Slová kríza a práca sú skloňované veľmi často. Každý deň sa z médií dozvedáme o ďalších prepúšťaniach a že počet nezamestnaných rastie z mesiaca na mesiac. Mnohí z nich sú mladí absolventi stredných a vysokých škôl, ktorí nemajú žiadnu prax, ktorá je vo väčšine zamestnaní potrebná. Ako to teda vyzerá s nezamestnanosťou v Košiciach, a aké konkrétne možnosti zamestnať sa majú napríklad absolventi, aj to sme sa opýtali Igora Jakeša, hovorcu Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach.
Počet uchádzačov o zamestnanie (UoZ) v Košiciach (pre Košice – mesto) k 31. decembru 2009 bol 11 195. Z toho 9 135 uchádzačov už malo kedysi zamestnanie, teda má prax a 2 060 ešte nikdy nepracovalo. Z tohto celkového počtu je 1 278 ľudí s vysokoškolským vzdelaním, najviac je vyučených 3 055, ľudí bez vzdelania je 475. Pre porovnanie uvádzame, že na konci roka 2008 bolo UoZ z Košíc 7 913, čo znamená nárast o 3 282 UoZ.
V čase krízy majú problém zamestnať sa ľudia s praxou, horšie to však majú absolventi, ktorí ešte nikdy nepracovali. Práve prax je totiž u niektorých pracovných ponúk veľmi dôležitá. "Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny eviduje v súčasnosti 64 voľných pracovných miest," informuje I. Jakeš. "Z toho na 9 miest je požadovaná prax. Napríklad na profesie ošetrovateľ/chovateľ (SŠ), zvárač argónom, kuchár/čašník (učň.), pokladník (SŠ), záhradník (SŠ) je požadovaná prax. Napríklad na pozície obchodný zástupca (VŠ aj SŠ), zdravotná sestra (VŠ aj SŠ), projektant (VŠ), montér (učň.), kaderníčka (učň.) prax nie je podmienkou.
Tí, ktorí už pracovali, vedia, ako to chodí, vedia, kam sa majú obrátiť v prípade hľadania zamestnania i to, aké finančné možnosti majú v prípade nezamestnanosti. Horšie je to v prípade absolventov, ktorí v tom nemajú prax. Mnohí nevedia, aké majú ďalšie možnosti v prípade, že nedostanú prácu. Ak sa absolvent nezamestná, nemá nárok na dávku v nezamestnanosti. Môže však požiadať o dávku v hmotnej núdzi. "Pri posudzovaní nároku na dávku v hmotnej núdzi je občan do 25 rokov spoločne posudzovaný s rodičmi, pričom žiadateľom o dávku je jeden z rodičov. Posudzovaný je samostatne, ak preukáže že s rodičmi nezdieľa spoločnú domácnosť a nehospodári s nimi. Ak má občan viac ako 25 rokov, môže byť posudzovaný samostatne, žiadosť sa podáva na pracovisku úradu práce, sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého bydliska." Dávka v hmotnej núdzi je u jednotlivca 60,50 eura. Po splnení zákonných podmienok sa k dávke môžu vyplácať aj príspevky: príspevok na zdravotnú starostlivosť, príspevok na bývanie, aktivačný a ochranný príspevok.
V prípade, že absolvent nedosiahol 25 rokov a je evidovaný na úrade práce, má ešte dve možnosti, ako prísť k peniazom a zároveň byť vedený na úrade práce. Vykonávať absolventskú prax, čo mu môže pomôcť pri hľadaní zamestnania, alebo si môže privyrobiť, avšak jeho "výplata" nesmie mesačne presiahnuť 136, 38 eur. V opačnom prípade môže byť vyradený z evidencie uchádzačov. Absolventská prax predovšetkým slúži na zlepšenie šancí absolventa na trhu práce. "Ak absolvent prejaví záujem o absolventskú prax, vyplní prihlášku uchádzača o zamestnanie – absolventa na výkon absolventskej praxe. Vyplnenú ju odovzdá u svojho sprostredkovateľa na oddelení sprostredkovateľských služieb úradu PSVR." Absolventská prax sa vykonáva najviac šesť mesiacov bez možnosti jej predĺženia a opakovaného vykonávania, v rozsahu 20 hodín týždenne. Mesačne si tak môže absolvent prilepšiť o 185,19 eura. Popri vykonávaní absolventskej praxe si hľadá prácu a s vlastnými peniazmi je to predsa len jednoduchšie.
Uchádzači o zamestnanie majú možnosť v rámci úradu práce získať širšie spektrum vedomostí, či zručností na rekvalifikačných kurzoch. Majú názov "Vzdelávanie a príprava pre trh práce uchádzača o zamestnanie". Úrad v roku 2010 plánuje realizovať vzdelávanie v týchto oblastiach: minimum podnikateľa – pre začínajúcich podnikateľov, výpočtová technika – základy, pokročilí + správca PC, účtovníctvo, kurzy zvárania, opatrovateľka, vysokozdvižné motorové vozíky, pracovník v skladovom hospodárstve, odborná spôsobilosť v SBS, murár, maliar, šička a poradenské kurzy. "Uchádzač si kurz vyberie podľa svojho záujmu, podá prihlášku na zaradenie do vzdelávania a prípravy pre trh práce. Za určitých podmienok mu úrad môže poskytnúť príspevok na vzdelávanie a prípravu pre trh práce uchádzača o zamestnanie vo výške 100% nákladov na vzdelávanie a prípravu pre trh práce."
ÚPSVaR v Košiciach predpokladá, že počet uchádzačov o zamestnanie ešte v prvom polroku 2010 o niečo stúpne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári