Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie SME.
KOŠICE. Najvyšší súd SR v celom rozsahu zrušil koncom novembra minulého roku rozsudok Špeciálneho súdu v prípade takzvanej košickej úplatkárskej aféry. Prvostupňovému súdu vytkol predovšetkým závažné nedostatky v dokazovaní a procesné chyby. Špecializovany trestný súd sa bude musieť prípadom zaoberať od samého začiatku, počínajúc prednesením žaloby.
Pochybné dôkazy
Do prípadu boli zapletení bývalý námestník primátora Košíc Eugen Čuňo, advokát Ladislav Pirovits a podnikateľ Viktor Kašper.
Podľa obžaloby mali v roku 2002 žiadať od konateľa spoločnosti Kame Slovakia Maroša Merjavého úplatok 18 miliónov korún za vybavenie štátnej dotácie na výstavbu bytov v košických mestských častiach Furča a Barca v celkovej sume 181 miliónov Sk.
Merjavý ako agent - provokatér spolupracoval s políciou, ktorá v roku 2004 zadržala Čuňa a Pirovitsa pri preberaní jedného milióna korún v sídle firmy Kame. Navyše tvrdil, že vydieračom už vyplatil deväť miliónov korún.
„Merjavý nám dlhoval peniaze za poskytnuté služby v oblasti realít. Ja som s ním spolupracoval ešte v čase, keď som nebol viceprimátorom. Neboli sme jediní veritelia. Mali sme tú smolu, že sme na firmu KAME dali návrh na konkurz. Merjavý potreboval riešiť svoj subvenčný podvod a tak začal spolupracovať s políciou na vykonštruovanom prípade. Naše dôkazy však súd nebral do úvahy. Naopak, rozsudok vyniesol na základe pochybných dôkazov Merjavého a polície," povedal dnes na tlačovej besede v Košiciach Čuňo.
Zrušený rozsudok
Maroš Merjavý a starosta Furče Ladislav Lumtzer, ktorý Merjavému podpisoval faktúry za nevykonané práce a nedodaný materiál na výstabe nájomných bytov, boli nakoniec pre subvenčný podvod právoplatné odsúdení na šesť rokov väzenia. Obaja si v súčasnosti odpykávajú trest.
Špeciálny súd v osobitnom konaní odsúdil v januári minulého roku Eugena Čuňa, Ladislava Pirovitsa a Viktora Kašpera rovnako na šesť rokov väzenie, každý mal zaplatiť peňažný trest 602-tisíc Sk (20-tisíc eur) a spoločne uhradiť firme Kame Slovakia škodu vo výške 9 miliónov Sk (takmer 300-tisíc eur). V priebehu konania prekvalifikoval trestný čin z úplatkárstva na podvod.
Najvyšší súd vyhovel odvolaniu obžalovaných a rozsudok Špeciálneho súdu v celom rozsahu zrušil. Výhrady mal, okrem iného, voči dokazovaniu. „Konštatoval, že neexistujú dôkazy, na základe ktorých Špeciálny súd dospel k rozsudku. Najvyššiemu súdu vytkol, že svoje rozhodnutie o vine a treste nemôže opierať o nejakú pravdepodobnosť či možnosť, ale výlučne o jednoznačne zistené a bezpečne preukázané fakty," hovorí Pirovits.
Späť k žalobe
Špecializovaný trestný súd sa bude musieť prípadom zaoberať od samého začiatku, počínajúc prednesením žaloby. Okrem iných procesných úkonov mal by v rámci doplnenia dokazovania vypočuť ďalších svedkov, viacerých konfrontovať a odstrániť rozpory vo výpovediach Merjavého.
Po zbavená mlčanlivosti by mali pred súdom vypovedať aj policajti, ktorí sa podieľali na objasňovaní a zadržaní trojice obvinených.
„Viaceré dôkazy, ktoré boli v náš prospech, sa jednoducho stratili. Niektoré záznamy telefonických rozhovorov boli napríklad na príkaz vyšetrovateľa zničené. Ostali len tie, ktoré hrali do karát polície," tvrdí Čuňo.
Podľa jeho vyjadrenia polícia nebola napríklad ochotná dosledovať, ku komu a ako sa dostalo deväť miliónov korún, ktoré im Merjavý údajne vyplatil a mali ich odovzdať v Bratislave. Nie je tiež jasné, kam sa podeli ďalšie peniaze, okolo sto miliónov korún, ktoré dostal na základe falošných faktúr. Keďže obidva prípady úzko súvisia, najvyšší súd považuje za potrebné pripojiť aj spis z kauzy, za ktorú konateľ spoločnosti Kame Slovakia a starosta Furče sú za mrežami.
„Merjavý si na nás chcel liečiť svoj problém. A polícia, prokuratúra i súd postavili obžalobu a rozsudok na výpovedi tohto pochybného svedka. V právnom štáte niečo také nejestvuje. Veríme, že spravodlivosť nakoniec zvíťazí a súd nás oslobodí," želá si Čuňo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári