KOŠICE. V poslednom výberovom kole na záchranky sa zopakoval scenár z predchádzajúcich dvoch. Po všetkých troch tendroch zabrala osem z desiatich košických staníc štátna Košická záchranka. Zvyšné dve ostali súkromnej spoločnosti Falck, záchranná služba. Tendre spadajú pod ministerstvo zdravotníctva, vedené Košičanom Richardom Rašim (nominant Smeru).
Dovedna vo všetkých troch tendroch si sféry vplyvu rozdelili spomínaní dvaja košickí poskytovatelia aj na východe Slovenska. Falck po troch kolách stratil 21 staníc, Košická záchranka získala 31 nových sídel sanitiek, väčšinu práve na úkor Falcku. V dvoch východoslovenských mestách vyhrali ďalší uchádzači - tri stanice získala prešovská fakultná nemocnica, v Krompachoch spoločnosť Agel.
Šachy so zamestnancami
Otváranie a zatváranie sanitkových sídel pre záchranky znamená prepúšťanie i prijímanie nových zamestnancov. Podľa hovorkyne Košickej záchranky Andrey Leškovej rátajú s prácou pre asi 350 zdravotníkov. "V priebehu minulého týždňa sme vyškolili vyše 120 pracovníkov. Preberáme ich od predchádzajúcich poskytovateľov."
O prácu vo Falcku príde do 200 zamestnancov. Ako uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Ján Šteso, o ich umiestnení rokujú s novými zamestnávateľmi. Jedným z nich je práve košická štátna záchranka. Obe riešia otázku priestorov záchranných staníc. Rekonštruujú bývalé stanice alebo stavajú nové. "Nie všetky priestory spĺňali naše kritériá, preto sme sa rozhodli vybudovať si nové," vysvetľuje Šteso.
Jedna z novovzniknutých košických staníc je na Západe. Jej prevádzkovateľ, Košická záchranka, ju otvoril koncom roka na Ipeľskej ulici. Stanice získané v druhom tendri začínajú záchranky spúšťať vo februári, tie z tretieho od apríla až mája.
Líder Falck
Falck, záchraná služba so sídlom v Košiciach, strácal na východe, avšak na strednom a západnom Slovensku si polepšil. Spolu získal 90 záchranných staníc, čo je o 16 viac, ako mal pred vyhlásením výberových kôl. Stal sa tak najúspešnejším slovenským poskytovateľom. Dokopy prijme vyše 400 pracovníkov.
Falck i Košická záchranka boli členmi Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby. Po zverejnení výsledkov druhého kola sa dištancovali od vyjadrení neúspešných uchádzačov, ktorí chceli predčasne ukončiť činnosť záchraniek. Neskôr Falck vytvoril spolu s ďalšími víťaznými firmami Asociáciu záchrannej zdravotnej služby.
Sabolová: Netransparentný tender
Po celom Slovensku sa ozývajú nespokojné hlasy neúspešných poskytovateľov. Viacerí z nich o svoje stanice prišli. Ako uvádza denník Sme - od posledného udeľovania licencií v roku 2005 si výrazne polepšili práve štátne záchranky. Mária Sabolová (KDH), poslankyňa parlamentu a členka výboru pre zdravotníctvo, označila sanitkový tender za netransparentný.
Úspešní uchádzači sú financovaní zo zdrojov zdravotných poisťovní, ktoré im preplácajú takmer 17-tisíc eur za ambulanciu rýchlej zdravotnej pomoci a takmer 28-tisíc eur na ambulanciu rýchlej lekárskej pomoci.
Tretie kolo tendra
Rozdelenie sídiel záchraniek
Košická záchranka - Košice (Staré Mesto, Juh), Moldava nad Bodvou, Prešov, 2x Trebišov, Hanušovce nad Topľou, Fričovce, Budimír, Jablonov nad Turňou, Humenné, Nálepkovo.
Falck, záchranná služba - Košice (Nad Jazerom), Nižná Polianka, Oľka, Snina, Stakčín, Orlov.
Fakultná nemocnica s poliklinikou Prešov - 3x Prešov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári