KOŠICE. Vlaňajšok bol z pohľadu štatistík radostnejší, aj keď lekári museli pomôcť stoôsmim alkoholom priotráveným mladým ľuďom. Rok predtým totiž prijali na centrálnom príjme detskej nemocnice o osemnásť podnapitých pacientov menej. Šesťdesiat z nich muselo byť kvôli vysokému stupňu intoxikácie hospitalizovaných.
Jozefína Krupová, vedúca lekárka centrálneho príjmu, si nižší počet mladých opitých vysvetľuje ako dôsledok prijatých legislatívnych opatrení, zvýšenému počtu policajných akcií a medializácie problému. "Napriek tomu ide o stále vysoké čísla, ktoré sú len vrcholcom ľadovca."
Jej konštatovanie dokresľujú aj alarmujúce údaje z posledných rokov. Napríklad v roku 2005 sa detskí odborníci zaoberali len 16 prípadmi opitých mladých ľudí, v roku 2006 ich bolo 26. Výrazný skok bol zaznamenaný pred dvomi rokmi, keď počet alkoholom omámených mladých pacientov poskočil na 126.
Z údajov, ktoré zhromaždila doktorka Krupová, vyplynulo, že na alkohol sa dávajú stále mladšie ročníky dievčat, ktorých priemerný vek je len 14 a pol roka. Hospitalizovaní chlapci mali v priemere okolo sedemnásť. "Veľmi zlým signálom z hľadiska telesného a duševného vývoja budúcej generácie sú počty pijúcich dievčat - budúcich matiek."
Rekordéri
Aj v roku 2009 prijali v košickom detskom zdravotníckom zariadení niekoľko rekordérov. Raritné prípady často ovplyvňuje nepozornosť dospelých. Stalo sa tak v prípade ani nie štvorročného chlapčeka, ktorý bol prijatý s 1,08 promile alkoholu v krvi. Dieťa muselo tri razy upadnúť do bezvedomia, aby ho rodičia priviezli do nemocnice. Napokon sa prišlo na to, že chlapec sa zrejme napil z fľaše od malinovky, v ktorej bolo preliate jablčné víno.
Zámena fľaštičiek narobila problémy i dvojročnému dievčatku, ktoré si odpilo z takej, kde mala stará mama naliaty domácky liek na kolená - silnú slivovicu. Najväčšie promile 4,1 bolo zistené u 18-ročného mladíka, ktorého našli v bezvedomí ležať pred športovou halou s fľašou vodky.
Starosti nemocnice
Nevyriešené ostávajú predčasne ukončené hospitalizácie. Ak si rodič zoberie svojho potomka domov pred uplynutím 24 hodín, nemocnica nedostane od poisťovne ani cent. Opití mladiství pritom spôsobujú nemalé problémy. Neexistencia záchytných izieb a to, že za dieťa je považovaný mladý človek ešte vo veku 18 rokov, podľa hovorkyne nemocnice Viery Horniakovej spôsobuje, že medzi malými pacientmi sa ocitnú už fakticky dospelí opilci. Ich často agresívne správanie tak zamestnáva zdravotnícky personál na úkor vážne chorých detí.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári