KOŠICE. Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku sledujú situáciu na riekach a vo vodných nádržiach a manipulujú s nimi tak, aby boli pripravené na prívaly jarných vôd. "Postupne chystáme nádrže na topiaci sa sneh, aby vodu z prítokov zadržali. Priebežne ich vypúšťame. Na druhej strane zas nemôžu zostať prázdne. Môže byť suché leto, a vtedy by mohol nastať iný problém," uviedol dispečer Slovenského vodohospodárskeho podniku v Košiciach Viliam Vološ.
Zima sa ešte neskončila
Vodohospodári nepovažujú túto zimu za mimoriadnu. Ešte môžu prísť ďalšie zrážky, ktoré môžu zásoby snehu zvýšiť. Ako bude o mesiac, s istotou nevedia ani klimatológovia. Koniec zimy ešte nie je. Riziko povodní je stále, náhle oteplenie by mohlo situáciu skomplikovať. Zatiaľ tomu nič nenasvedčuje. Závisí však od priebehu počasia. Všetko sa pripravuje tak, aby nič mimoriadne nenastalo.
"V prvý februárový týždeň bola situácia komplikovaná. Napríklad v povodí Laborca po Zemplínsku šíravu sú zásoby v snehu 73 miliónov kubických metrov. Šírava má v zásobnom priestore 46 miliónov m3, ktorý musíme uvoľňovať. Uvedomiť si musíme, že nie všetok sneh, ktorý sa roztopí, odtečie do korýt. Pri priemernej zime je to približne 33 až 40 percent," vysvetlil vodohospodár.
Topenie ešte len príde
Prítoky sú v súčasnosti nízke a na druhej strane nádrží je prirodzený pokles. V tomto období sa z nich vypúšťa viac, ako priteká. Ešte sa bude pokračovať v znižovaní hladín. Do konca mesiaca sa chcú dostať do rovnováhy so zásobami snehu. Stav nie je najhorší, rozhodujúci bude koniec februára. Boli aj horšie zimy. Podľa V. Vološa boli Košice zasiahnuté snehovou nádielkou v posledných dňoch viac ako inde, ale celkovo to nie je zlé. Najväčším nebezpečenstvom pre rapídne zvýšenie hladín by mohlo byť prudké oteplenie v kombinácii s dažďom.
V Košiciach do Hornádu prisypávajú aj sneh, ktorý sa nahromadil v meste. Vozia ho na tri krízovým štábom vybrané miesta. Jedno je za mostom v Ťahanovciach, druhé pri malej stanici na Jarmočnej. Časť snehu končí v Mlynskom náhone. Tieto kopy však nijako neovplyvňujú hladinu Hornádu, v ktorom je voda teplejšia ako sneh. Preto sa rýchlo topí a odteká spolu s vodou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári