Korzár logo Korzár Košice
Streda, 26. január, 2022 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Leona Machálková: Bulvár je ako neriadená strela

Česká herečka a speváčka Leona Machálková je u nás známa niekoľko rokov. Poznajú ju hlavne milovníci českých muzikálov, lebo v tých sa najčastejšie objavuje. Koncom minulého roka však prišla do Košíc.

Česká speváčka a herečka Leona Machálková.Česká speváčka a herečka Leona Machálková. (Zdroj: Judita Čermáková)

Česká herečka a speváčka Leona Machálková je u nás známa niekoľko rokov. Poznajú ju hlavne milovníci českých muzikálov, lebo v tých sa najčastejšie objavuje. Koncom minulého roka však prišla do Košíc zaspievať spolu s Karlom Gottom. Pri tejto príležitosti sa rozhovorila o divadle, speve i synovi Arturovi.

Počas celého minulého roka navštívilo Košice množstvo hviezd zvučných mien. Košičania mali napríklad možnosť pozrieť si a vypočuť naživo samotného majstra a českého slávika Karla Gotta. Na koncert si so sebou vzal aj ďalších českých spevákov. Leony Machálkovej sme sa po koncerte opýtali na atmosféru i publikum.

"Na košický koncert budem určite dlho spomínať," odpovedala nám Leona na otázku, aký bol koncert a košické publikum. "Stretli sme sa tu so srdečným prijatím a radostnou atmosférou niekoľko tisíc fanúšikov a milých ľudí. Hralo sa skvele, bol dobrý zvuk a všetko to ´báječne šlapalo´."

Milovníci českých muzikálov si určite nenechajú ujsť lahôdky tohto druhu. Muzikál Dracula je určite jednou z nich. Jedna z hlavných úloh pripadla aj Leone. "Muzikál Dracula, autorov Karla Svobodu, Zdenka Borovca a Richarda Hesa, sa po niekoľkých rokoch vrátil do Prahy. Ide o vôbec najúspešnejší pôvodný český muzikál všetkých dôb. Videlo ho vyše milióna divákov, predali sa státisíce hudobných nosičov a všeobecne sa vždy tešil obrovskému záujmu a priazni verejnosti." Inak to nie je ani dnes. Ako česká speváčka a herečka dodáva, na muzikál sa môžu začať tešiť tento rok aj Slováci. Na jar sú totiž pripravené zájazdové predstavenia do Bratislavy i do Košíc.

Tajuplný a mystický príbeh grófa Draculu prevedie divákov temnotou, strachom, vášňou i nekonečnou láskou. Pozemské i nadprirodzené bytosti, smrť i filozofia. To všetko sa v muzikáli prepletá dejom. Leona si v príbehu zahrala rolu Draculovej príbuznej Lorraine, do ktorej sa on neskôr zamiluje. "Táto rola mi dáva krásnu spevácku i hereckú príležitosť. Je romantická, nežná, veselá a bezstarostná, zároveň dramatická - nešťastná, vyčerpaná a zúfalá. Lorraine však nakoniec nájde pokoj v odpustení a uzmierení. Hrá sa mi naozaj krásne, navyše mám hudbu Karla Svobodu rada. Ako žena už mám v živote naozaj ´nažité´, som zrelá, skúsená, takže mám z čoho čerpať."

Romantiku, lásku i nešťastie jej poskytla aj ďalšia rola. Postava ženy, ktorá je mnohým známa z televízie i z kníh v príbehu o večnej láske markízy Angeliky a grófa de Peyrac. "Ako predstaviteľka titulnej roly som si zvykla na to, že je to pre mňa doposiaľ najväčšia záťaž, akú som v divadle zažila. Som na javisku neustále a to, že Michal David (autor muzikálu) vie napísať krásne, ale veľmi ťažké spevácke party, je známa vec. I túto rolu mám rada, pre jej charakter aj pre to dobrodružné putovanie po osudoch nekonvenčnej, neskrotnej, odvážnej a romantickej Angeliky."

Od roku 1993 účinkovala Leona v rôznych pražských muzikálových inscenáciách - vo West Side Story (1993) si zhrala Anitu, v Jesus Christ Superstar (1994) Máriu Magdalénu, v spomínanom muzikáli Dracula (1995 - 1998) Adrianu a Lorraine, v predstavení Mise (1998) postavu Normy, v muzikáli Monte Cristo (2000 - 2002) to bola zase rola Mercedes, v Les Miserables (2003 - 2005) Eponine a v tiež spomenutej Angelike (2007 - 2008) samotnú Angeliku. Svoj spevácky talent Leona nerozvíja iba v divadle, ale aj na sólovej dráhe. Kým pred rokmi spievala v skupinách Znamení dechu či Koryto, od roku 1996 je sólovou speváčkou. Počas doterajšej kariéry stihla nahrať sedem cédečiek. V roku 1996 vydala svoj prvý album Leona, o dva roky neskôr Film a muzikál, v roku 1999 Film a muzikál II, album Blízká setkání vyšiel v roku 2001, o dva roky neskôr nahrala cédečko Jsem to já, ďalší album swingovej a lounge music Voda divoká uzrel svetlo sveta v roku 2005 a zatiaľ posledný - Nejvìtší hity vyšiel minulý rok. Za niektoré albumy získala zlaté či platinové ocenenia.

Speváčka si však ani po namáhavej sezóne nedopriala žiadny oddych. "V tomto roku mám niekoľko plánov. Nenatočila som ešte album z koncertu Live. Túto snovú úlohu by som si teda rada splnila. Ďalej by som rada vydala album s novinkovým repertoárom a s manažérom premýšľame aj o DVD. Takže práce je nad hlavu." Okrem toho, že spieva sólovo i v divadle, absolvuje Leona aj rôzne koncerty. A to nielen v Česku či u nás, ale i v zahraničí. Koncertovala napríklad v Holandsku, v Číne i vo Vietname. A aké je tamojšie publikum? "Zvedavé a otvorené. Všade sa nám hralo výborne. ¼udia sú tolerantní a veľmi zdvorilí."

Sú speváci či herci, ktorí si časom povedia, aj sa s tým priznajú, že si pokojne vedia sami seba predstaviť v úplne inom povolaní. Sú však aj takí, pre ktorých je spev či divadlo ich osudom. Táto cesta, ako priznáva aj Leona, bola určená aj pre ňu. "Po gymnáziu som vyštudovala filozofickú fakultu v odbore český jazyk a história. Viac-menej som sa však od detstva venovala spevu a husliam. K tomu od študentských čias pribudol záujem o poéziu a divadlo. Na vysokej škole som potom spievala s dvoma skupinami. Po pár koncertoch bolo rozhodnuté - ísť spievať." Odišla do Prahy a šťastie jej prialo. Dostala angažmán do divadla Semafor, skoro prišli aj hlavné roly do muzikálov. Venovala sa aj mimodivadelným projektom, vždy spievala v kluboch a venovala sa aj profesii sólovej speváčky. "Dnes som už tak ďaleko, že z pochopiteľných dôvodov nepremýšľam nad tým, že by som mala iné povolanie. Som skôr rada, že ako speváčka môžem pomôcť, kde treba, napríklad aj v charitatívnej oblasti."

Okrem množstva pracovných povinností sa Leona venuje aj synčekovi Arturovi. Nie všetci však vedia, že sa nenarodil v Čechách. Jeho mamička sa rozhodla priviesť ho na svet v exotickej krajine. Koncom roka 2002 si zbalila veci i partnera Bořka Šípka a odleteli spolu do Bangkoku. V medzinárodnej nemocnici Bumrunsrad Hospital v štvrti Sukhumvit, v samom srdci veľkomesta, sa nastávajúca mamička prihlásila 26. decembra. Celý tento "pôrodný pobyt" vyšiel speváčku na 50-tisíc českých korún. "Pripadala som si ako v rozprávke," vyjadrila sa po návrate z Ázie. "Takú starostlivosť a luxusné prostredie som si ani nedokázala predstaviť. Pôrodná sála vyzerala ako veľká obývačka, v ktorej som bola sama s Bořkom a lekármi. Samotný pôrod bol krátky, ale inak všetko to trvalo 14 hodín. Nemocničná izba sa podobala apartmánu s výhľadom na orchidey, ktoré rástli v areáli, toaletou, dvoma kúpelňami a kuchynkou. Denne som si mohla vybrať z niekoľkých jedál európskej, ázijskej a thajskej kuchyne."

Malý Artur má momentálne sedem rokov a je z neho školák. "To je ďalšie obrovské šťastie, ktorého sa mi dostalo od života," hovorí o ňom jeho mama. "Mám krásneho, chytrého, milujúceho a veselého chlapca. Je mi s ním skvele, vychádzame spolu veľmi priateľsky. V škole sa mu páči a má veľa záujmov. Odmalička rád pláva, lyžuje, venuje sa aj jiu-jitsu a po Novom roku začal chodiť aj na klavír." Hudobný talent po mame sa teda nezaprel... Artur je jedináčik, no Leona a jej priateľ Bořek sa ešte pred rokom vyjdrili, že by k nemu chceli bračeka či sestričku. Bulvár však už do konca roka prinášal správy o kríze, rozchode a o tom, že po 10 rokoch zostala Leona so synom sama. Noviny tvrdili, že Bořkovi sa nepáči, že ho Leona údajne núti do svadby a ani vyhliadky na ďalšie dieťa nepovažoval za reálne. Vraj sa na to cíti starý. Speváčka odmietla informácie komentovať. Blízki priatelia však tvrdili, že ju to vzalo. Zaujímalo nás teda, ako ona sama zvláda bulvár a celú odvrátenú stranu popularity. "S bulvárom príliš nespolupracujem. Nevyhnem sa však kontaktu s ním na rôznych tlačových konferenciách či spoločenských udalostiach, premiérach, krstoch, a podobne. Viac-menej si viem poradiť i so zákernými, netaktnými a neférovými otázkami. Iná vec je, čo píše bulvár o mne, bezo mňa. To je ako neriadená strela, s ktorou sa nedá už nič robiť. Zbytočne sa tým však netrápim. Hovorím si, že kto si dá námahu spoznať ma, aká naozaj som, urobí si názor sám. To je aj môj prístup v živote. Rada si urobím svoj názor sama a nepodlieham masovej a mediálnej masáži."

Medzi poslednými správami sa objavila aj tá, že Bořek znova klope na Leonine dvere. Na druhej strane, že sa začínajú naťahovať o syna. Čo je na tom pravdy, je však ťažko povedať, keďže speváčka o svojom súkromí veľmi hovoriť nechce. Potvrdila iba, že spolu kvôli synovi strávili Vianoce. Ako však hovorí Leona i množstvo jej známych, keď sa v ich živote niečo stane, napíše sa o tom mnoho. Nie všetko musí byť pravda, ale cudzie nešťastie na titulke sa predá lepšie. Ako sa s tým vyrovnáva samotná speváčka? "Keď som prežila osobný príbeh ohľadom rozchodu so svojím partnerom, napísala sa pravda, ale i množstvo poloprávd a klamstiev. Ale má zmysel triediť zrno od pliev? Radšej počkám, až príde rad na nejakého iného ´chudáka´, ktorý príde na pretras. Tie noviny, čo píšu o mne, potom aj tak skončia v koši."

Ako teda celá kauza dopadne, sa možno dozvieme časom. Tohto roku teda bude speváčka mať okrem súkromného stresu aj mnoho pracovných povinností. Možno aj preto si dala celkom logické novoročné predsavzatie. "Človek má do nového roku určité pracovné plány a ja by som si ako novoročné predsavzatie priala tieto povinnosti zvládať s väčším pokojom a vo voľnejšom tempe. V roku 2010 má čaká niekoľko premiér v divadle a budem veľa koncertovať, čo sa mi podarilo už aj v roku 2009. Vždy som snívala o tom, že budem veľa koncertovať s veľkou kapelou. A teraz sa mi tento sen darí napĺňať..."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti?
 2. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu
 3. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 4. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 5. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 8. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 9. Mecom ide na zelenú
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 1. Vianočné dovolenky sa vrátili na čísla pred pandémiou
 2. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 3. TOP zamestnávateľ, pre ktorého sa oplatí pracovať
 4. Predplaťte si SME.sk vo vašej firme
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Vedeli ste, že šport a podnikanie majú veľa spoločného?
 7. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní
 8. Developer Mint Investments získal prvenstvo v CIJ Awards 2021
 9. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 10. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 1. Zánik platobných kariet. Ako budú vyzerať platby budúcnosti? 5 224
 2. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 4 795
 3. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 4 599
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 4 431
 5. Slovensko uvažuje! Video so ŠOKOM má už vyše 900-tisíc videní 3 550
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 164
 7. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 139
 8. Marrákeš je červená perla Maroka 2 090
 9. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť 1 961
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 1 954

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: 300 eury ešče rás
 2. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: (Ne)primeranosť protipandemických vyhlášok ÚVZ
 3. Andrej Hossa: Zariadenie spálne jednoducho a štýlovo
 4. Peter Biščo: Ten pravý Americký sen sa žije na Slovensku.
 5. Donal Greene: 3 dôvody, prečo sme sa rozhodli založiť náš startup na Slovensku (a nie v Írsku)
 6. Martin Pilnik: Inovatívny farmaceutický priemysel ukázal, ako by si chcel napísať zákony pre seba
 7. Anton Sládek: Bratislava - Vydrica 2
 8. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 1-3/12) - 6. časť
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 531
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 7 099
 3. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 335
 4. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 925
 5. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 188
 6. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 176
 7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 099
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 853
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ruský prezident Vladimir Putin.

NATO sa v dohľadnej budúcnosti o Ukrajinu nerozšíri.


20 h
Sprava: Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Kamil Száz a minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas tlačovej besedy po návšteve Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS SR) v Bratislave ministrom zdravotníctva SR, na ktorej poďakoval operačnému stredisku a záchranárskym zložkám za ich nasadenie a pomoc kolegom v Českej republike pri živelnej katastrofe na južnej Morave.

Száz cez dve firmy prevádzkoval dve desiatky mobilných odberových miest.


a 1 ďalší 1 h
Zuzana Kepplová.

Šok: Smer si robí starosti o demokraciu.


24. jan

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: 300 eury ešče rás
 2. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva: (Ne)primeranosť protipandemických vyhlášok ÚVZ
 3. Andrej Hossa: Zariadenie spálne jednoducho a štýlovo
 4. Peter Biščo: Ten pravý Americký sen sa žije na Slovensku.
 5. Donal Greene: 3 dôvody, prečo sme sa rozhodli založiť náš startup na Slovensku (a nie v Írsku)
 6. Martin Pilnik: Inovatívny farmaceutický priemysel ukázal, ako by si chcel napísať zákony pre seba
 7. Anton Sládek: Bratislava - Vydrica 2
 8. Michal Šustek: Riešenia udržateľnosti dôchodkového systému (zvýšenie zodpovednosti jednotlivca 1-3/12) - 6. časť
 1. Pavel Macko: Vodka a cigary? 13 531
 2. Simona Kyselicová: Ako sa testuje na Covid v Nórsku. P.S.: Som pozitívna 7 099
 3. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 6 335
 4. Lórant Kulík: URBEX: Keď prejdete v Košiciach na ulici kpt.Nálepku cez (ne)utajenú pasáž, zapne sa časostroj 5 925
 5. Martin Ondráš: Keď sa podvod a klamstvo tvári ako etalón morálky 5 188
 6. Monika Nagyova: Vzťahové okienko. Páry, ktoré sa medzi sebou nerozprávajú. 4 176
 7. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: V roku 2022 pôjdu do dôchodku tisícky ľudí. Ste pripravené a pripravení? 4 099
 8. Tomáš Harustiak: Je na Slovensku 56% katolíkov ? Ale kdeže ! 3 853
 1. Jiří Ščobák: Proč má akvarista začátečník dlouho čekat, než vloží do akvária ryby? (v rostlinných akváriích se substrátem)
 2. Jiří Ščobák: Analytici odpovídají: Kolik mám investovat do krypta? Které mi doporučují? Budou kryptoměny v roce 2022 prosperovat?
 3. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 4. Jiří Ščobák: Připravované důchodové reformy na Slovensku: V 3. pilíři se neudělá mnoho, 2. vypadá optimističtěji
 5. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 6. Jiří Ščobák: Jsou poplatky v slovenských bankách vysoké? Dá se jim vyhnout? Které jsou skryté?
 7. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 8. Jiří Ščobák: Novak Djoković pravděpodobně pozitivní test neměl. Oslava poštovní známky a akce s dětmi to dokazují

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu