo vnútornej komunite nájomníkov domu. Tým, že sa naň nemyslelo v zákone na ochranu nefajčiarov, si to teda musia riešiť sami s predsedom spoločenstva. Na fajčiacich susedov sa dá "vytiahnuť" snáď iba citácia z Občianskeho zákonníka, ktorý svojím konaním porušujú: ´§ 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka - Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného, alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi...´
Ak by sa to teda bralo z tohto pohľadu, snáď by poškodení mohli v tejto veci aspoň zalarmovať políciu.
"Mestská polícia Košice nie je v zmysle platných právnych noriem kompetentná danú problematiku riešiť," odpovedá Milan Dvorožňák, náèelník MsP. "Napr. formou uloženia sankcie za priestupok, keďže fajčenie v spoločných priestoroch obytného domu (nebytových priestoroch) žiaden zákon explicitne nerieši (vrátane zákona o ochrane nefajčiarov), teda v takýchto prípadoch nejde o priestupok v zmysle zákona o priestupkoch."
Nuž, ak teda máte susedov, čo si z chodby urobili fajčiarsky kútik, neostáva vám iné, iba nájsť s nimi spoločnú reč, prípadne sa sťažovať u predsedu spoločenstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári