Korzár logo Korzár Košice

Deti volali aj preto, lebo nevedeli násť skrýšu s darčekmi

Uplynulé vianočné obdobie nestrávil každý v pokoji a harmónii. Vedia o tom najmä pracovníci košických liniek dôvery, ktorí počas sviatočného obdobia zaznamenali zvýšený počet telefonátov špecifického charakteru.

Linka detskej dôvery funguje v Košiciach 10 rokov.Linka detskej dôvery funguje v Košiciach 10 rokov. (Zdroj: archív)

Uplynulé vianočné obdobie nestrávil každý v pokoji a harmónii. Vedia o tom najmä pracovníci košických liniek dôvery, ktorí počas sviatočného obdobia zaznamenali zvýšený počet telefonátov špecifického charakteru - najmä telefonátov ľudí trpiacich samotou či nespokojných so svojím životom. O nich a tiež ďalších prípadoch, ktoré zaznamenali, sme sa pozhovárali s pracovníčkami detskej a "dospeláckej" linky dôvery.

Linka detskej dôvery (LDD) funguje v Košiciach 10 rokov. Ako jej názov napovedá, je určená najmä deťom a mladistvým. "Niektoré telefonáty máme aj s dospelými ľuďmi. Tie však väčšinou odporúčame na iné linky či organizácie. Pomáhame aj dospelým, no len čo sa týka problémov s ich deťmi," hovorí PhDr. Dana Lovašová, vedúca Linky detskej dôvery. Linka je zastrešená Detskou fakultnou nemocnicou, ktorá pri jej činnosti úzko spolupracuje s občianskym združením Spoločnosť priateľov detí Lienka. "Som detskou klinickou psychologičkou v nemocnici. Na linke pracujem, tak ako ostatní psychológovia, v rámci ústavných pohotovostných služieb" Telefóny však zvyčajne preberajú dobrovoľníci. "Máme tu dobrovoľníkov, ktorí u nás získavajú praktické skúsenosti s prácou so svojimi budúcimi klientmi - deťmi. Ide najmä o študentov psychológie či sociálnej práce. Vyškolíme ich tak, že sú schopní preberať jednoduchšie telefonáty, postarať sa o komunikačnú časť telefonátu. Pri vážnejších problémoch však telefón odovzdávajú psychológovi, ktorý je na linke stále k dispozícii."

LDD nefunguje nonstop. Dovolať sa na ňu možno len počas pracovných dní. "Tieto sviatky sme teda pracovali pred Vianocami, medzi Vianocami a Silvestrom a na Silvestra," vysvetľuje Dr. Lovašová, ktorá tento rok dvíhala "sviatočné linky". Slovenské linky dôvery nepociťujú až tak intenzívne nárast psychických problémov ľudí počas sviatkov. Tento jav možno badať najmä vo väčších krajinách. Prípady, s ktorými sa aj tu stretávajú, sú špecifické. "Deti nám volajú, napríklad ak v uplynulom roku stratili niekoho blízkeho. Počas sviatkov túto stratu pociťujú intenzívnejšie, majú potrebu sa niekomu vyrozprávať." Občas pred sviatkami volajú deti po hádkach rodičov alebo z obáv z násilia. "Volal nám napríklad chlapec, ktorý sa obával toho, že jeho otec príde domov opitý. Poznal to už podľa minulých rokov, keď otec prišiel cez sviatky domov zvyčajne podgurážený a dopúšťal sa násilia na zvyšku rodiny." V takomto prípade sa pracovníci na linke snažia dieťa upokojiť, zdôrazniť mu pekné časti sviatkov, prípadne mu poradiť, ako sa správať, aby rodiča nevyprovokoval k agresivite. "Ak ide o skutočne vážne prípady, spolupracujeme s políciou či sociálnymi pracovníkmi. To však väčšinou musí volajúci vyjsť z anonymity, čo je často ťažké."

Uplynulé sviatky by Dr. Lovašová označila za pokojnejšie ako po iné roky. "Napriek tomu sme zaregistrovali niekoľko vážnejších prípadov. Napríklad volajú deti rozvedených rodičov, ktoré nevedia, u ktorého z nich majú stráviť Vianoce." Zaujímavou a alarmujúcou problematikou, ktorú cez sviatočné obdobie zaregistrovali, je vzťah detí k alkoholu. Mnohé ho skúšajú v skorom veku, ignorujú jeho riziká. Niektoré sa chcú porozprávať, poradiť. Zaregistrovali sme telefonáty, keď volalo opité dieťa, bolo mu zle a nevedelo, čo má robiť. Podobne volali aj kamaráti chlapca, ktorému prišlo z alkoholu zle. Domov ho odniesť nechceli, lebo sa báli pokarhania." Počas posledných vianočných sviatkov však pracovníci linky zažili aj telefonáty, ktoré ich pobavili, či potešili. "Ešte pred sviatkami nám volali deti s tým, že nevedia nájsť skrýšu, v ktorej ich rodičia ukryli darčeky. Mnoho telefonátov končilo aj novoročnými či vianočnými prianiami."

Zaujímavým a osobitým druhom telefonátov sú telefonáty rómskych detí. "Pred časom sme naše číslo prostredníctvom projektu ´Uši pre rómske deti´ propagovali aj v rómskej komunite. Tieto deti nám najčastejšie volajú s predčasnými citovými problémami. Tie vedia prežívať intenzívnejšie ako iné deti. Volajú nám napríklad dievčatá, že svojho chlapca videli s inou a podobne. Výnimkou však nie sú ani prípady, keď sa rómske deti sťažujú na to, že ich starší nútia kradnúť, či na to, že ich ostatné deti v škole kvôli ich príslušnosti k rómskemu etniku šikanujú." Po minulé roky sa na linke stretli aj so závažnými problémami sexuálneho charakteru. "Volali nám mladé dievčatá s tým, že boli na diskotéke, opili sa a nejakí chlapci ich znásilnili. Také dievča nevie, čo má robiť, hanbí sa priznať rodičom a bojí sa, či nie je tehotná. Naša pomoc je teda veľmi dôležitá."

Zaujímavosťou je, že linka ponúka poradenstvo aj prostredníctvom elektronickej pošty, drží krok s dobou. "E-mailami nám prichádzajú spravidla závažné problémy." Do budúcnosti má LDD Lienka skromné plány. "Dnes je ťažké zháňať sponzorov. Dufáme teda, že sa nám ju podarí udržať. Čo sa týka metodiky, radi by sme sa v širšej miere venovali rodičovskému poradenstvu," vyslovila prianie vedúca linky Dr. Dana Lovašová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na Štedrý deň aj na Silvestra riešili syndróm prázdneho hniezda

PhDr. Lívia Vaľová pracuje ako klinický psychológ na II. Psychiatrickej klinike Fakultnej nemocnice Luisa Pasteura v Košiciach. Na Linke dôvery (LD), ktorú táto klinika zriadila, pracuje už od jej začiatkov, teda viac ako dvadsať rokov. "Na Linke dôvery pracujú len odborníci. Prevažne psychológovia, ale napríklad aj sexuológovia. Ide o ústavnú pohotovosť, tá si vyžaduje rýdzo odborné poradenstvo," hovorí Dr. L. Vaľová. Zameriavajú sa najmä na dospelých ľudí. V minulosti im často volali starí ľudia. Dnes vzhľadom na to, že je ich linka spoplatnená, sa však v súčasnosti stretávajú najmä s telefonátmi ľudí v strednom veku. "Ak zavolá nejaké dieťa, presmerujeme ho na detskú linku dôvery. Pracujeme nonstop. Volávajú nám aj ľudia z iných miest. Niekedy dokonca aj Slováci žijúci v zahraničí. Ide napríklad o opatrovateľky, ktoré majú problém adaptovať sa v novom prostredí. Trend je vo všeobecnosti taký, že počet hovorov narastá."

Dr. Vaľová vlani pracovala na Štedrý deň aj na Silvestra. Cez Vianoce prevládali telefonáty ľudí s depresiou a s rodinnými či vzťahovými problémami. "Na Silvestra som napríklad riešila problém, keď sa dievča rozišlo s chlapcom a prelom rokov sa rozhodlo stráviť s iným na chate. Vznikol vážny konflikt a museli sme jej radiť." Prevažnú časť volajúcich na LD tvoria ženy. Tie sú o čosi otvorenejšie, ale aj náchylnejšie na rôzne druhy depresií. "'Vianočné' depresie vyvoláva najmä samota. Mala som napríklad telefonát, v ktorom sa staršia žena sťažovala na to, že ostala na Vianoce sama. Deti jej vyrástli a odsťahovali sa. Boli to jej prvé Vianoce osamote. Bol to veľmi depresívny telefonát. Tým, že nemala komu navariť a darovať darček, prežívala to veľmi ťažko. Nazývame to syndróm prázdneho hniezda. Podobne na tom bola aj jedna pani, volajúca na Silvestra. Síce nám do telefónu tvrdila, že jej nevadí, že oslavuje osamote, no už len to, že zavolala a chcela počuť ešte niekoho ďalšieho, kto Silvestra neoslavuje s rodinou, znamená, že jej to nebolo úplne ľahostajné." Pracovníci Linky dôvery si počas sviatkov uvedomujú viac ako iní, že Vianoce nie sú sviatkami radosti a pokoja pre každého. "Volali nám aj ľudia so sociálnymi problémami. Boli to smutné telefonáty. Takíto ľudia prežívajú sviatky úplne ináč ako ostatní. Nemôžu si ich užiť. Majú čo robiť, aby ich vôbec prežili."

V minulosti zažili cez sviatky aj niekoľko mimoriadne vážnych prípadov, kde bola potrebná odborná starostlivosť. Niekedy však nepomohla ani tá. "Volal nám napríklad muž, ktorý sa dostal do vážnych problémov. Pred Vianocami ho žena vyhodila z domu, neprijala ho k sebe ani rodina. Sviatky teda trávil 'na ulici', po nich sa nasťahoval do nejakého sociálneho zariadenia. S odstupom času sme sa však dozvedeli, že napokon spáchal samovraždu." Myšlienka založiť LD vznikla v minulosti práve kvôli prípadom ľudí so suicidálnym (samovražedným) správaním. Môže ho vyvolať napríklad prelom rokov, bilancovanie toho posledného. "Po minulé sviatky, ale aj mimo nich, sme riešili niekoľko podobných prípadov. Raz nám volala žena, ktorá sa veľmi zadlžila. Zobrala si niekoľko pôžičiek a nemohla ich splácať. Chcela spáchať samovraždu. Tento prípad sme museli riešiť klinicky. Hospitalizovali sme ju a po liečbe jej pomáhali riešiť aj iné problémy," spomína Dr. Vaľová. Nie každý z volajúcich je však ochotný zbaviť sa rúška anonymity. "Väčšinou však komunikáciou odstránime bariéru hanblivosti." Nešlo o jediný prípad, keď sa vďaka nim ušetril ľudský život. "Už nám volal aj muž, ktorý stál na moste a chcel z neho skočiť. Našťastie ho polícia stihla zachrániť. V takých prípadoch už musíme spolupracovať so záchrannou či policajnou službou." Niekedy však tento mechanizmus pracuje aj opačne. "Ak má niekto vážne psychické problémy a pracovníci záchrannej služby si s ním nevedia dať rady, zavolajú nás a dajú nám ho k telefónu."

S inými štátnymi orgánmi spolupracujú aj pri nahlásených prípadoch násilia. Zaujímavosťou je však to, že na "dospeláckej" linke neregistrujú taký počet telefonátov, týkajúcich sa alkoholu, ako na detskej linke dôvery. Súvisí to s tým, že v našej spoločnosti sa problematika alkoholizmu nadľahčuje. Na rozdiel od minulých rokov sa teda stretávajú s vážnejšími telefonátmi. "Keď sme začínali, stávalo sa, že si nás niekto pomýlil s erotickou linkou. Takéto telefonáty sme samozrejme skladali, no bolo to nepríjemné." Niektoré sviatočné telefonáty však pracovníkov linky občas pohladia po duši. "Máme aj niekoľko stálych klientov, ktorí volajú pravidelne. Tí nám zvyknú zapriať všetko dobré do nového roka. Najviac ma potešilo, keď mi zavolala pani s tým, že sme jej pred desiatimi rokmi veľmi pomohli. Zisťovala, či ešte fungujeme a priala nám, aby nám to vydržalo čo najdlhšie."

Takéto priania službukonajúci psychológovia potrebujú. Veď aj pre nich samých nie je jednoduché tráviť sviatky mimo rodinného kruhu pri telefóne a počúvať kvantum smutných životných príbehov. "Do určitej miery to odborník musí prežívať spolu s volajúcim. Za tie roky som sa však naučila, že si to nesmiem až tak pripúšťať. Aj na pracovisku si snažíme vyvolať vianočnú atmosféru, dávame si aj nejaké symbolické darčeky," uzavrela Dr. Lívia Vaľová.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 364
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 567
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 228
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 906
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 346
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 398
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 856
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 372
  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 635
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 57 982
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 968
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 478
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 910
  6. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 21 317
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 494
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 14 245
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  2. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  4. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  5. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  6. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  7. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  8. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 635
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 57 982
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 968
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 478
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 910
  6. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 21 317
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 494
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 14 245
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu