Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 15. január, 2021 | Meniny má DobroslavKrížovkyKrížovky

Kalamita naďalej sužuje Košičanov

Ani po dvoch dňoch sa nekončí v Košiciach druhý kalamitný stupeň. Vedenie radnice o tom rozhodlo včera večer. Predĺžené prázdniny, ktoré si deti od kalamity sľubovali, ale nebudú.

Zasypané bočné cesty a chodníky trápili vodičov aj chodcov.Zasypané bočné cesty a chodníky trápili vodičov aj chodcov. (Zdroj: Veronika Janušková)

Ani po dvoch dňoch nekončí v meste druhý kalamitný stupeň. Vedenie radnice o tom rozhodlo včera večer. Predĺžené prázdniny, ktoré si deti od kalamity sľubovali, ale nebudú. Zatiaľ čo sa hlavné cesty pomaly dostávajú pod kontrolu, veľkým problémom zostávajú chodníky, autobusové zastávky, parkoviská a vnútroblokové komunikácie na sídliskach. Chodci sa niekde brodia aj polmetrovými závejmi. Najväčšie problémy majú najmä starší ľudia, v nemocnici ošetrili zlomeniny po pádoch.

KOŠICE. Na zasadnutí krízového štábu včera večer primátor František Knapík (KDH) rozhodol o zotrvaní kalamitnej situácie v meste. Tá trvá od nedeľného rána.

Druhý z troch stupňov zimnej údržby na území mesta včera riešilo včera okolo 50 mechanizmov a celkovo približne 250 pracovníkov spoločnosti Kosit a mestských firiem.

Skryť Vypnúť reklamu

MHD s plnou výpravou

Po ústupe sneženia i vetra boli už včera hlavné dopravné ťahy zjazdné, MHD premávala s plnou výpravou a väčšie komplikácie nezaznamenala. Postupne sa čistili zastávky MHD, užšie cesty v centre, vnútrosídliskové komunikácie, chodníky, schodiská a parkoviská. V centrálnej časti mesta prebiehal počas celého dňa odvoz snehu.

Prázdniny skončili

Poobede padlo aj rozhodnutie o mimoriadnom riaditeľskom voľne na mestských školách. Aj keď deti v predlžené voľno dúfali (včera mali polročné prázdniny, pozn. red.), dnes už zasadnú do lavíc.

„Oddelenie školstva magistrátu preverilo situáciu a zistilo, že riaditeľ žiadnej mestskej ZŠ neuvažuje o vyhlásení mimoriadneho voľna na utorok," informoval Jaroslav Vrábeľ z košickej radnice.

Ani na školách v pôsobnosti kraja mimoriadne školské voľno nebude. Informoval o tom šéf odboru školstva KSK Štefan Kandráč.

Skryť Vypnúť reklamu

Pády spôsobili zranenia

V priebehu ôsmych hodín ošetrovali pracovníci Kliniky úrazovej chirurgie trinásť pacientov s poraneniami spôsobenými pádmi. "Prevažovali ženy, ktoré sa zväčša pošmykli na klzkom chodníku a odniesli si to hlavne ich zlomené zápästia.Najvážnejšie zranená pacientka – so zlomeninou krčka stehennej kosti – musela byť hospitalizovaná," informovala hovorkyňa nemocnice Jaroslava Oravcová.

Rušný bol i víkend, kedy lekársku pomoc vyhľadalo niekoľko zranených lyžiarov a snoubordistov. Niektorí z nich museli kvôli vážnejším zraneniam ostali ležať na nemocničnom lôžku.

Úrazoví chirurgovia odporúčajú dbať na zvýšenú opatrnosť za volantom, pri zimných športoch aj pri chôdzi. Radia nepohybovať sa po klzkom teréne s rukami vo vreckách, pretože vtedy nemožno stlmiť pád a predísť tak vážnym poraneniam.

Skryť Vypnúť reklamu

Terasanom pomáhajú traktory

Najhoršia situácia bola na sídliskách, kde kopy snehu znížili už i bez snehu malý počet parkovacích miest. A tak si Košičania museli pomáhať ako vedeli. Niektorí chytili do rúk lopaty, iní siahli napríklad i po nepoužitej doske z podlahy. Autá mali navyše veľké problémy pri prejazde. Úzke uličky v kombinácii so snehom urobili z dvojprúdových ciest jednosmerky.

Mestská časť Západ bojuje so snehom v spolupráci s mestom. „ Od nedele máme v prevádzke traktory aj v nočnej zmene očisťovania chodníkov. V súčasnosti pracujú tri traktory. Každá ulica sa dá prejsť, len je ich ťažšie čistiť, pretože na to treba otočné radlice. A tých je menej. No v priebehu utorka sa to dočistí, aby to bolo v poriadku," predvída starosta Terasy Pavol Mutafov (Smer). Na Terase pracuje 28 ľudí prostredníctvom aktivačných prác najmä na čistení priechodov a mestská časť je pripravená povolať do služby aj ďalších.

Na Juhu čistia chodníky

Ľudí nasadených do aktivačných prác využila aj mestská časť Juh. Štyria pracovníci včera odpratali sneh v okolí miestneho úradu a na niektorých verejných schodištiach. Dnes budú čistiť chodníky k malometrážnym bytom na Šoltésovej ulici, v ktorých bývajú aj invalidní dôchodcovia. „Pre nich je dôležité, aby sa mohli bez problémov dostať k obchodnému centru Astória a lekárni," povedala pracovníčka úradu.

Nad jazerom sa zapotili

Na sídlisku Nad jazerom bola cez víkend situácia kritická. Prejazdná bola len Slanecká cesta, nakoniec sa však údržbu podarilo zabezpečiť.

"U nás sme to zvládli sami, mesto nám nedalo žiadny stroj," uviedla starostka Anna Jenčová (HZDS). Dohodla zabezpečenie piatich mechanizmov a mestu navrhla následnú fakturáciu. "V nedeľu som dostala súhlas, že dva nám preplatia," uviedla. Náklady ešte nie sú vyčíslené, budú sa snažiť, aby mesto uhradilo všetkých päť. Okolo poludnia začali pracovať, do večera mali vyčistiť skoro všetky ulice, pokračovali aj v noci a včera. Najkritickejšími úsekmi boli výjazdy na Slaneckú.

Staré mesto: Stará sa mesto

Samospráva Starého mesta sa na kalamitu nesťažovala. "Nemáme na starosti žiadne ulice ani cesty, všetko zabezpečuje mesto," uviedol zástupca starostu Ernest Básti (SMK). Podotkol, že "veľmi kvalitne" je vyčistená hlavne oblasť Dominikánskeho námestia, čo oceňujú i obyvatelia. Aktivačných pracovníkov nenasadili.

Ťahanovce: Prioritou škôlky a školy

Na košickom Sídlisku Ťahanovce bola včera najzložitejšia situácia na Viedenskej a Bruselskej. Na sídlisku odpratávajú sneh štyri mechanizmy.

"Dva nám poskytla firma Kosit, ďalšie dva súkromní podnikatelia zo sídliska," povedal nám včera starosta cyril Betuš. "Momentálne zabezpečujú dostupnosť k zdravotnému stredisku a obchodom s potravinami, postupne prejdú k čisteniu vnútrosídliskových komunikácií. Keďže zmluvu s Kositom ohľadom zimnej údržby má uzavretú mesto Košice, zaplatí všetky finančné náklady na práce. Súkromní podnikatelia, ktorí nám poskytli svoje mechanizmy, nechcú za to žiadne peniaze. Za najväčšiu prioritu však teraz považujeme očistenie všetkých prístupov k materským a základným školám. "

Na Furči sa čistia najmä schody

Aj na Furči mali včera ráno mnohí vodiči problém dostať sa k svojim tátošom. Ako sme mohli vidieť, problematické to bolo najmä pre mamičky s kočíkmi, ako aj poštárky, ktoré sa so svojimi vozíkmi len s veľkými ťažkosťami predierali ku jednotlivým blokom. V tejto mestskej časti zabezpečuje zimnú údržbu spoločnosť Kosit, miestny úrad vypomáha prostredníctvom svojich aktivačných pracovníkov vypomáha pri čistení chodníkov a schodov, ktorých je v tejto "hornatej" časti Košíc okolo 200. Najväčším problémom Furče sú medziblokové komunikácie a parkoviská, keďže Kosit zabezpečuje v prvom rade čistenie komunikácií po ktorých premáva MHD.

Na vidieku potrápili Valaliky

Cesty druhej a tretej triedy na košickom "okolí" udržiavané Správou ciest (SC) KSK a jej zmluvným partnerom Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) boli až na pár výnimiek v okolí Čane, Bočiara, Nováčan a Zádielu po víkendovom snežení zjazdné.

Na cesty po košickom vidieku vyšlo 20 mechanizmov plus ďalšie nákladiaky a traktory z Národnej diaľničnej spoločnosti zabezpečovali odhŕňanie snehu v okolí Bidoviec, Budimíra a Kysaku. " Za tých 6 rokov, čo existujeme, sme ešte nikdy nemali na cestách toľko snehu ako tento víkend. Najhoršia situácia bola v okolí Čane a Kokšova-Bakše a priľahlých obcí, keďže tam napadalo asi aj najviac snehu. Cestu medzi Valalikami a Kokšovom-Bakšou sa nám podarilo sprejazdniť až tesne pred polnocou. Problém nám v nedeľu večer robil aj vietor, ktorý tam vytváral snehové jazyky. Prioritne sme sa snažili riešiť cesty, po ktorých chodí SAD, tam sme žiadne sťažnosti nezaznamenali," povedal nám šéf strediska údržby Správy ciest KSK v Moldave Gejza Készi. Ak vodiči zaznamenajú problémy na cestách, radí volať na dispečing 055/636 73 83.

Hasiči vyťahovali autá

Hasiči mali 18 výjazdov, pomáhali vodičom áut, ktorí so svojimi tátošmi zapadli a tvorili prekážku na ceste.
"Okrem Košíc sme zasahovali aj na okolí, kde bolo osem výjazdov. Išlo o zapadnuté kamióny v Turni nad Bodvou, autá v Drienovci či Nováčanoch," povedal nám operačný dôstojník OR HaZZ Bc. Miroslav Betuš. Hasiči zachraňovali aj policajtov, ktorí zostali stáť na ceste v Košickom Klečenove. Pokazila sa im spojka, museli ich teda odtiahnuť. V súvislosti so snehom sa ľudia z lokality Grot obracali na hasičov aj s prosbami, aby im poskytli pluh na odhŕňanie snehu, či prišli odpratávať sneh zo striech. Napätú situáciu v meste využili dvaja muži, ktorí hasičov zbytočne privolali k zásahom pri falošnom oznámení, že na Luniku IX uniká plyn. Hasičov zneužil aj nájomca bytu na Sládkovičovej, ktorý tvrdil, že fajčil a zapálila sa mu deka. Skutočnosť však bola taká, že sa zabuchol a nevedel sa dostať dnu. Po príchode polície sa priznal, že vôbec nehorelo. "V prítomnosti polície sme vylomili zámok, muž chcel, aby sme mu dali a namontovali nový." Keďže je páchateľ známy, bol podaný podnet na začatie konania vo veci spáchania priestupku.

Autá pod snehom. Motoristi mali včera čo robiť.

Deti si postavili bunker. Na tomto výtvore pracovali Robko, Danielko, Šimonko a Adamko celé tri dni.

Nepríjemné pády. Trápili najmä starších obyvateľov mesta.

Foto: Veronika Janušková

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 2. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. TOMRA víta kľúčový krok k spusteniu systému zálohovania
 10. Slovaktual umožní všetkým zamestnancom bezplatné testovanie
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 18 871
 2. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 14 521
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 13 210
 4. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 8 540
 5. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 8 350
 6. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 7 961
 7. Riaditeľ VÚB: Udržateľnosť chceme vsadiť do DNA nášho podnikania 6 978
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 844
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 745
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 4 655
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cez čiaru: Ktorí vplyvní ľudia dláždili cestu Haščákovi a Pente?

Kto boli vplyvní známi a kamaráti na strane Penty?

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Milióny na IT z čias Žigu sú ukážkovým plytvaním, na ťahu je NAKA

Bezpečnostný systém na hospodárstve bol predražený, tvrdí NKÚ.

Peter Žiga pred novinármi.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Chaos sa šíri krajinou

Šialenejšie ako meniť zákon pre Cibulkovú je zaradiť poľnohospodárstvo do očkovania kritickej infraštruktúry.

Peter Schutz

Koronavírus na Slovensku: Celoplošné testovanie je zásah s najrýchlejším účinkom, vyhlásil Krajčí (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 220-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 362 obetí. V okrese Nitra platí sprísnený lockdown.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop