V posledných týždňoch bolo počasie navyše dosť kolísavé. Ak by ste sa náhodou rozhodli vybrať sa tam na výlet, zisťovali sme, ktoré zvieratá uvidíte, a ktoré zimujú tak, že sú ukryté. Okrem toho sme sa zaujímali, ako výkyvy počasia vplývajú na niektoré druhy zvierat.
"Mnohopočetné stádo antilop je ustajnené v maštali s podlahovým vykurovaním," hovorí Eva Malešová z kultúrneho oddelenia zoo. "To však neznamená, že tieto africké zvieratá prežijú zimu zatvorené. Keď je priaznivé počasie a nie je ľad, sú vo výbehoch celé dopoludnie. Aj zebry Chapmanove s africkým pôvodom, sú v zime ustajnené, ale rovnako ako antilopy nie celodenne uväznené. Hyena a malé mačkovité šelmy servaly a mačky bengálske, majú podobný režim ako antilopy a zebry. Na ich správaní nie je nič mimoriadne, či sú, alebo nie sú výkyvy teplôt."
Hrošík libérijský a najväčšie hlodavce na svete, kapybary močiarne, v zimnom režime obývajú vyhrievané zariadenia. Rovnako zimujú mimoriadne príťažlivé surikaty vlnkavé. V teple, ale na očiach. Levy a nosále, veľkosťou neporovnateľné, ale otužilosťou veľmi podobné zvieratá, majú k dispozícii temperované priestory a zatvorené sú, keď prídu silné mrazy. Tiger Lucky je absolútne odolný voči všetkým vplyvom počasia, keďže je krížencom sibírskeho tigra. Akurát mu prekáža dážď.
Exotické vtáky, papagáje, liskavce, krásky musí zoo chrániť pred zimou a načas ich obdivovatelia nemôžu stretnúť. Obľúbené ary a žakovia majú aviárium so zateplenou časťou, prístupnou pre návštevníka aj v zime. "Nie je možné vidieť ani korytnačky - písmenkové, kaspickú a kajmanku dravú. Ich vodné a suchozemské príbuzné žijú vo vyhrievanom teráriu po celý rok. Prístupné oku návštevníka sú aj hady, jaštery a krokodíly, ktoré sa o terárium delia s korytnačkami. Košická zoo chová osem druhov primátov. Všetky obývajú vyhrievané ubikácie a s výnimkou málp ich môže návštevník vidieť po celý rok." S príchodom celodenných mrazov v zoo presúvajú do temperovaných priestorov emu hnedého, nandu pampového a vodné vtáctvo.
Osobitnú kapitolu v košickej zoo tvoria medvede. Nielen preto, že chlpaté pätorčatá sa preslávili zápisom do Guinnessovej knihy rekordov, ale aj preto, že ošetrovatelia si museli zvyknúť na ich "nepravý" zimný spánok. "Každý z deviatich jedincov jedného rodu sa správa inak. Vlani si napríklad jedna samica vyhĺbila brloh, ktorý opúšťala len sporadicky, raz za dva-tri dni, aby sa nažrala. Ostatné spali na podstielkach zo slamy v ubikáciách, kde si aj sami nanosili ako výstelku suchú trávu, lístie či konáriky. Aj počas tejto zimy sa medvede správajú podobne. Jeden-dvaja si sporadicky na pár dní schrupnú. Závisí to od počasia, kondície a možno aj nálady macov. Najviac spomedzi skupiny medveďov sa v tejto zime vyníma svojím správaním medvedica Sindy. Prvý raz po týždňovom spánku sa prebrala na Silvestra a potom si od Nového roka pospala opäť až do 18. januára."
Košická zoo, ktorá chová 149 druhov a temer 1 400 zvierat, je celoročne otvorená. Návštevníci môžu po celý rok vo výbehoch obdivovať kone, poníky, ťavy, lamy, lesnú zver, jaky, uhorský dobytok, zubry, vlky, psíky medvedíkovité, rysy, tigra. V Košiciach sa mimoriadne dobre darí aj tuleňom sivým. Bohatá zásoba tuku na tele a dobrý apetít dávajú predpoklad dobrého zdravotného stavu. Ani zamrznutý bazén s hrubou vrstvou ľadu im neprekáža v hravosti. Tak ako zvieratá na voľnom mori aj súrodenci Čuk a Gek sa v takom období sami starajú o otvory v ľade, určené na dýchanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári