Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Chlapca obliekli do kostýmu žaby a presvedčili ho, že je dinosaurus

Plesová sezóna so sebou prináša okrem radosti a zábavy aj starosti s výberom garderóby. S týmto problémom sa stretávajú najmä účastníci maškarných plesov.

Lýdia Hudáková ukazuje na korunky, klobúky či čelenky, ktoré robia z dievčat princezné.Lýdia Hudáková ukazuje na korunky, klobúky či čelenky, ktoré robia z dievčat princezné. (Zdroj: Judita Čermáková)

Ženy zvyčajne uvažujú nad tým, ako si zvoliť kostým, ktorý zvýrazní aj ich pôvab, mužom ide o eleganciu. Nikto z nich však nemá v skrini štaty princeznej či Zorra. Lýdia Hudáková si to uvedomuje, a preto si pred 18 rokmi otvorila požičovňu kostýmov. Aké boli začiatky, o aké kostýmy je najväčší záujem, o zaujímavých príhodách, ktoré sú s nimi spojené, sme sa okrem nej pozhovárali aj s prevádzkarkou Emíliou.

L. Hudákovej skrsla v hlave myšlienka prevádzkovať požičovňu kostýmov už pred rokom 1989. "Ku kostýmom som mala vzťah dávno predtým. Pracovala som totiž v Slovenskej televízii, kde som s nimi bola v častom kontakte. Počas revolúcie som bývala u sestry vo Švajčiarsku. Svojim deťom šila kostýmy na rôzne karnevaly, napadlo mi, že aj u nás musí byť niečo podobné." Keď sa vrátila do Košíc, rozhodla sa pustiť do podnikania. "Jednak na to boli vytvorené podmienky, jednak som sa dopočula o likvidácii relácie Zlatá brána v Slovenskej televízii. Po jej zániku plánovalo vedenie televízie zlikvidovať všetky kostýmy, ktoré sa v nej používali. Samozrejme, že mi to bolo ľúto. Vedela som, že sú kvalitné, mnohé boli šité na Barrandove. Rozhodla som sa ich odkúpiť." Kostýmy zo Zlatej brány teda boli prvým sortimentom, ktorý ponúkala. Výhodou podnikania v tejto oblasti bola na začiatku 90. rokov aj nulová konkurencia. "Myslím, že som bola na Slovensku jediná, ktorá ponúkala niečo podobné."

Z kostýmov šlo hlavne o rozprávkové bytosti, postavy zo slovanských rozprávok. "V začiatkoch tvorili deti väčšinu mojej klientely. Dievčatká sa chceli na maškarné plesy prezliekať za princezničky, tento trend myslím pretrváva dodnes." Väčšia zmena bola badateľná u chlapcov. "Kým v začiatkoch preferovali postavy princov alebo mušketierov, neskôr inklinovali skôr k modernejším postavám. 'In' boli nindža korytnačky. Zaujímavé bolo, že každý chlapec musel mať zbraň. Ku kostýmu chceli najmä atrapy zbraní a tak šlo najmä o moderné bojové postavičky. Raz nás pobavil chlapček, ktorý si požičal kostým kuriatka. Trval na tom, že musí mať zbraň, a tak bol na maškarnom plese ako ´bojové kuriatko´," spomína L. Hudáková.

Po prelome režimov sa v našich končinách neorganizovalo veľa dospeláckych maškarných plesov. Prišli až časom. "Bolo to ovplyvnené príchodom zahraničných firiem. Slováci sú totiž národ hanblivý a šporovlivý. Radšej dajú peniaze na pivo ako na kostým. Mnoho zahraničných firiem však pre svojich zamestnancov začalo organizovať večierky, kde bola maska podmienkou." Leteli najmä praktické kostýmy. "Ženy dávali prednosť malým škraboškám alebo klobúkom. Rady sa prezliekali za čarodejníčky. Muži zas obľubovali ľahké praktické pláštenky a kostýmy ako napríklad Zorro, kúzelník, mušketier." Populárne boli aj dovtedy nie príliš známe či dostupné západné kostýmy kovbojov, milovníci "mayoviek" zas obľubovali a dodnes obľubujú indiánske.

Ku kostýmom, ktoré L. Hudáková odkúpila z televízie, začala pridávať nové. "Požičovňu som prevádzkovala popri zamestnaní. Keď sa mi zvýšil čas, doma som niečo došívala. Bola to moja láska, bavilo ma to, nerobila som to kvôli peniazom." Riadila sa dopytom. Vyrábala a zháňala kostýmy, ktoré si zákazníci pýtali, no nedisponovala nimi. "Keď niekto potreboval zložitejší kostým, ktorý bol na výrobu náročnejší a ja sama som na to nestačila, objednávala som ho zo zahraničia. V Bratislave totiž na trh vstúpila firma, ktorá ponúkala dovoz masiek a kostýmov. Vyberala som ich z katalógov. Musela som však byť opatrná. Nie všetky kostýmy, hoci boli pekné a aj v móde, rsp. u nás leteli. Nechcela som, aby mi nakúpené veci stáli v sklade. Navyše, nie všetky boli kvalitné, výhodou bolo len to, že boli z materiálov, ktoré u nás neboli bežné." Keď si však chcela dať záležať na kvalite a prepracovaní, obracala sa iným smerom. "Najkvalitnejšie kostýmy šili jednoznačne v divadelných dielňach. Niektoré kusy som dávala šiť tam."

Postupným dopĺňaním ponuky sa sortiment v požičovni rozšíril na približne 1 500 kostýmov. Do tohto čísla však spadajú aj škrabošky, korunky či iné doplnky. Ani také množstvo však niekedy na naplnenie zákazníckych predstáv nestačí. "Najmä deti nás vedeli dostať do úzkych. Často musela zapracovať naša fantázia. Jeden chlapec sa napríklad chcel prezliecť za dynamit. Obliekli sme ho do všetkého červeného, čo sme tu mali a napokon bol spokojný." Pri ďalšej príhode zapracoval aj akýsi placebo efekt dieťaťa. "V 90. rokoch prišli do našej televízie prvé kreslené filmy s dinosaurami. Nebola som na to pripravená, nemali sme také kostýmy. Prišiel však za nami chlapček, ktorého sme nemohli odmietnuť. Bol milý, veľmi chcel byť dinosaurom. Na pult nám položil jednokorunáčku s tým, že nám za kostým zaplatí. Bolo ťažké povedať mu ´nie´... Prezliekli sme ho do kostýmu zelenej žaby s veľkými očami a presvedčili ho, že je to dinosaurus. Bol celý natešený a veľmi spokojný," smeje sa L. Hudáková.

Nielen deti však majú bujnú fantáziu. Pracovníkov požičovne niekedy prekvapí aj odvaha a recesia dospelých. "Veľmi populárne boli a myslím, že ešte stále sú, kostýmy takzvaných Tahiťaniek. Ide o ľahký odev z umelej slamy okolo pása, niečo na štýl hawajských domorodcov. Paradoxne si ho, z recesie, najčastejšie požičiavajú chlapi." Do módy istý čas prišli aj odevy neandertálcov. "Väčšinou to však skončilo pri skúšaní. Keď si dotyční ´kostým´ obliekli a prišli na to, že sú skoro nahí a majú len malú kožušinku na hrudi a chúlostivých miestach, vzdali to. Nemali guráž. Báli sa, čo by povedala frajerka, manželka..." V požičovni mali k dispozícii aj pikantné, viac či menej erotické kostýmy. Najmä jemné a kratučké oblečenie pre ženy. "Tento sortiment si od nás niekedy požičiavali aj pracovníčky erotických salónov. Poslúžili im napríklad pri striptíze."

Vekové rozpätie klientov požičovne je pestré. "Najmenší zákazník mal asi jeden a pol roka. Rodičia ho chceli prezliecť za vrabčeka. Na firemné plesy zas potrebujú kostýmy aj ľudia starší ako 50 rokov." Z demografického hľadiska medzi zákazníkmi prevládajú ženy. Tie sú aj odvážnejšie. Deti nie sú len najroztomilejšie, ale aj "najproblémovejšie". Okrem plaču a vystrájania pri nesplnení ich požiadaviek často kostým poškodia. Na rozdiel od dospelých, ktorí kostým počas zábavy zložia, totiž často šantia priamo v ňom. Poškodenie kostýmu sa niekedy dá opraviť jednoducho, inokedy môže vzniknúť vážnejšia škoda. Často totiž ide o drahé materiály. "Najdrahší bol kostým dospelého Rimana, ktorý som objednala zo zahraničia za štyri a pol tisíc korún. Navyše šlo o veľmi jemné materiály, ľahko sa poškodzoval." O hygienu kostýmov sa ľudia nemusia báť, perú sa po každom vrátení. Aj tak sa však odporúča nedávať si ich na holé telo.

L. Hudáková počas rokov práce s kostýmami registrovala, že v niektorých obdobiach je po nich väčší, v iných menší dopyt. "Najväčší záujem je počas plesovej sezóny, teda od polovice januára, zhruba do začiatku pôstneho obdobia pred Veľkou nocou. Potom sú to také nárazové dni ako napríklad Medzinárodný deň detí, Deň matiek, Mikuláš a v poslednom čase aj Halloween, keď idú najmä hororové kostýmy." Majiteľka priestorov požičovne kostýmy dlho využívala aj vo svojej domácnosti. "Keď som mala malé deti, pravidelne sme im robili Mikuláša a podobné oslavy. Preto si dlhé roky mysleli, že naozaj existuje."

O podobné „prekvapko" sa pokúsil aj jeden zo zákazníkov. Vznikla však z toho zábavná príhoda. "Prišiel jeden muž, že chce svoje deti prekvapiť. Do mikulášskehu kostýmu sa však nechcel obliecť doma, bál sa, že ho deti odhalia. Obliekol sa teda ešte u nás v predajni. Domov odšoféroval ako Mikuláš. Dali sme si záležať na všetkom, zamaskovali sme ho perfektne. Neskôr nám povedal, že deti ho po chvíli spoznali podľa manžetových gombíkov na rukáve, na ktoré sme zabudli." Pohľad na Mikuláša v dopravnej špičke mohli zažiť aj košickí vodiči na cestách v inom roku. "Riaditeľ istej firmy so svojou asistentkou sa prezliekli za Mikuláša a Snehulienku. Cestou na večierok však s autom zapadli v snehu. Mikuláš bol v aute a Snehulienka v sukničke a na vysokých opätkoch musela auto tlačiť," smeje sa L. Hudáková. Hoci pre ňu bola práca s kostýmami príjemným spestrením popri trvalom zamestnaní, pred piatimi rokmi sa rozhodla požičovňu prenajímať. "Nemala som už na to čas."

Pani Emília sa o zámere L. Hudákovej, dať požičovňu do prenájmu, dozvedela z inzerátu vo večerníku. "Pripadalo mi to ako milá myšlienka, chcela som to spojiť aj s organizovaním osláv pre deti," spomína. Na nedostatok zákazníkov sa nesťažuje. "Práve naopak, je o to celkom slušný záujem. Najvýraznejší dopyt je počas plesovej sezóny. O kostýmy nemajú záujem len Košičania. Navštevujú nás ľudia z celého východného Slovenska." Popularita kostýmových postáv sa za posledné roky čiastočne zmenila. "Deti majú záujem najmä o postavičky z moderných rozprávok ako napríklad Spiderman. Dospelí preferujú najmä dobové kostýmy, ale aj väzňov, Carmen tanečnice, Tahiťanky, mníšky či zdravotné sestry." Do budúcnosti sa požičovňa plánuje zamerať aj na požičiavanie formálneho oblečenia a večerných šiat.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 2. Mecom ide na zelenú
 3. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 4. Marrákeš je červená perla Maroka
 5. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 6. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 7. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 8. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 9. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení
 10. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny
 1. Mecom ide na zelenú
 2. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 3. Marrákeš je červená perla Maroka
 4. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života
 5. Viac ako 30 000 € z Vianočnej lotérie BILLA poputuje na pomoc
 6. Projekt nórskych grantov „Decent work – dôstojná práca“
 7. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 8. PODCAST: Nárok pacienta na invalidný dôchodok a ŤZP
 9. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 10. Skleróza multiplex u detí: Kedy navštíviť lekára?
 1. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 5 629
 2. Marrákeš je červená perla Maroka 4 244
 3. Predplatné SME.sk len za 29 eur 3 550
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 211
 5. Cukrovkári a covid-19 2 756
 6. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 507
 7. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 315
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu 1 422
 9. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení 1 215
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 872

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Je dôvodná zmena Ústavy pre zmenu výsledku volieb?
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Dodo vynášal sýkorovcom, tvrdí prokurátor. Stopnutá kauza ide na súd
 3. Linda Ágoštonová: Rozprávka o tvrdohlavej princeznej
 4. Radovan Kazda: Plnia svet solárnymi panelmi, ale nie zelenými
 5. Irena Šimuneková: Tatranský ľadový dóm - katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela.
 6. Vlasta Žampová: 25.február deň víťazstva komunistov a oslobodenia Mučeníkov Fica .
 7. Miroslav Lukáč: Prokurátorská mafia kryje sudcovskú, tá policajnú a všetkých kryje politická...
 8. Anna Milanová: Ošetrenie?
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 241
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 9 956
 3. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 637
 4. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 879
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 791
 6. Inštitút strategických politík: Rokovania s Ruskom môžu rozhodnúť nielen o osude Ukrajiny ale aj celej východnej Európy 2 723
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 558
 8. Linda Ágoštonová: S láskou Tvoja Žofia 2 416
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 5. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nitriansky oligarcha blízky Smeru Norbert Bödör bude stíhaný na slobode.

Oligarcha sa dostal na slobodu po rozhodnutí Ústavného súdu.


11 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Výbuch sopky zachytili satelitné snímky.


a 1 ďalší 6 h
Zuzana Kepplová.

Fico zažil pri Bödörovi priam biblický obrat.


11 h

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Je dôvodná zmena Ústavy pre zmenu výsledku volieb?
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Dodo vynášal sýkorovcom, tvrdí prokurátor. Stopnutá kauza ide na súd
 3. Linda Ágoštonová: Rozprávka o tvrdohlavej princeznej
 4. Radovan Kazda: Plnia svet solárnymi panelmi, ale nie zelenými
 5. Irena Šimuneková: Tatranský ľadový dóm - katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela.
 6. Vlasta Žampová: 25.február deň víťazstva komunistov a oslobodenia Mučeníkov Fica .
 7. Miroslav Lukáč: Prokurátorská mafia kryje sudcovskú, tá policajnú a všetkých kryje politická...
 8. Anna Milanová: Ošetrenie?
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 241
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 9 956
 3. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 637
 4. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 879
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 791
 6. Inštitút strategických politík: Rokovania s Ruskom môžu rozhodnúť nielen o osude Ukrajiny ale aj celej východnej Európy 2 723
 7. Martin Pilnik: Takto vyzerá budúcnosť v predpisovaní liekov 2 558
 8. Linda Ágoštonová: S láskou Tvoja Žofia 2 416
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 2. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 3. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 4. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 5. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 6. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 7. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 8. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu