Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 26. marec, 2019 | Meniny má Emanuel
Nájdete nás na webe

Chlapca obliekli do kostýmu žaby a presvedčili ho, že je dinosaurus

Plesová sezóna so sebou prináša okrem radosti a zábavy aj starosti s výberom garderóby. S týmto problémom sa stretávajú najmä účastníci maškarných plesov.

Lýdia Hudáková ukazuje na korunky, klobúky či čelenky, ktoré robia z dievčat princezné.Lýdia Hudáková ukazuje na korunky, klobúky či čelenky, ktoré robia z dievčat princezné.(Zdroj: Judita Čermáková)

Ženy zvyčajne uvažujú nad tým, ako si zvoliť kostým, ktorý zvýrazní aj ich pôvab, mužom ide o eleganciu. Nikto z nich však nemá v skrini štaty princeznej či Zorra. Lýdia Hudáková si to uvedomuje, a preto si pred 18 rokmi otvorila požičovňu kostýmov. Aké boli začiatky, o aké kostýmy je najväčší záujem, o zaujímavých príhodách, ktoré sú s nimi spojené, sme sa okrem nej pozhovárali aj s prevádzkarkou Emíliou.

L. Hudákovej skrsla v hlave myšlienka prevádzkovať požičovňu kostýmov už pred rokom 1989. "Ku kostýmom som mala vzťah dávno predtým. Pracovala som totiž v Slovenskej televízii, kde som s nimi bola v častom kontakte. Počas revolúcie som bývala u sestry vo Švajčiarsku. Svojim deťom šila kostýmy na rôzne karnevaly, napadlo mi, že aj u nás musí byť niečo podobné." Keď sa vrátila do Košíc, rozhodla sa pustiť do podnikania. "Jednak na to boli vytvorené podmienky, jednak som sa dopočula o likvidácii relácie Zlatá brána v Slovenskej televízii. Po jej zániku plánovalo vedenie televízie zlikvidovať všetky kostýmy, ktoré sa v nej používali. Samozrejme, že mi to bolo ľúto. Vedela som, že sú kvalitné, mnohé boli šité na Barrandove. Rozhodla som sa ich odkúpiť." Kostýmy zo Zlatej brány teda boli prvým sortimentom, ktorý ponúkala. Výhodou podnikania v tejto oblasti bola na začiatku 90. rokov aj nulová konkurencia. "Myslím, že som bola na Slovensku jediná, ktorá ponúkala niečo podobné."

Z kostýmov šlo hlavne o rozprávkové bytosti, postavy zo slovanských rozprávok. "V začiatkoch tvorili deti väčšinu mojej klientely. Dievčatká sa chceli na maškarné plesy prezliekať za princezničky, tento trend myslím pretrváva dodnes." Väčšia zmena bola badateľná u chlapcov. "Kým v začiatkoch preferovali postavy princov alebo mušketierov, neskôr inklinovali skôr k modernejším postavám. 'In' boli nindža korytnačky. Zaujímavé bolo, že každý chlapec musel mať zbraň. Ku kostýmu chceli najmä atrapy zbraní a tak šlo najmä o moderné bojové postavičky. Raz nás pobavil chlapček, ktorý si požičal kostým kuriatka. Trval na tom, že musí mať zbraň, a tak bol na maškarnom plese ako ´bojové kuriatko´," spomína L. Hudáková.

Po prelome režimov sa v našich končinách neorganizovalo veľa dospeláckych maškarných plesov. Prišli až časom. "Bolo to ovplyvnené príchodom zahraničných firiem. Slováci sú totiž národ hanblivý a šporovlivý. Radšej dajú peniaze na pivo ako na kostým. Mnoho zahraničných firiem však pre svojich zamestnancov začalo organizovať večierky, kde bola maska podmienkou." Leteli najmä praktické kostýmy. "Ženy dávali prednosť malým škraboškám alebo klobúkom. Rady sa prezliekali za čarodejníčky. Muži zas obľubovali ľahké praktické pláštenky a kostýmy ako napríklad Zorro, kúzelník, mušketier." Populárne boli aj dovtedy nie príliš známe či dostupné západné kostýmy kovbojov, milovníci "mayoviek" zas obľubovali a dodnes obľubujú indiánske.

Ku kostýmom, ktoré L. Hudáková odkúpila z televízie, začala pridávať nové. "Požičovňu som prevádzkovala popri zamestnaní. Keď sa mi zvýšil čas, doma som niečo došívala. Bola to moja láska, bavilo ma to, nerobila som to kvôli peniazom." Riadila sa dopytom. Vyrábala a zháňala kostýmy, ktoré si zákazníci pýtali, no nedisponovala nimi. "Keď niekto potreboval zložitejší kostým, ktorý bol na výrobu náročnejší a ja sama som na to nestačila, objednávala som ho zo zahraničia. V Bratislave totiž na trh vstúpila firma, ktorá ponúkala dovoz masiek a kostýmov. Vyberala som ich z katalógov. Musela som však byť opatrná. Nie všetky kostýmy, hoci boli pekné a aj v móde, rsp. u nás leteli. Nechcela som, aby mi nakúpené veci stáli v sklade. Navyše, nie všetky boli kvalitné, výhodou bolo len to, že boli z materiálov, ktoré u nás neboli bežné." Keď si však chcela dať záležať na kvalite a prepracovaní, obracala sa iným smerom. "Najkvalitnejšie kostýmy šili jednoznačne v divadelných dielňach. Niektoré kusy som dávala šiť tam."

Postupným dopĺňaním ponuky sa sortiment v požičovni rozšíril na približne 1 500 kostýmov. Do tohto čísla však spadajú aj škrabošky, korunky či iné doplnky. Ani také množstvo však niekedy na naplnenie zákazníckych predstáv nestačí. "Najmä deti nás vedeli dostať do úzkych. Často musela zapracovať naša fantázia. Jeden chlapec sa napríklad chcel prezliecť za dynamit. Obliekli sme ho do všetkého červeného, čo sme tu mali a napokon bol spokojný." Pri ďalšej príhode zapracoval aj akýsi placebo efekt dieťaťa. "V 90. rokoch prišli do našej televízie prvé kreslené filmy s dinosaurami. Nebola som na to pripravená, nemali sme také kostýmy. Prišiel však za nami chlapček, ktorého sme nemohli odmietnuť. Bol milý, veľmi chcel byť dinosaurom. Na pult nám položil jednokorunáčku s tým, že nám za kostým zaplatí. Bolo ťažké povedať mu ´nie´... Prezliekli sme ho do kostýmu zelenej žaby s veľkými očami a presvedčili ho, že je to dinosaurus. Bol celý natešený a veľmi spokojný," smeje sa L. Hudáková.

Nielen deti však majú bujnú fantáziu. Pracovníkov požičovne niekedy prekvapí aj odvaha a recesia dospelých. "Veľmi populárne boli a myslím, že ešte stále sú, kostýmy takzvaných Tahiťaniek. Ide o ľahký odev z umelej slamy okolo pása, niečo na štýl hawajských domorodcov. Paradoxne si ho, z recesie, najčastejšie požičiavajú chlapi." Do módy istý čas prišli aj odevy neandertálcov. "Väčšinou to však skončilo pri skúšaní. Keď si dotyční ´kostým´ obliekli a prišli na to, že sú skoro nahí a majú len malú kožušinku na hrudi a chúlostivých miestach, vzdali to. Nemali guráž. Báli sa, čo by povedala frajerka, manželka..." V požičovni mali k dispozícii aj pikantné, viac či menej erotické kostýmy. Najmä jemné a kratučké oblečenie pre ženy. "Tento sortiment si od nás niekedy požičiavali aj pracovníčky erotických salónov. Poslúžili im napríklad pri striptíze."

Vekové rozpätie klientov požičovne je pestré. "Najmenší zákazník mal asi jeden a pol roka. Rodičia ho chceli prezliecť za vrabčeka. Na firemné plesy zas potrebujú kostýmy aj ľudia starší ako 50 rokov." Z demografického hľadiska medzi zákazníkmi prevládajú ženy. Tie sú aj odvážnejšie. Deti nie sú len najroztomilejšie, ale aj "najproblémovejšie". Okrem plaču a vystrájania pri nesplnení ich požiadaviek často kostým poškodia. Na rozdiel od dospelých, ktorí kostým počas zábavy zložia, totiž často šantia priamo v ňom. Poškodenie kostýmu sa niekedy dá opraviť jednoducho, inokedy môže vzniknúť vážnejšia škoda. Často totiž ide o drahé materiály. "Najdrahší bol kostým dospelého Rimana, ktorý som objednala zo zahraničia za štyri a pol tisíc korún. Navyše šlo o veľmi jemné materiály, ľahko sa poškodzoval." O hygienu kostýmov sa ľudia nemusia báť, perú sa po každom vrátení. Aj tak sa však odporúča nedávať si ich na holé telo.

L. Hudáková počas rokov práce s kostýmami registrovala, že v niektorých obdobiach je po nich väčší, v iných menší dopyt. "Najväčší záujem je počas plesovej sezóny, teda od polovice januára, zhruba do začiatku pôstneho obdobia pred Veľkou nocou. Potom sú to také nárazové dni ako napríklad Medzinárodný deň detí, Deň matiek, Mikuláš a v poslednom čase aj Halloween, keď idú najmä hororové kostýmy." Majiteľka priestorov požičovne kostýmy dlho využívala aj vo svojej domácnosti. "Keď som mala malé deti, pravidelne sme im robili Mikuláša a podobné oslavy. Preto si dlhé roky mysleli, že naozaj existuje."

O podobné „prekvapko" sa pokúsil aj jeden zo zákazníkov. Vznikla však z toho zábavná príhoda. "Prišiel jeden muž, že chce svoje deti prekvapiť. Do mikulášskehu kostýmu sa však nechcel obliecť doma, bál sa, že ho deti odhalia. Obliekol sa teda ešte u nás v predajni. Domov odšoféroval ako Mikuláš. Dali sme si záležať na všetkom, zamaskovali sme ho perfektne. Neskôr nám povedal, že deti ho po chvíli spoznali podľa manžetových gombíkov na rukáve, na ktoré sme zabudli." Pohľad na Mikuláša v dopravnej špičke mohli zažiť aj košickí vodiči na cestách v inom roku. "Riaditeľ istej firmy so svojou asistentkou sa prezliekli za Mikuláša a Snehulienku. Cestou na večierok však s autom zapadli v snehu. Mikuláš bol v aute a Snehulienka v sukničke a na vysokých opätkoch musela auto tlačiť," smeje sa L. Hudáková. Hoci pre ňu bola práca s kostýmami príjemným spestrením popri trvalom zamestnaní, pred piatimi rokmi sa rozhodla požičovňu prenajímať. "Nemala som už na to čas."

Pani Emília sa o zámere L. Hudákovej, dať požičovňu do prenájmu, dozvedela z inzerátu vo večerníku. "Pripadalo mi to ako milá myšlienka, chcela som to spojiť aj s organizovaním osláv pre deti," spomína. Na nedostatok zákazníkov sa nesťažuje. "Práve naopak, je o to celkom slušný záujem. Najvýraznejší dopyt je počas plesovej sezóny. O kostýmy nemajú záujem len Košičania. Navštevujú nás ľudia z celého východného Slovenska." Popularita kostýmových postáv sa za posledné roky čiastočne zmenila. "Deti majú záujem najmä o postavičky z moderných rozprávok ako napríklad Spiderman. Dospelí preferujú najmä dobové kostýmy, ale aj väzňov, Carmen tanečnice, Tahiťanky, mníšky či zdravotné sestry." Do budúcnosti sa požičovňa plánuje zamerať aj na požičiavanie formálneho oblečenia a večerných šiat.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tip na aukciu: 15 objektov, kde sa dá rozbehnúť biznis
 2. Gansberg: Každý deň v objatí komfortu
 3. Tatra banka otvorila pobočku budúcnosti
 4. Pomôžeme aj vašim deťom pochopiť hodnotu peňazí
 5. Pobyt na čerstvom vzduchu je skvelý liek. Skúste to vo vlastnom
 6. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 7. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 8. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 9. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 10. Investment Advisory Guide for Slovakia
 1. Staň sa súčasťou sveta pohybu
 2. Tatra banka otvorila pobočku budúcnosti
 3. Pomôžeme aj vašim deťom pochopiť hodnotu peňazí
 4. Vypestujte si chutné a voňavé bylinky
 5. Tip na aukciu: 15 objektov, kde sa dá rozbehnúť biznis
 6. Energetici rozsvecujú Svetielko nádeje
 7. Noerr appoints a new national counsel starting from 2019
 8. Gansberg: Každý deň v objatí komfortu
 9. Pobyt na čerstvom vzduchu je skvelý liek. Skúste to vo vlastnom
 10. Vaše umenie bude hýbať Tatrami. Zapojte sa do súťaže ZSSK
 1. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov 26 831
 2. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci 23 961
 3. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 23 245
 4. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky 19 324
 5. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 12 327
 6. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 11 159
 7. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou 7 073
 8. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross! 4 054
 9. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 3 846
 10. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 3 602

Neprehliadnite tiež

Megaprojekt vystrašil sídlisko, developer sa krachu neobáva

Starosta i obyvatelia KVP poukazujú na to, že problém z Ťahanoviec sa iba presunul k nim.

Nová zástavba má vzniknúť medzi Wuppertálskou ulicou na KVP a Topásovou ulicou na Západe.

Pasažiera v taxíku bodol do srdca. Za vraždu mu hrozí 20 rokov

Krajská prokuratúra odstúpila spis Okresnému súdu Košice II.

Zadržanie Tomáša políciou.

Nové elektrobusy by mohli po Prešove jazdiť už tento rok

Majú mať wifi aj USB prípojky na nabíjanie. Dopravný podnik spustil obstarávanie.

Staršie midibusy by mali nahradiť nové elektrobusy.
Ilustračné.

Vo Švedlári sa zastavil čas, pre nútenú správu sa nemôže rozvíjať

Chýba kanalizácia, plyn, občianske hliadky. Obec žiada o pomoc štát.

Vláda počas zasadnutia v Gelnici riešila aj Švedlár.

Hlavné správy zo Sme.sk

Kočner je obvinený v kauze tzv. televíznych zmeniek za takmer 70 miliónov eur.
Dobré ráno

Dobré ráno: Povedali, či Donald Trump konšpiroval s Rusmi

Čo povedala takzvaná Muellerova správa.

Podcast Dobré ráno.
Komentár Zuzany Kepplovej

Pente odporúčame, aby skúsila Sorosa

Nákup konšpiračných médií sa zo strednodobého hľadiska môže vyplatiť.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop