Doposiaľ sa v meste vírus "A" (H1N1) 2009 "podpísal" preukázateľne pod 3 úmrtia. Epidemiológovia odporúčajú ako najlepšiu ochranu očkovanie vakcínou Panenza.
KOŠICE. Látku distribuujú lekárom prvého kontaktu pre dospelých na očkovanie tehotných žien a osôb s vysokým rizikom komplikácií alebo úmrtia pri ochorení pandemickou chrípkou od začiatku týždňa. Podľa MUDr. Oľgy Minárikovej, vedúcej oddelenia infekčnej epidemiológie RÚVZ v Košiciach, lekárom prvého kontaktu pre deti a dorast by mala byť vakcína v najbližších dňoch.
"V súlade s oficiálnymi odporúčaniami sa vakcína aplikuje deťom od troch rokov veku a dospelým v jednej dávke vakcíny v množstve 0,5 mililitra," informovala nás O. Mináriková. "Deťom vo veku od šesť mesiacov do troch rokov života sa aplikujú dve dávky vakcíny v odstupe najmenej troch týždňov v množstve po 0,25 mililitra. Nežiaduce účinky po očkovaní vakcínou Panenza sú porovnateľné s nežiaducimi účinkami sezónnych chrípkových vakcín. Podľa správy EMEA (Európska lieková agentúra) neboli dosiaľ hlásené žiadne závažné účinky po očkovaní pandemickými vakcínami."
Lekári musia evidovať očkovania
Pandemická komisia vlády SR určila, že v očkovaní sú na prvom mieste zdravotnícki pracovníci, tehotné ženy, osoby s vysokým rizikom komplikácií a osoby zabezpečujúce zachovanie chodu hospodárskeho a verejného života. O každom očkovaní musí lekár v zmysle platnej legislatívy urobiť záznam, kde musí uviesť dátum očkovania, názov vakcíny a výrobcu, číslo tzv. šarže, dávku, spôsob aplikácie, meno lekára, ktorý očkoval. Do zdravotnej dokumentácie pacienta zapíšu lekári aj prípadné nežiaduce účinky, musia ich hlásiť na RÚVZ a Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári