NIŽNÁ MYŠĽA. Firma Hydrotunel, s. r. o., Bojnice, v závere minulého týždňa úspešne dokončila razenie mikrotunela popod rieku Hornád pri obci Nižná Myšľa pri Košiciach, a to unikátnou aj vo svete novou bezvýkopovou technológiou.
Do mikrotunela s dĺžkou 130 metrov, v rádiuse vo vertikálnej rovine 350 m, zatiahla potrubie s priemerom 1200 mm, ktoré bude slúžiť na prepravu plynu. Mikrotunel nahradí mostnú konštrukciu nad riekou, na ktorej je umiestnená rúra prvej línie vysokotlakového plynovodu, prepravujúceho plyn aj do západnej Európy. Pretože most mal už narušenú statiku, nemecký investor sa ho rozhodol nahradiť.
Ojedinelosť a novosť technológie spočíva v tom, že mikrotunel pracovníci spoločnosti razili prakticky na dvakrát. Najskôr v danom rádiuse pretlačili bežným spôsobom potrubie polovičného priemeru, na ktorom však bol umiestnený tunelovací štít a stroj, ktorý rozrušoval podložné vrstvy, za ktorým zatláčali pod rieku vopred zaizolované konečné potrubie. Bez nutnosti robiť na ňom drahé katódové ochrany proti elektrokorózii, vysvetlil konateľ spoločnosti a autor myšlienky Marián Krčík ml.
Jeho technológia je už patentovo chránená. Raziaci štít a tunelovací stroj aj ďalšie zariadenia skonštruovali a vyrobili vlastnými silami a využili na to súčiastky predovšetkým slovenskej výroby. Zahraniční odborníci z Nemecka, Holandska a iných krajín mu vraj tvrdili, že to nemôže fungovať. Vybudovaním tunela popod Hornád presvedčil, že je to možné.
Zložité geologické podmienky
Mikrotunel pritom razili vo veľmi zložitých geologických podmienkach, s ktorými nepočítali. Na začiatku narazili na zahrabanú skládku železobetónového odpadu, potom ich zaskočili spečené štrky a ku koncu aj kamenné balvany, niektoré s priemerom až 70 cm. Na stavbe pracovalo desať ľudí, v niektorých obdobiach aj v dvojzmennej nepretržitej prevádzke, konštatoval Krčík. Bezvýkopové technológie podľa neho patria vo svetovom stavebníctve medzi najmodernejšie metódy. Zavedenie produktovodov pod zem, bez potreby rozkopávať povrch prípadne hrádze vodných tokov, je bezpečnejšie a ekonomicky výhodnejšie. Okrem toho takýto spôsob neničí životné prostredie a nemení ráz krajiny. Spoločnosť Hydrotunel za uplynulých 12 rokov už vybudovala približne 30 mikrotunelov, popod všetky slovenské rieky okrem Dunaja. Aj tam sú však už pripravené projekty, k realizácii ktorých ešte zatiaľ nedošlo. "Raz sa nám určite podarí prekonať aj túto veľrieku," prehlásil Krčík ml.
Nestorom zavádzania bezvýkopových technológií bol jeho otec Marián Krčík starší, ktorý dlho pracoval ako technik v bývalých banských stavbách Prievidza. Po roku 1989 založil spoločnosť Hydrosaning. Pokračovateľom tejto tradície je jeho syn Marián, ktorý využíva najmä svoje schopnosti vysokoškolsky vzdelaného strojára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári