Hlavne v tom, či má investovať hneď, či ešte počkať. O tom, i o všeličom inom sme sa porozprávali s konateľom realitného domu GIC Real Mariánom Vrábeľom.
"Vo všeobecnosti je 30 až 40 percent cien nehnuteľností, ktoré sú v ponuke realitných kancelárií, nadhodnotené a nezodpovedajú požadovanej cene," hovorí. "Ale stále platí, že dobré nehnuteľnosti v centre si udržujú svoju cenu a pokles cien je u nich menej markantný ako u starých sídliskových bytov. Ceny by sa mali ustáliť na jar, prepokladáme ich pokles približne na úroveň roka 2007."
Za strop, kedy boli nehnuteľnosti v Košiciach najdrahšie, určuje M. Vrábeľ jeseň roku 2008. Počas roka 2009 už ceny postupne klesali. "Napríklad 4-izbový byt v osobnom vlastníctve o rozlohe 82 m2 na Ťahanovciach sa dal v roku 2008 predať za cenu 2,4 milióna korún. No na konci roka 2009 už bola cena okolo 1,7 milióna, až 1,8 milióna Sk. Rozdiel je teda okolo 600 tisíc Sk. Čo sa však týka bytov v centre, na Severe, na Kuzmánke, či na Juhu (hlavne tehlové byty), tam v cenách nebol až taký markantný rozdiel."
V otázke toho, či makléri odporúčajú kupovať, alebo ešte čakať, sa nezhodujú. Niektorí totiž odporúčajú tento rok kupovať, iní radia neponáhľať sa. "Trh s realitami čakajú ešte ťažké mesiace. No návrat z výšok na zem bude mať nesporne aj pozitívne účinky. Jedným z nich bude prečistenie trhu. Postupne sa na trhu udržia len silnejšie etablované realitné kancelárie, ktoré sa na nehnuteľnosti naozaj špecializujú, venujú sa im naplno a vedia poskytnúť kvalitné služby. A tieto služby už klienti budú považovať za samozrejmé."
O tom, čo bude napokon stáť konkrétna nehnuteľnosť, má rozhodovať najmä lokalita. O ďalšom zlacnení rozhodne aj to, či predávajúci dokázal prispôsobiť cenu tak, aby si ju kupujúci mohol dovoliť. Tradične dobrou investíciou zostanú pozemky v okolí väčších miest. Lákadlom pre kupujúcich môže byť okrem "lepšej" ceny ponúknutie prenájmu s následnou kúpou, či služby navyše. Developeri experimentujú s akciovými zľavami, odmenami pre kupujúcich, ak si sami nájdu susedov, či akciami "open house", keď sa hotové byty otvoria nielen pre dohodnutých záujemcov, ale aj pre širokú verejnosť. Hodnota každej nehnuteľnosti je v tom, čo dokáže ponúknuť pre uspokojenie každodennej potreby pre bývanie. Ak je hodnota zvýšená len umelo, v čase nedostatku ponuky - k čomu v posledných dvoch rokoch došlo, sa dá ľahko speňažiť. Pri poklese dopytu a prebytku ponuky sa však z takejto umelo nafúknutej bubliny stáva už len minulosť. Vyjadrená záujmom klientov, ale i finančne.
Pokiaľ neuvažujete nad bytom či domom, ale pozemkom, pôda zostala dobrou investíciou aj počas krízy. Dobré pozemky s dostupnými inžinierskymi sieťami, v zaujímavých lokalitách, na cene nestratili. Ceny majú zostať stabilné s výnimkou situácií, keď vlastníka bude súriť predaj, alebo ak v uplynulom období nadhodnotil cenu.
Všeobecný rast cien realít sa zatiaľ veľmi nečaká. Ten by podľa niektorých mohol prísť až v roku 2011. "Slovensko sa z terajšej globálnej finančnej krízy a jej dopadu na realitný trh môže veľa naučiť. Minimálne to, že žiť na dlh môže byť rýchlejšou cestou dopredu, tá sa však môže zmeniť aj na cestu do záhuby, ak zadlžovanie nemá mieru." dodáva M. Vrábeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári