KOŠICE. Tri útulky ponúkajú v Košiciach ľuďom bez domova možnosť prenocovať. Počas terajších extrémnych mrazov však ich kapacita nestačí a klienti prespávajú už aj na chodbách. Niektorí sa nemajú kam pred chladom schovať. Nemocnica v Šaci včera informovala, že denne ošetrí jedného človeka s omrzlinami.
V zime počet bezdomovcov v Košiciach vždy narastie, sťahujú sa sem totiž zo širšieho okolia. "Matrace sme museli dať aj na chodby, z modlitebne sme spravili provizórnu nocľaháreň pre troch ľudí. Sú to krízové opatrenia, s ktorými sme začali, keď nám v noci priviezli muža s omrzlinami," opisuje situáciu v charitnom dome na Bosákovej ulici jeho vedúca Soňa Hlaváčová.
Berú aj opitých
Ľudia bez prístrešia môžu po novom zostať v zariadení aj cez deň. Útulky poľavili aj z prísnych pravidiel, ktoré zakazujú vstup podnapitým. "Opitý človek sa musí ísť na chvíľu von vyvetrať, ale lôžko mu určite poskytneme," hovorí riaditeľ útulku v Bernátovciach Peter Gombita.
Možnosť stiahnuť sa do tepla dostane zrejme čoskoro viac ľudí, ktorí sú nútení v Košiciach prežiť zimu vonku. Mesto včera reagovalo na ponuku štátu poskytnúť cez obvodné úrady mestám a obciam materiál, s ktorým by dokázali zabezpečiť núdzové ubytovanie najviac zraniteľným skupinám. Postup sa dohodol na zasadaní krízového štábu v stredu v Bratislave, ktoré iniciovalo ministerstvo práce.
"Mesto požaduje dvesto prikrývok, dvesto lôžok alebo nosidiel, tri zdravotnícke stany s možnosťou vykurovania, dvesto plastových nádob na výdaj stravy a jednu poľnú kuchyňu," hovorí prednosta Obvodného úradu v Košiciach Peter Derevjaník.
Všetko je na skladoch
Veci pre provizórne bývanie, ako stany, kachle, lôžka a deky, sú uložené najbližšie na sklade v Malej Ide. Doplniť by sa dali zo skladov z iných okresov v Košickom kraji. Mesto včera dohodlo s dvomi košickými mimovládnymi organizáciami, ktoré prevádzkujú útulky, že im materiál po prevzatí od štátu dodajú, aby ho využili na pomoc pre bezdomovcov.
"Materiálna pomoc bude poskytovaná prostredníctvom organizácie Oáza - nádej pre nový život a Arcidiecéznej charity. Prevádzkujú zariadenie v Bernátovciach, na Bosákovej a Fialkovej ulici. Mesto im prenajíma budovy a podľa možností poskytuje aj financie na prevádzku," povedal Jaroslav Vrábeľ z komunikačného referátu magistrátu.
Dva vykurované stany budú zrejme stáť pri bernátovskom útulku. Arcidiecézna charita zatiaľ nerozhodla, kde provizórne bývanie umiestni. Ľudia bez domova by privítali stan bližšie k centru.
Vonku je viac úradníkov
Pre prudké ochladenie malo včera poradu aj vedenie Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach. Podľa hovorcu Igora Jakeša okrem iného rozhodlo o intenzívnejšej kontrole nelegálnych osád na území mesta, kde sú ohrozené najmä deti.
"Takéto lokality sa budú navštevovať úradníkmi každý druhý deň, predtým to bolo každý druhý týždeň. Na terénnej sociálnej práci sa budú zúčastňovať aj zamestnanci ďalšieho oddelenia, ktorí to predtým nemali v pracovnej náplni, čím sa ich počet v teréne zvýši na 80 pre Košice a okolie," povedal.
Prednostne na tieto úlohy budú vyhradené všetky služobné autá. V tomto roku už úrad odňal rodinám jedenásť detí pre ohrozenie ich života a umiestnil ich v detských domovoch. V minulom roku až 172 detí.
Dvaja zomreli
Od začiatku zimy pripravili v Košiciach nízke teploty o život dvoch bezdomovcov. Obaja zomreli v januári na klinike popálenín nemocnice v Šaci. Teraz na nej s omrzlinami ležia dvaja muži a jedna žena. Všetci sú bez strechy nad hlavou.
"Prijatí boli pred dvoma dňami. Museli sme im amputovať časť palcov. Predpokladaná dĺžka liečby bude minimálne mesiac," povedal prednosta pracoviska Ján Babík. Dodáva, že liečba omrzlín stojí od 1 660 eur vyššie.
Prednosta potvrdil, že obeťami zimy sú väčšinou bezdomovci. "Stáva sa však, že ošetrujeme i ľudí, ktorí majú domov. Prehnali to však s alkoholom a strávili dlhší čas vystavení mrazom," hovorí.
Alkohol nepomôže
Práve alkohol má na náš organizmus v zime opačný účinok, ako sa mnohí domnievajú. Ľudské telo si totiž teplo reguluje stiahnutím ciev. "Alkohol, naopak, cievy rozťahuje, čím sa prirodzená ochrana tela deaktivuje. Človek v opitom stave má pocit tepla, ale v skutočnosti dochádza k veľkým tepelným stratám a telo sa nedokáže pred mrazom chrániť," vysvetľuje Jana Kollárová z košického regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Podľa prognóz meteorológov sa studené počasie do budúceho týždňa udrží. Najchladnejšia má byť noc z pondelka na utorok, keď teplota klesne na mínus dvadsať stupňov. K tomu bude od soboty fúkať silnejší vietor.
Bezdomovci sa hrejú na stanici
Vedenie Železníc SR rozhodlo, že kvôli silným mrazom až do odvolania sprístupnia bezdomovcom všetky železničné stanice aj v noci. Na košickej stanici boli včera obsadené takmer všetky lavičky a radiátory.
KOŠICE. Bezdomovci si rozhodnutie o sprístupnení staníc nevedeli vynachváliť. "Je to super, vonku by sme pri týchto mrazoch pomrzli." Všetci vítali, že stanica bude otvorená aj v noci. Ich optimizmus však nezdieľali dve upratovačky, ktoré práve zametali kopu papierov, plastových pohárov či ohorkov z cigariet. V budove síce platí prísny zákaz fajčiť, ale bezdomovci si z toho ťažkú hlavu nerobia. "Pozrite, aký bordel tu po nich ostáva," sťažovala sa nám jedna zo žien. "Bol tu bezdomovec, ktorý smrdel neskutočne a cestujúci to museli dýchať. Mesto by sa malo postarať o viac útulkov pre takýchto ľudí, nie uvoľňovať stanice." Na poriadok a bezdomovcov dohliadajú nonstop železniční policajti. (sam)
Foto: JUDY
S deťmi bývajú v chatrčiach pri potoku
V neuveriteľných podmienkach žije so svojimi štyrmi deťmi Justína G. z košického sídliska Lunik IX. Napriek tuhým mrazom majú k dispozícii iba chatrč, stojí na brehu miestneho potoka.
KOŠICE. Žena takto býva už šesť rokov, pred dvoma jej tam na podchladenie zomrel štvorročný syn. Pri potoku stojí aj ďalšia chatrč inej rodiny s troma deťmi. Dovedna tam teda býva 7 detí a dvaja dospelí. Justína oslávi vo februári 36. narodeniny, doposiaľ porodila dvanásť potomkov, z toho jej ostali štyria vo veku od 12 do 17 rokov. Ostatné deti, ako nám povedala, vraj pomreli.
Kúria v piecke, chceli by byt
Na brehu potoka stoja dve chatrče pozbíjané z dreva, ochranu pred chladom tvoria staré koberce na stenách.
"Zima nám nevadí, vnútri máme piecku a teplo, keď deti chcú, dám im aj jedlo. A tých osem detí, čo som stratila, tak to nie tu pri potoku, ale v nemocniciach, keď ochoreli." Justína tvrdí, že sa na ňu každý vykašľal, nikto vraj doteraz nereagoval na jej snahy získať byt. "Mne je úplne jedno, kam pôjdeme, len nech mám strechu nad hlavou. Budem aj platiť, v unimobunkách na sídlisku je miesta dosť. Peniaze mám, dostávam ich aj na deti. Nikto sa o mňa nevie postarať. Veď aj deti chodia riadne do školy, každý deň pešo, lebo šoféri ich nechcú brať, lebo nemajú lístky na autobus. Aj vtedy, keď mi zomrelo to štvorročné decko, nikto sa nepostaral o nás, iba mi to dávali vinu," dodala Justína. Najmä kvôli deťom by sa do dvoch chatrčí mali bezodkladne vybrať aj pracovníci zo sociálky, aby preverili, v akých podmienkach žijú a našli riešenie. (sam)
Foto: JUDY
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári