Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
POD SKALPEL SI ĽAHNÚŤ NEPLÁNUJE, ODMIETLA BY AJ AKTY

Miss Slovensko 2009 Barbora Franeková sa nikdy netrápila diétou

Začiatkom mesiaca sa mohli Košice popýšiť v rámci Slovenska výskytom najväčšieho počtu modeliek na meter štvorcový.

Miss Slovensko 2009 Barbora Franeková.Miss Slovensko 2009 Barbora Franeková. (Zdroj: Lukáš Kimlička)

Vyše 10 sa ich zišlo v Štátnom divadle, aby predviedli 75 modelov českej návrhárky Beaty Rajskej, ktorej autorskú prehliadku pripravilo Espace Studio Lindy Rezešovej. Medzi modelkami sme objavili aj aktuálnu Miss Slovensko 2009 Barboru Franekovú (21). Hoci mala nabitý program, našla si pre nás čas na rozhovor.

Barbora sa zoznámila s modelingom ako 14-ročná, keď sa zúčastnila kastingu do súťaže Elite Model Look 2003. Tým, že obsadila 3. miesto, odštartovala svoju úspešnú kariéru modelky. Práce mala dosť, hoci sa nemohla pochváliť práve ideálnymi mierami. "V bokoch som nemala 90, ale nejakých 98 cm," spomína dlhovlasá bruneta na obdobie, keď zvládala modeling aj štúdium na obchodnej akadémii a neskôr na právnickej fakulte. "Patrila som do kategórie tzv. plus size modeliek, ktoré predvádzali alebo fotili modely pre ženy, ktoré nemali 90 - 60 - 90. Hlavne v Nemecku, kam som za prácou často cestovala, sú žiadané práve také modelky."

Na Slovensku sa Barbora najčastejšie objavovala v časopisoch. Mala radšej fotenie ako predvádzanie modelov na mólach. "Pamätám sa na svoje prvé prehliadky. Mala som veľkú trému, triasli sa mi kolená a bála som sa, že je to vidieť. No časom som si zvykla a teraz je to určite lepšie." Hoci ju práca modelky bavila, nikdy vraj neuvažovala o tom, že by bola jej výlučným živobytím. Modeling brala ako spestrenie dievčenského života a tak trochu aj ako šancu zarobiť si. "Stále bolo mojou prioritou štúdium a vzdelanie. Neuvažovala som o tom, že by som sa ho vzdala na úkor kariéry modelky. Momentálne som externou študentkou, takže modeling sa mi darí skĺbiť so školou, čo ma veľmí teší."

Ďalším medzníkom v jej živote bola už spomínaná súťaž miss, organizovaná agentúrou Forza. "Prihlásiť sa ma nahováral kamarát aj niekoľko známych. Napokon som tak urobila až na podnet kamarátky, ktorá prišla z Londýna a tiež sa prihlásila. Kým ona skončila v semifinále, ja som postúpila až do finálovej dvanástky." Vtedy sa Barbora rozhodla nepustiť šancu z rúk a výrazne zmeniť životosprávu s cieľom ubrať z bokov nejaké centimetre. Cvičením a úpravou stravy sa jej podarilo zhodiť šesť až sedem kilogramov tak, aby bola počas rozhodujúceho večera v ideálnej forme.

Samotné finále prežívala v tom čase 20-ročná Žilinčanka ako všetky jej konkurentky. Bola trochu nervózna a lomcovala ňou tréma. "Ale iba do chvíle, než sa začal finálový večer," spomína na apríl 2009. "Ubiehal tak rýchlo, že som si trému nestihla uvedomovať. A chvíľu mi trvalo aj uvedomiť si, že som vyhrala. Keď povedali moje meno, nemohla som tomu uveriť. Skutočne som to ani v kútiku duše nečakala, takže moje slzy dojatia a šťastia boli skutočné. A plakala som aj cestou autom na recepciu. Len vtedy mi postupne dochádzalo, čo som dosiahla..."

Samozrejme, novú missku si okamžite podali všetky, najmä bulvárne médiá. Rozoberali jej minulosť a hlavne vzťah s otcom, ktorý síce na olympiáde v Moskve v roku 1980 získal bronzovú medailu, no v súčasnosti je bezdomovec. Barbora i jej matka s ním neudržiavajú žiadne styky. V minulosti mu veľakrát podali pomocnú ruku, ale časom zistili, že ak niekto nemá záujem, ťažko sa mu dá pomôcť. "S bulvárom mám pozitívne aj negatívne skúsenosti," priznala misska. "Niektorí novinári ma prekvapili, že boli seriózni, nič neprekrútili, iní nie. Je toho viac, čo som sa o sebe dočítala a bola to lož, prípadne polopravda. Napríklad raz vyšiel titulok s mojím výrokom: ´mala som 12 kg nadváhy...´, pričom som nikdy nič také nepovedala a ani to nebola pravda. Dobre som sa vtedy na tom pobavila." Barbora však s tým tak trochu ráta, že odkedy získala titul miss, je viac pod drobnohľadom médií...

Okrem toho prinieslo aprílové víťazstvo aj ďalšie zmeny v Barborinom živote. Negatívne i pozitívne. "Ja sa snažím všímať si hlavne tie pozitívne. Mám viac pracovných ponúk, spoznala som nových ľudí a nadobudla skúsenosti, ktoré by som inak nezískala." Čo nebýva zvykom, titul missky nepriniesol ani zmenu v jej súkromnou živote. S priateľom, s ktorým sa vtedy poznala takmer tri roky, chodí dodnes. Pre moju kariéru modelky má pochopenie. To je základ nášho vzťahu. Tolerancia pre prácu toho druhého, zvlášť pre tú moju, keďže veľa cestujem."

Všeobecne prevláda názor, že modeling nepraje dlhodobým vzťahom. Modelky trávia veľa času na cestách, neraz vystavené záujmu dobre situovaných mužov. Ich partneri si to uvedomujú, niektorí sa s tým nedokážu vyrovnať, žiarlia a konajú skratovo. Ak sa k tomu modelingu navyše pridruží aj pódiové umiestnenie v súťaži miss, krízy vo vzťahu môžu byť na dennom poriadku. "Náš je zrejme v tomto smere výnimkou, lebo v marci to budú štyri roky, čo sme spolu. Nebola to teda ´mesačná´ známosť, ktorú mohol môj finálový úspech rozložiť. A podstatné je aj to, že ma ten úspech nezmenil... Všetko je to individuálne a záleží na oboch partneroch, či si budú navzájom dôverovať."

Ako víťazka slovenského finále nás Barbora v decembri 2009 reprezentovala na Miss World v juhoafrickom Johannesburgu. Hoci jej mnohí pred súťažou predpovedali postup medzi posledných 15 finalistiek, dokonca sa po módnej šou dostala na titulku v miestnych novinách, napokon sa sympatická Slovenka do finále neprebojovala. Napriek tomu bola s účinkovaním spokojná ona i riaditeľka súťaž Miss Slovensko Lucia Hablovičová. Obe skonštatovali, že takéto svetové megasúťaže malým krajinám príliš neprajú. "V mnohom zaváži to, odkiaľ ktoré dievča je," myslí si Barbora. "A tiež to, kde sa koná finále. Tentoraz bolo v Juhoafrickej republike a jej zástupkyňa skončila tretia. Netvrdím, že si to nezaslúžila, dokonca patrila aj k mojim favoritkám, no určite je ´domáca pôda´ k stupňu víťazov trochu pomohla. Myslím si, že ak by sa svetové finále konalo na Slovensku, aj naša misska by mala väčšie šance..." Mimochodom, kráľovnou krásy za rok 2009 sa stala kráska z Gibraltáru, druhá skončila Mexičanka.

V rozhovore s Barborou sme neobišli ani tému plastických operácií, ktoré sa stali bežnou súčasťou modelingu. Kým u začínajúcich modeliek sú skôr raritou, tie ostrieľanejšie si ľahajú pod skalpel stále častejšie. Zväčšujú si, prípadne spevňujú prsia, odsávajú tuk, vyhladzujú pleť. "Hoci som zástancom prirodzenej krásy, plastické operácie ako také neodsudzujem. V súčasnosti je to už normálna vec," tvrdí misska. "Ja som žiadnu plastickú operáciu nepodstúpila a ani nijakú neplánujem. Zatiaľ som so sebou spokojná. Možno zo zdravotných dôvodov, keby bolo treba."

Mnohé modelky, najmä na sklonku svojej kariéry, využili ponuku pánskych magazínov a nafotili sériu umeleckých aktov. Ako by sa k takej ponuke postavila Barbora? "Takú ponuku by som riešila až potom, keby som ju dostala. Zatiaľ neprišla a ak by sa aj v tomto období naskytla, určite by som ju odmietla. Myslím si, že po takých fotkách by sa môj obraz v očiach verejnosti zmenil. Ja som sa rozhodla uberať iným smerom. Som súčasťou občianskeho združenia Miss Humanita, ktoré sa orientuje na pomoc ďeťom v núdzi. Pri vzniku týchto súťaží bolo myšienkou, aby krása bola poslaním... Žiaľ, dnes sa na to už trošku zabúda." Barbora bude rada, ak ziskom titulu Miss Slovensko a popularitou, ktorá s týmto titulom súvisí, nepomôže len sebe, ale aj iným.

A čo účinkovanie vo filme či v nejakej televíznej reklame? "Ani takú ponuku som zatiaľ nedostala. Možno by to bolo zaujímavé a asi by som neodmietla. Veď je to práca ako každá iná. Napríklad reklama na nejaký výrobok zdravej výživy. K tej mám totiž blízko, lebo sa snažím stravovať a vôbec žiť zdravo." To sa Barbora zjavne darí. Pri súčasných mierach 90 - 64 - 94 a výške 178 cm patrí k vyhľadávaným modelkám a o pracovné ponuky nemá núdzu. Byť stále v dobrej kondícii si však v životospráve vyžaduje disciplínu a silnú vôľu. "Kedysi som si vôbec nedávala pozor na to, čo zjem a ani v akom množstve. Teraz sa stravujem zdravo a pravidelne. Keďže som vegetariánka, konzumujem prevažne zeleninu, ovocie, ryžu, strukoviny, jogurty, syry... Ak je to možné, stravujem sa päťkrát denne a v menších množstvách. Pijem asi tak dva až tri litre tekutín."

Mnohé modelky dosiahli ideálnu postavu rôznymi diétami a v podstate sa stále moria hladom. Ako je na tom Barbora? "Nemôžem povedať, že by som niekedy držala diétu. Myslím si, že diéty nemajú dlhodobý účinok a po čase sa kilá vrátia späť. V podstate jem to, čo mám rada, len v menších porciách a pravidelne. Keď mám chuť na sladké, tak si dám, ale len v malom množstve - našťastie to nie je každý deň." Barbora síce priznáva, že v snahe ubrať z bokov pár centimetrov si niektoré jedlá musela odrieknuť, ale nebola to nejaká drastická diéta. "Bola to skôr zmena stravovacích návykov. Okrem toho si postavu udržiavam pohybom. Konkrétne pre ten môj mám zostavenú sériu cvikov, ktoré sa snažím cvičiť každý druhý deň. Takmer každý deň vykonávam nejakú aktivitu. Buď idem na korčule, bicykel, zaplávať si, alebo navštívim posilňovňu." Občas zájde aj do solária a keďže má prirodzene snedú pokožku, opálenie jej vydrží dlhšie.

Na záver sme si neodpustili otázku, ktorej obsah ešte iba 21-ročnú missku a modelku zatiaľ trápiť nemusí. A teda, dokedy chce pôsobiť v modelingu a čo bude robiť po tom, až ju nahradia mladšie ročníky... "Nad tým teraz nepremýšľam a verím, že ani dlho nebudem. Kým mám prácu, budem ju robiť a čo prinesie budúcnosť, nechám na osud. Mojou prioritou je úspešne ukončiť štúdium práva a potom sa uvidí, či sa zamestnám v odbore, alebo dostane načas prednosť modeling." Podobne je Barbora bez konkrétnych plánov aj v súkromnom živote. Určite však ráta s tým, že raz sa vydá a založí si rodinu. Či to však bude ešte počas jej kariéry modelky, ukáže až čas...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 37 209
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 35 877
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 557
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 433
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 028
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 388
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 7 247
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 025
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 713
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 624
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné.

Pôsobiť budú v okresoch Stará Ľubovňa, Kežmarok, Bardejov, Svidník a Stropkov.

Teraz
Historik Henrich Hrehor.

Hodnotí aj súčasný stav v spoločnosti.

10 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

16 h
Snímka z odberového miesta v športovej hale v Pezinku počas celoplošného skríningového testovania ľudí na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie na Covid-19.

4 h
Petra Vlhová dnes ide zjazd.

Sledujte zjazdové lyžovanie s nami.

3 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop