KOŠICE. Trojica výtvarníkov tam vystavuje práce, parodujúce urážlivé výroky kontroverzného šéfa vládnej SNS Jána Slotu na adresu Maďarov.
"Sú to ilustrácie výrokov, ktoré sú rasistické a sú adresované maďarskej menšine alebo vôbec maďarskému národu," povedala ČTK kurátorka výstavy Lenka Kukurová. Výtvarníci podľa kurátorky antimaďarské výroky Slotu previedli do výtvarných prác.
Na výstave je napríklad obraz historického chlpatého bojovníka s ázijskou tvárou v primitívnom, kožušinovom oblečení a s extrémne krivými nohami, za ktorým stojí malý koník. Obraz sa viaže k Slotovmu výroku o starých Maďaroch, ako mongoloidoch s krivými nohami na malých koníkoch. Celé vyobrazenie navyše kopíruje tvar ilustračnej školskej pomôcky, pod vyobrazením je tiež dvojjazyčná legenda v maďarčine a slovenčine.
Ďalším dielom je koláž s upravenou podobou bývalej maďarskej ministerky zahraničných vecí Kingy Gönczovej na zväčšenej oficiálnej fotografii. Göncová má na nej zdeformovaný chrup, na rukách má obrovské nechty a na stole pred ňou je položená mapa veľkého Maďarska, ktorá zahŕňa aj Slovensko. Rozstrapatené vlasy dotvárajú obraz rozprávkovej strigy. Koláž inšpiroval Slotov výrok, ktorým Göncovú označil za strapatú pani a chuderu a odporučil jej, aby sa viac starala o svoj zovňajšok.
Na výstave je tiež napríklad soška prvého uhorského kráľa Štefana I., ktorého Slota označil za šaša na koni, či kuriózna socha maďarského mytologického vtáka Turula, ktorý má telo pestrofarebného papagája s obrovskými orlími krídlami a sedí na zakrivenej dýke. Pod každým dielom je zároveň ceduľka s pôvodným Slotovým vyjadrením. Po jeho výroku, v ktorom Štefana I. označil za šaša, zrušil v roku 2008 maďarský premiér návštevu Slovenska.
Uhorský kráľ Štefan I., ktorého Slota označil za šaša na koni.
Foto: Veronika Janušková
Výstava mala premiéru v Prahe. Tam podľa Kukurovej, ktorá bola aj vtedy jej kurátorkou, verejnosť zaujala. "Návštevníci nechceli veriť, že ide o nepozmenené, oficiálne výroky vrcholného politika, stále sa nás pýtali, či sme ich neupravovali," uviedla Kukurová.
Trojica výtvarníkov zo skupiny Kassaboys sa politickým témam venuje už dlhodobo. "Nezdá sa nám v poriadku, aby naši politickí predstavitelia boli takto radikálni a vyvolávali takéto napádanie dvoch národov v 21. storočí," uviedol jeden z výtvarníkov Tomáš Makara. Prípadných negatívnych reakcií zo strany politikov SNS sa Makara neobáva.
Slovenská premiéra výstavy sa koná po českej až po roku. Výtvarníci totiž podľa Makaru nedokázali na Slovensku nájsť priestor na jej uvedenie.
Výstava potrvá do 19. februára. V galérii sa dnes tiež koná konferencia o slovensko-maďarských vzťahoch a o nacionalizme a rasizme.
Foto: Veronika Janušková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári