Minulý rok v kavečianskej zoologickej záhrade by sa dal označiť jedným slovom ako tučniakový. Jedno z najnavštevovanejších miest v Košiciach sa však do povedomia verejnosti nedostalo chovateľskými úspechmi, ale, žiaľ, úhynom miláčikov detí - tučniakov Humboldtových.
KOŠICE. Či bol minulý rok v zoo úspešný, alebo neúspešný, je podľa riaditeľa Štefana Kollára uhol pohľadu. Tvrdí, že bol dobrý a ukončili ho s dobrými ekonomickými výsledkami. Návštevnosť ako barometer spokojnosti dosiahla úroveň predchádzajúceho roka počtom 162-tisíc ľudí.
Smutná štatistika
"Nechcem povedať, že sme nemali problémy. Najviac ma mrzí zlyhanie človeka. Tak to bolo v prípade úteku a následne úhynu emu hnedého i v prípade jedného tučniačika. Pravidlá boli, sú a budú v zoo vždy jasné. Môžete každý deň vyrábať vždy nové opatrenia, ale kdesi na konci je človek a jeho zodpovednosť," vyjadril sa ku škandálom.
Verejnosťou otriasol najmä úhyn šiestich tučniakov. Š. Kollár čelil aj pokusu o odvolanie mestským zastupiteľstvom po tom, ako ošetrovateľka zabudla pri vypúšťaní bazéna na tučniaka. Toho vtiahlo do výpustu a utopil sa.
Ako tvrdí riaditeľ, pri chove tučniakov ukončili všetky práce v rámci opatrení a určite plánujú doplnenie počtu o ďalšie chovné dospelé páry. Rozhodnutie je na koordinátorovi chovu v rámci programu EAZY, ktoré zatiaľ nedostali. V blízkej budúcnosti očakávajú aj vlastný odchov týchto vtákov.
Vlani uhynuli aj makak dlhochvostý, samica zubra európskeho, žrebec zebry Chapmanovej, vodárky červené, tamarín pinčí, serval, mačka rybárska. Na zozname sú aj lasica sibírska, veľhad kubánsky, jak, daniel, mýval, paovca, muflón a kamzík.
"Žiaľ, tomu sa nevie žiadna zoo vyhnúť. Dôvodov je viac. Spravidla išlo o chorobu alebo starobu. Príčinou bývajú aj partnerské bitky vo výbehoch, niekedy aj nepriazeň počasia spojená s kalamitou," zdôvodnil príčiny riaditeľ.
Prírastky zatraktívnili zoo
Na druhej strane úspechom je, keď sa v podmienkach zoo rodia mláďatá. "Každý prírastok nás poteší. Samček ťavy dvojhrbej Tobiás, žrebčeky v stáde koní Przewalského, zebra, poníky, surikaty, lamy, kozy či ovce z vlastného chovu. Radosť nám urobil pár jeleňa wapiti, ktorý po troch rokoch priviedol na svet potomka, rovnako ako psíky medvedíkovité. V ich výbehu pribudli dve mláďatá. Rozrástlo sa aj stádo uhorského dobytka. Na svet prišli jak tibetský, tahry, zubor, muflóny, kamzíky, jelene karpatské, vodárka jeleňovitá, krkavce, daniely škvrnité, tamarín pinčí, veľhad kubánsky, makaky dlhochvosté a mnohé ďalšie," zosumarizoval nových obyvateľov Š. Kollár.
Mačiaky husárske získala zoo z Miskolca, z Olomouca zasa tri druhy lemurov. Z Plzne priviezli vodárky červené, nosále červené, labuť a malpu, z Ostravy sovu snežnú a krahuľu hôrnu. Z Brna kúpili pštrosa dvojprstého a troch emu hnedých.
Skromné investície
V čase krízy a kráteného rozpočtu na veľké investície nezvýšilo. Z menších možno spomenúť rozšírenie vonkajších priestorov exotária a úpravu interiéru. Vďaka sponzorom sú v novom chovnom priestore jelene karpatské. V smere ku gazdovskému dvoru dostali priestor svine divé. Nedávno dokončili rozšírený chovný priestor pre surikaty a onedlho bude hotový výbeh pre vlky. Upravené je aj chovné zariadenie pre tučniaky. Nové šatne dostali aj ošetrovatelia.
"Každá zoo musí myslieť aj na komfort návštevníkov. Snažili sme sa rozšíriť počet bufetových stánkov, na detských ihriskách pribudli nové prvky s preliezačkami, šmýkačkami a hojdačkami," uviedol Š. Kollár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári