Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 7. máj, 2021 | Meniny má MonikaKrížovkyKrížovky

Leona Machálková: Bulvár je ako neriadená strela

Česká herečka a speváčka Leona Machálková je u nás známa niekoľko rokov. Poznajú ju hlavne milovníci českých muzikálov, lebo v tých sa najčastejšie objavuje. Koncom minulého roka však prišla do Košíc.

Česká speváčka a herečka Leona Machálková.Česká speváčka a herečka Leona Machálková. (Zdroj: Judita Čermáková)

Česká herečka a speváčka Leona Machálková je u nás známa niekoľko rokov. Poznajú ju hlavne milovníci českých muzikálov, lebo v tých sa najčastejšie objavuje. Koncom minulého roka však prišla do Košíc zaspievať spolu s Karlom Gottom. Pri tejto príležitosti sa rozhovorila o divadle, speve i synovi Arturovi.

Počas celého minulého roka navštívilo Košice množstvo hviezd zvučných mien. Košičania mali napríklad možnosť pozrieť si a vypočuť naživo samotného majstra a českého slávika Karla Gotta. Na koncert si so sebou vzal aj ďalších českých spevákov. Leony Machálkovej sme sa po koncerte opýtali na atmosféru i publikum.

"Na košický koncert budem určite dlho spomínať," odpovedala nám Leona na otázku, aký bol koncert a košické publikum. "Stretli sme sa tu so srdečným prijatím a radostnou atmosférou niekoľko tisíc fanúšikov a milých ľudí. Hralo sa skvele, bol dobrý zvuk a všetko to ´báječne šlapalo´."

Milovníci českých muzikálov si určite nenechajú ujsť lahôdky tohto druhu. Muzikál Dracula je určite jednou z nich. Jedna z hlavných úloh pripadla aj Leone. "Muzikál Dracula, autorov Karla Svobodu, Zdenka Borovca a Richarda Hesa, sa po niekoľkých rokoch vrátil do Prahy. Ide o vôbec najúspešnejší pôvodný český muzikál všetkých dôb. Videlo ho vyše milióna divákov, predali sa státisíce hudobných nosičov a všeobecne sa vždy tešil obrovskému záujmu a priazni verejnosti." Inak to nie je ani dnes. Ako česká speváčka a herečka dodáva, na muzikál sa môžu začať tešiť tento rok aj Slováci. Na jar sú totiž pripravené zájazdové predstavenia do Bratislavy i do Košíc.

Tajuplný a mystický príbeh grófa Draculu prevedie divákov temnotou, strachom, vášňou i nekonečnou láskou. Pozemské i nadprirodzené bytosti, smrť i filozofia. To všetko sa v muzikáli prepletá dejom. Leona si v príbehu zahrala rolu Draculovej príbuznej Lorraine, do ktorej sa on neskôr zamiluje. "Táto rola mi dáva krásnu spevácku i hereckú príležitosť. Je romantická, nežná, veselá a bezstarostná, zároveň dramatická - nešťastná, vyčerpaná a zúfalá. Lorraine však nakoniec nájde pokoj v odpustení a uzmierení. Hrá sa mi naozaj krásne, navyše mám hudbu Karla Svobodu rada. Ako žena už mám v živote naozaj ´nažité´, som zrelá, skúsená, takže mám z čoho čerpať."

Romantiku, lásku i nešťastie jej poskytla aj ďalšia rola. Postava ženy, ktorá je mnohým známa z televízie i z kníh v príbehu o večnej láske markízy Angeliky a grófa de Peyrac. "Ako predstaviteľka titulnej roly som si zvykla na to, že je to pre mňa doposiaľ najväčšia záťaž, akú som v divadle zažila. Som na javisku neustále a to, že Michal David (autor muzikálu) vie napísať krásne, ale veľmi ťažké spevácke party, je známa vec. I túto rolu mám rada, pre jej charakter aj pre to dobrodružné putovanie po osudoch nekonvenčnej, neskrotnej, odvážnej a romantickej Angeliky."

Od roku 1993 účinkovala Leona v rôznych pražských muzikálových inscenáciách - vo West Side Story (1993) si zhrala Anitu, v Jesus Christ Superstar (1994) Máriu Magdalénu, v spomínanom muzikáli Dracula (1995 - 1998) Adrianu a Lorraine, v predstavení Mise (1998) postavu Normy, v muzikáli Monte Cristo (2000 - 2002) to bola zase rola Mercedes, v Les Miserables (2003 - 2005) Eponine a v tiež spomenutej Angelike (2007 - 2008) samotnú Angeliku. Svoj spevácky talent Leona nerozvíja iba v divadle, ale aj na sólovej dráhe. Kým pred rokmi spievala v skupinách Znamení dechu či Koryto, od roku 1996 je sólovou speváčkou. Počas doterajšej kariéry stihla nahrať sedem cédečiek. V roku 1996 vydala svoj prvý album Leona, o dva roky neskôr Film a muzikál, v roku 1999 Film a muzikál II, album Blízká setkání vyšiel v roku 2001, o dva roky neskôr nahrala cédečko Jsem to já, ďalší album swingovej a lounge music Voda divoká uzrel svetlo sveta v roku 2005 a zatiaľ posledný - Nejvìtší hity vyšiel minulý rok. Za niektoré albumy získala zlaté či platinové ocenenia.

Speváčka si však ani po namáhavej sezóne nedopriala žiadny oddych. "V tomto roku mám niekoľko plánov. Nenatočila som ešte album z koncertu Live. Túto snovú úlohu by som si teda rada splnila. Ďalej by som rada vydala album s novinkovým repertoárom a s manažérom premýšľame aj o DVD. Takže práce je nad hlavu." Okrem toho, že spieva sólovo i v divadle, absolvuje Leona aj rôzne koncerty. A to nielen v Česku či u nás, ale i v zahraničí. Koncertovala napríklad v Holandsku, v Číne i vo Vietname. A aké je tamojšie publikum? "Zvedavé a otvorené. Všade sa nám hralo výborne. ¼udia sú tolerantní a veľmi zdvorilí."

Sú speváci či herci, ktorí si časom povedia, aj sa s tým priznajú, že si pokojne vedia sami seba predstaviť v úplne inom povolaní. Sú však aj takí, pre ktorých je spev či divadlo ich osudom. Táto cesta, ako priznáva aj Leona, bola určená aj pre ňu. "Po gymnáziu som vyštudovala filozofickú fakultu v odbore český jazyk a história. Viac-menej som sa však od detstva venovala spevu a husliam. K tomu od študentských čias pribudol záujem o poéziu a divadlo. Na vysokej škole som potom spievala s dvoma skupinami. Po pár koncertoch bolo rozhodnuté - ísť spievať." Odišla do Prahy a šťastie jej prialo. Dostala angažmán do divadla Semafor, skoro prišli aj hlavné roly do muzikálov. Venovala sa aj mimodivadelným projektom, vždy spievala v kluboch a venovala sa aj profesii sólovej speváčky. "Dnes som už tak ďaleko, že z pochopiteľných dôvodov nepremýšľam nad tým, že by som mala iné povolanie. Som skôr rada, že ako speváčka môžem pomôcť, kde treba, napríklad aj v charitatívnej oblasti."

Okrem množstva pracovných povinností sa Leona venuje aj synčekovi Arturovi. Nie všetci však vedia, že sa nenarodil v Čechách. Jeho mamička sa rozhodla priviesť ho na svet v exotickej krajine. Koncom roka 2002 si zbalila veci i partnera Bořka Šípka a odleteli spolu do Bangkoku. V medzinárodnej nemocnici Bumrunsrad Hospital v štvrti Sukhumvit, v samom srdci veľkomesta, sa nastávajúca mamička prihlásila 26. decembra. Celý tento "pôrodný pobyt" vyšiel speváčku na 50-tisíc českých korún. "Pripadala som si ako v rozprávke," vyjadrila sa po návrate z Ázie. "Takú starostlivosť a luxusné prostredie som si ani nedokázala predstaviť. Pôrodná sála vyzerala ako veľká obývačka, v ktorej som bola sama s Bořkom a lekármi. Samotný pôrod bol krátky, ale inak všetko to trvalo 14 hodín. Nemocničná izba sa podobala apartmánu s výhľadom na orchidey, ktoré rástli v areáli, toaletou, dvoma kúpelňami a kuchynkou. Denne som si mohla vybrať z niekoľkých jedál európskej, ázijskej a thajskej kuchyne."

Malý Artur má momentálne sedem rokov a je z neho školák. "To je ďalšie obrovské šťastie, ktorého sa mi dostalo od života," hovorí o ňom jeho mama. "Mám krásneho, chytrého, milujúceho a veselého chlapca. Je mi s ním skvele, vychádzame spolu veľmi priateľsky. V škole sa mu páči a má veľa záujmov. Odmalička rád pláva, lyžuje, venuje sa aj jiu-jitsu a po Novom roku začal chodiť aj na klavír." Hudobný talent po mame sa teda nezaprel... Artur je jedináčik, no Leona a jej priateľ Bořek sa ešte pred rokom vyjdrili, že by k nemu chceli bračeka či sestričku. Bulvár však už do konca roka prinášal správy o kríze, rozchode a o tom, že po 10 rokoch zostala Leona so synom sama. Noviny tvrdili, že Bořkovi sa nepáči, že ho Leona údajne núti do svadby a ani vyhliadky na ďalšie dieťa nepovažoval za reálne. Vraj sa na to cíti starý. Speváčka odmietla informácie komentovať. Blízki priatelia však tvrdili, že ju to vzalo. Zaujímalo nás teda, ako ona sama zvláda bulvár a celú odvrátenú stranu popularity. "S bulvárom príliš nespolupracujem. Nevyhnem sa však kontaktu s ním na rôznych tlačových konferenciách či spoločenských udalostiach, premiérach, krstoch, a podobne. Viac-menej si viem poradiť i so zákernými, netaktnými a neférovými otázkami. Iná vec je, čo píše bulvár o mne, bezo mňa. To je ako neriadená strela, s ktorou sa nedá už nič robiť. Zbytočne sa tým však netrápim. Hovorím si, že kto si dá námahu spoznať ma, aká naozaj som, urobí si názor sám. To je aj môj prístup v živote. Rada si urobím svoj názor sama a nepodlieham masovej a mediálnej masáži."

Medzi poslednými správami sa objavila aj tá, že Bořek znova klope na Leonine dvere. Na druhej strane, že sa začínajú naťahovať o syna. Čo je na tom pravdy, je však ťažko povedať, keďže speváčka o svojom súkromí veľmi hovoriť nechce. Potvrdila iba, že spolu kvôli synovi strávili Vianoce. Ako však hovorí Leona i množstvo jej známych, keď sa v ich živote niečo stane, napíše sa o tom mnoho. Nie všetko musí byť pravda, ale cudzie nešťastie na titulke sa predá lepšie. Ako sa s tým vyrovnáva samotná speváčka? "Keď som prežila osobný príbeh ohľadom rozchodu so svojím partnerom, napísala sa pravda, ale i množstvo poloprávd a klamstiev. Ale má zmysel triediť zrno od pliev? Radšej počkám, až príde rad na nejakého iného ´chudáka´, ktorý príde na pretras. Tie noviny, čo píšu o mne, potom aj tak skončia v koši."

Ako teda celá kauza dopadne, sa možno dozvieme časom. Tohto roku teda bude speváčka mať okrem súkromného stresu aj mnoho pracovných povinností. Možno aj preto si dala celkom logické novoročné predsavzatie. "Človek má do nového roku určité pracovné plány a ja by som si ako novoročné predsavzatie priala tieto povinnosti zvládať s väčším pokojom a vo voľnejšom tempe. V roku 2010 má čaká niekoľko premiér v divadle a budem veľa koncertovať, čo sa mi podarilo už aj v roku 2009. Vždy som snívala o tom, že budem veľa koncertovať s veľkou kapelou. A teraz sa mi tento sen darí napĺňať..."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 2. Príbehy investorov: Na čo si dávať pozor?
 3. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 4. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 5. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 6. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 7. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 8. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 9. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 10. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička
 1. Kancelársky trh ožíva, potvrdzuje to aj najväčší developer
 2. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 3. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 4. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 5. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 6. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 7. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 8. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 9. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 10. Ako zabezpečiť vhodné podmienky na dôstojnú prácu?
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 58 036
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 18 658
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 15 041
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 12 997
 5. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 8 235
 6. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 7 821
 7. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 7 791
 8. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 7 397
 9. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 101
 10. Tipy od delegátky: Egypt má veľa turistami neobjavených miest 6 792
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

A ako sa predraží prenájom či predaj bytu? Pozrite si prepočty.

13 h
Minister Lengvarský a Ján Mikas.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 385-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 946 obetí.

4 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop