Mnohí "neplatiči" sa vyhovárajú na to, že magistrát a mestské časti nerobia pre psíčkarov nič, prípadne málo. Zaujímalo nás teda, či sú ich výhrady oprávnené a či vôbec mesto postihuje psíčkarov, ktorí dane za chlpáčov neplatia.
V Košiciach bolo k 31. decembru 2009 evidovaných 8 686 psov. Najviac v mestskej časti Západ - 1 236. Na dani za psa sa za minulý rok vyzbieralo 196-tisíc eur. Čo s nimi mesto urobilo? "V uplynulých rokoch prispelo na výstavbu útulku pre psy v Haniske," informovala nás Katarína Jantošovičová z referátu pre styk s verejnosťou a médiami. Vlani mesto plánovalo prispieť na útulok v Haniske sumou 33,192 eur, no pri úprave rozpočtu ju škrtli. "Každoročne mesto uhrádza výdavky na zabezpečenie veterinárnej a asanačnej služby a ďalšie náklady na zabezpečenie čistoty na území mesta. Správa mestskej zelene ako dodávateľ prác realizovala napríklad v uplynulých mesiacoch výbeh pre psov v Mestskom parku či na Kuzmányho ulici."
Tým aktivity mesta končia, no mestkých častí nie. MČ Staré Mesto napríklad poskytuje majiteľom psov, ktorí majú zviera zaevidované a platia dane, 350 kusov mikroténových vreciek na zber psích exkrementov. "Má to pôsobiť hlavne motivačne," povedal nám Ladislav Šárocký, referent právneho oddelenia. "Dostávajú ich raz ročne. No nie všetci to využívajú. Niektorí používajú iné vrecká, či servítky." Podobne to, poskytovaním vreciek platičom daní, riešia aj v iných mestských častiach.
Daň za psa neplatia všetci v rovnakej sume. "Podľa VZN č. 71 o miestnych daniach je ročná sadzba za psa chovaného v bytovom dome 39,83 eura a v rodinnom dome alebo v inom uzavretom objekte 9,95 eura. O 50 % sa znižuje ročná sadzba dane za psa: a) chovaného ťažko zdravotne postihnutým občanom, ktorý je držiteľom preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím alebo držiteľom preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom, b) chovaného občanom starším ako 70 rokov, c) sterilizovaného, d) čipovaného, e) opusteného alebo prevzatého z útulku, f) so skúškami z výkonu minimálne 1. stupňa podľa národných alebo medzinárodných skúškových poriadkov," dodala K. Jantošovičová. Majiteľ psa musí oznámiť vznik daňovej povinnosti do 30 dní od vzniku správcovi dane - teda mestu Košice. Ak tak neurobí, správca dane môže uložiť pokutu najmenej 6,63 eura pre fyzickú osobu. Tým, ktorí psov neprihlásia, posielajú výzvu alebo ich nahlasujú Mestskej polícii (MsP) Košice.
Pri kontrolných akciách príslušníci MsP v roku 2009 zistili 734 prípadov porušenia právnych noriem, ktoré stanovujú podmienky chovu psov, resp. iných spoločenských zvierat. "V štatistikách nedelíme, či bola pokuta udelená za nezaplatenú daň, alebo iný priestupok. Neviem teda povedať, koľkí z kontrolovaných zaplatenú daň za psa nemali," povedal nám Slavomír Pavelčák, zástupca náčelníka MsP Košice. Pri odhaľovaní neplatičov MsP získala veľmi dobrého elektronického pomocníka v teréne, ktorý im na mieste "povie", (okrem iného) či má kontrolovaný zaplatenú daň, alebo nie. Ide o mobilný informačný systém MEMPHIS, ktorý sa využíva od januára 2010.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári