KOŠICE. Znížiť riziko nákazy pandemickou chrípkou u rizikových skupín má očkovanie Panenzou. Po zdravotníkoch, ktorí sa očkujú od polovice decembra, prišli na rad tehotné ženy a chronicky chorí pacienti. U všetkých skupín pretrváva spoločný znak - o vakcíny sa zatiaľ netrhajú.
Bez záujmu
Lekári dostali od poisťovní zoznamy poistencov, ktorým by mala byť Panenza pichnutá. Dvesto očkovacích látok má od pondelka pre pacientov pripravených Anna Čulenová, praktická lekárka pre dospelých. "O vakcíne sa informovala jedna pacientka. Zatiaľ som ju nezaočkovala, pretože jedno balenie obsahuje desať ampuliek očkovacej látky. Ak ho otvorím, musím ampulky spotrebovať do siedmich dní. Preto počkám, kým sa nazbiera dostatok pacientov," vysvetľuje odborníčka.
Na nepraktickosť desaťampulkového balenia Panenzy poukazuje ďalší odborník Gabriel Loósz. Nezáujem ľudí o očkovanie pripisuje protichodným informáciám v médiách. "Priebežne sa pýtam, či sa niekto nechce zaočkovať. S kladnou odpoveďou som sa ešte nestretol."
Aktivita na oboch stranách
Aby boli štatistiky očkovanosti proti pandemickej chrípke vyššie, musia byť aktívni praktickí lekári i samotní pacienti. Odborníci v informovaní svojich klientov, pacienti návštevou svojich obvoďákov. Myslí si to epidemiologička košického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, Oľga Mináriková.
Nie všetci lekári sa ku zbrani proti prasacej chrípke dostali. Potvrdil to šéf asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor. Ako pre denník Pravda uviedla hovorkyňa Sanofi Pasteur Beáta Kujanová, distribúciu plánujú ukončiť do polovice februára.
Vlani bolo v Košiciach potvrdených 31 prípadov chrípky A (H1N1), tento rok 28.
Autor: kag
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári