KOŠICE. Proces v prípade fiktívnej rekonštrukcie sídla HZDS za peniaze Východoslovenských železiarní (VSŽ) je osem rokov od podania obžaloby stále na začiatku. Okresný súd Košice II pojednávanie tento týždeň znova neotvoril. Námietkou zaujatosti na predsedu senátu tomu zabránil jeden z obžalovaných, niekdajší riaditeľ kancelárie prezidenta VSŽ Milan Baran (43).
Podľa záverov vyšetrovania z VSŽ v roku 1996, keď ich ovládala takzvaná rezešovská skupina, odtieklo 125 miliónov korún cez stavebnú firmu Ferrost. Riadil ju druhý obžalovaný, regionálny funkcionár HZDS František Cibuľa (58). Prokuratúra tvrdí, že Cibuľa a Baran zariadili, aby sumu železiarne Ferrostu zaplatili za prestavbu budovy svojej expozitúry na Jégeho ulici v Bratislave, aj keď sa na nej žiadne práce nikdy neurobili.
Spája ich basketbal
Baran včera využil, že predseda senátu okresného súdu Dušan Kán sám upozornil, že má "priateľský vzťah" s jedným zo svedkov prípadu, Dušanom Hricišinom. "Rozhodnutie nemusí byť objektívne," povedal Baran.
Hricišin, v čase skutku výkonný riaditeľ Ferrostu, je dnes šéfom rozhodcov Slovenskej basketbalovej asociácie aj funkcionárom Basketbalového združenia Košického kraja. Kán ako dorastenec hral s Hricišinom súťažne basketbal, dnes sa tomu športu venujú jeho deti, a preto sa ďalej stretávajú.
"Tento vzťah nie je podľa mňa, ani podľa krajského súdu, ktorý o tom už na môj návrh rozhodol, prekážkou môjho nestranného rozhodovania. Upozornil som však na to obžalovaných, aby sa nestalo, že námietky podajú po rozpojednávaní veci," povedal sudca.
Dôležitý svedok
Baranovu námietku teraz musí posúdiť Kánov senát. Zrejme mu nevyhovie, a ak Baran podá proti tomu sťažnosť, rozhodne o nej krajský súd. Až potom sa určí termín hlavného pojednávania.
Hricišin je v kauze dôležitým svedkom. Cibuľa sa v minulosti pred obvineniami z napomáhania sprenevere na súde bránil tým, že s požiadavkou na rekonštrukciu za ním prišiel práve tento jeho spolupracovník z vedenia Ferrostu a on mu vo všetkom dôveroval.
Hricišin to pred vyšetrovateľmi i na súde poprel. Vyhlásil, že rozpočet rekonštrukcie a potom aj faktúry pripravil na pokyn Cibuľu. Jeho výpoveď navyše naznačuje, že tunel z VSŽ končil aj v strane HZDS. "Podľa vyjadrenia Cibuľu prostriedky na nájom budovy vo výške 17 miliónov mali byť získané z opráv budovy," opisuje Hricišinovu výpoveď obžaloba. Svoju bratislavskú expozitúru VSŽ prenajímala v roku 1996 HZDS.
Sudkyňu vylúčili
Proces podobným spôsobom už raz zastal. V roku 2008 napadol nestrannosť sudkyne Sone Mihaľakovej Cibuľa. Mihaľaková predsedala senátu okresného súdu, ktorý Cibuľa a Barana v roku 2004 uznal vinnými z podvodu a odsúdil ich na osem rokov väzenia.
Rozsudok však v roku 2005 zrušil krajský súd. Keď mal okresný súd doplniť dokazovanie, Cibuľa na Mihaľakovú vytiahol, že pozná jeho švagra, a preto vraj nemôže byť nezaujatá, hoci mu to paradoxne mohlo skôr pomôcť. Aj keď Mihaľaková tvrdila, že vzťah jej nebráni v objektívnom rozhodovaní, krajský súd vyhovel Cibuľovi a z konania ju vylúčil.
Prípad potom dostal Kánov senát, proces sa preto začína od nuly. Vypovedať v ňom majú viacerí členovia rezešovského vedenia železiarní, ako Ján Smerek, Július Rezeš, Ladislav Drábik, Jána Seňo či Jaroslav Bilík. Svedeckú výpoveď predsedu HZDS Vladimíra Mečiara navrhuje prokuratúra v obžalobe z roku 2001 na pojednávaní prečítať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári