Košickému večeru sa podarilo vypátrať, že včera boli ubytovaní v Ústave na výkon väzby a výkonu trestu odňatia slobody v Košiciach na Floriánskej ulici.
Keď americký prezident Barack Obama oznámil, že vyprázdni väznicu pre teroristov na západnom výbežku ostrova Kuba, nikomu na Slovensku nenapadlo, že podnájomníkov roztrúsi po zvyšku sveta. Stalo sa. Na základe dohody ministrov obrany členských štátov NATO sa na ich prichýlení malo podieľať aj Slovensko. Po rokovaniach vlani v decembri sa nám ušli traja a bolo iba otázkou času, kedy si zbalia veci a nastúpia do lietadla. Ako sa dalo čakať, táto udalosť postavila do pozoru nielen príslušné orgány, ale aj médiá. Nespustili oči z každého slovenského letiska, len aby im prílet a následný prevoz neušiel. Vďaka tomu, že polícia zrealizovala niekoľko fingovaných presunov, takmer žiadnemu novinárovi sa nepodarilo stopercentne zistiť, o akých väzňov ide a kde na Slovensku skončia. Zabodoval jedine košický večerník.
Naše trojdňové čakanie v dodávke s tmavými fóliami na oknách pred väznicou na Floriánskej ulici prinieslo ovocie včera ráno. Z letargie nás prebral zvýšený pohyb policajných vozidiel v okolí, neskôr aj prelet dvoch vrtuľníkov ministerstva vnútra. Asi po piatich minútach odbočila z Kuzmányho ulice na Floriánsku kolóna vozidiel. Dva policajné volkswageny vpredu, potom biele skriňové Iveco s nápisom VIP Transport, biela dodávka Ford Tranzit a opäť dva policajné "tereňáky". Kým štyri policajné autá zastali na parkovisku, iveco s fordom zastali pred veľkou železnou bránou do basy.
Rýchlo som vyskočil z úkrytu, a keďže to nikto nečakal, stihol som sa priblížiť až k spomínaným vozidlám. Naše podozrenie sa potvrdilo. Hoci sklá na forde boli tmavé, okrem vodiča sa dali rozoznať tri ľudské siluety. Boli oblečené akoby v plachtách a keďže mali cez pol tváre závoj, došlo mi, že sú to ženy. Ešte mi stihli zakývať a obe autá zmizli za bránou, ktorá sa okamžite s rachotom zavrela. V tej chvíli ku mne zo sprievodných vozidiel pribehlo zo 10 policajtov, ktorí ma legitimovali a napokon pustili. Redakčného fotografa, ktorý dovtedy spoza okna nášho auta urobil vari stovku záberov, si nevšimli. Našťastie, lebo fotenie v okolí väznice je zakázané.
Samozrejme, ešte včera sme vedenie ústavu požiadali o odpoveď, či ubytovali tri väzenkyne z Guantánama. "V našom ústave si odpykáva trest niekoľko cudzích štátnych príslušníkov," oznámil nám šéf tlačového odboru plk. Ivan Bachar. "Od dnešného poludnia je ich o troch viac a môžem potvrdiť, že sú to ženy. Viac o ich identite nemôžem prezradiť."
Z dobre informovaného zdroja sme sa však dozvedeli viac. Spomínané tri ženy sú druhá, tretia a štvrtá manželka Usámu bin Ládina. Američanom sa ich podarilo zajať v Afganistane už tri mesiace po útoku teroristov na "dvojičky" v septembri 2001. Účasť na teroristickom čine im nedokázali, napriek tomu ich väznili až doteraz. Vraj preto, že po prípadnom prepustení by im doma hrozila zo strany Talibanu istá smrť. Šancu na nový život dostali na Slovenesku. Po aklimatizácii dostanú novú identitu a až potom im naše úrady umožnia začleniť sa do našej spoločnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári