KOŠICE. Okresný súd Košice I uzavrel v stredu prípad mladíka, ktorý pred piatimi rokmi využil medzery v informačnom systéme dopravnej polície a vo veľkom rozbehol výrobu falošných vodičských preukazov. Za to a iné skutky odsúdil Rudolfa Galka (25) na štyri roky a 10 mesiacov väzenia.
Rozsudok súd vyniesol na základe dohody o vine a treste, ktorú Galko vlani po svojom priznaní uzavrel s prokurátorom. Pristúpil na ňu po štvorročnom vyšetrovaní, počas ktorého polícia zdokumentovala 95 prípadov, v ktorých Košičan za päť mesiacov v roku 2005 zneužil systém evidencie vodičov na Krajskom dopravnom inšpektoráte v Košiciach.
Šikovný absolvent
Galko na ňom vykonával absolventskú prax a po svojom využil, že dopravní policajti mu dali robiť ich prácu. Cez ich heslá vstupoval do databázy a po vložení nepravdivých údajov vyrábal pre ľudí z Košíc a celého východného Slovenska falošné vodičské preukazy.
Záujemcovia za to, že sa bez skúšok dostali k dokladu, Galkovi platili od 7- do 23-tisíc korún podľa toho, na aké skupiny vozidiel vodičák chceli. Pri začiatku vyšetrovania polícia tvrdila, že si takto mal zarobiť pol milióna korún. Neskôr sa zrejme platby nepodarilo preukázať všetkým, ktorí preukaz získali, preto dohoda s prokuratúrou hovorila len o sume 80-tisíc korún.
Všetko popísal
Galko s políciou spolupracoval. O tom, ako preukazy vyrábal, podrobne vypovedal aj ako svedok na súdoch s ľuďmi, ktorí jeho služby využili. Prokuratúra ich väčšinou nestíhala za podplácanie, ale za to, že falošný preukaz používali, čo posúdila ako trestný čin - falšovanie verejnej listiny.
"Vystavil som kartu vodiča alebo som pozmenil starú. Dal som jej fiktívne protokolárne číslo. Na vydanie vodičského preukazu mi stačil stokorunový kolok, občiansky preukaz žiadateľa, prípadne starý vodičák," hovoril na jednom z procesov.
Právne nejasnosti
Absolventovi pomáhali dvaja sprostredkovatelia. Dohadzovali mu záujemcov, dávali mu ich údaje, neskôr peniaze a on im hotové preukazy. Vodičáky sa nedali rozoznať od pravých, lebo boli vyrobené skutočnou technológiou.
Vyšetrovanie trvalo dlho nielen preto, že bolo potrebné vypočuť viac ako sto svedkov. Polícia a prokuratúra nemali jasno v tom, či praktikanta možno stíhať za korupciu, keďže nebol riadnym zamestnancom polície. Nakoniec bol odsúdený za dva trestné činy - zneužívanie záznamu na nosiči aj prijímanie úplatku.
Ďalšie skutky
Štyri roky a desať mesiacov dostal Galko ako súhrnný trest aj za krádež mobilných telefónov z predajne, v ktorej pracoval, a tri úverové podvody, keď si zobral na splátky elektroniku, ale neplatil za ňu.
„Dohoda je primeraná a spravodlivá, súd ju schválil," povedala sudkyňa. Rozsudok sa okrem toho vzťahuje aj na lúpež, za ktorú je mladík už vyše roka vo väzení.
Polícia v roku 2007 vyhlásila, že podobná kauza sa už nemôže opakovať. Zabránia tomu podľa nej „prijaté technicko-administratívne opatrenia", ktoré vylučujú, aby zamestnanci absolventskej praxe prenikli do informačného systému dopravného inšpektorátu.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári