KOŠICE. Takmer 20 miliónov korún (vyše 650-tisíc eur) vyplatil pred vyše desiatimi rokmi Daňový úrad Košice IV firmám, o ktorých sa dnes ani nevie, kto boli ich majitelia. Krajský súd v Košiciach minulý týzdeň rozhodol, že nešlo o daňové podovody.
V kauze sa podvodné vylákanie odpočtu dane kládlo za vinu dvom kontrolórom daňového úradu. Podľa obžaloby Rastislav Laseník a Marián Hríb v roku 1998 cez nastrčené osoby založili firmy Daman a Tradex. Ich konatelia vystupovali vďaka falošným občianskym preukazom pod menami ľudí, ktorí o ničom nevedeli. Hneď po svojom vzniku si firmy začali uplatnovať nadmerné odpočty DPH.
Fiktívne obchody a falzifikáty
Či mali na ne nárok, kontrolovali vtedy 27-roční inžinieri Laseník a Hríb. Podľa záverov vyšetrovania firmy žiadne obchody ani reálny obrat, ktoré mali byť základom pre vrátenie dane, nemali. Fiktívne kontrakty dokladovali rôznymi falzifikátmi. Prokuratúra tvrdila, že kontrolóri napriek tomu kontrolu skončili s takým záverom, aby firmám daňový úrad peniaze schválil.
Podľa krajského súdu dôkazy na takúto verziu nestačia. Spolu s bývalými daniarmi oslobodil Arnolda Bubenka (34), ktorý mal pod menom Ján Rézmüves vystupovať za firmu Tradex, a Jozefa Šoffu (42), ktorý bol konateľom Damanu a neskôr ju previedol na Chorváta Zlatka Potrebicu, vydávajúceho sa podľa prokuratúry za Zgonjanina Predraga.
Súd vidí pochybnosti
Súd zdôvodnil verdikt najmä tým, že sa nepodarilo s istotou preukázať, že osoby, ktoré pod menami Rezmüves a Predrag z banky vyberali státisíce korún od daňového úradu, sú Bubenko a Potrebica. Svedectvá pracovníčok banky označil sa nepresvedčivé a odvolal sa aj na posudky grafológov, ktorí nepotvrdili ani nevylúčili, že ako Rezmüves sa v banke podpisoval Bubenko.
Podpisy boli totiž veľmi jednoduché a bez určujúcich znakov. Obžalobe nepomohol ani Potrebica, ktorý na dlho zmizol v zahraničí a len nedávno s ním začal proces na okresnom súde. Vypovedať na ňom odmieta.
Hlavným usvedčujúcim dôkazom malo však byť správanie sa Laseníka po spustení vyšetrovania. Ešte pred svojím obvinením sa skontaktoval s kriminalistami Františkom Riganom a Ladislavom Bombom, ktorí sa začali podozreniami z daňových podvodov zaoberať. V apríli 1999 im v mestskej pivárni v Košiciach odovzdal 750-tisíc korún. „Žiadal, aby preverovanie uzavreli v jeho prospech a v prospech dalších preverovaných osôb," povedal hovorca Krajskej prokuratúry v Košiciach Milan Filičko.
O úplatku ani o tom, prečo ho Laseník dal, nebolo pochýb. Kriminalisti pred stretnutím oznámili zámer daňového kontrolóra na prokuratúre a polícia sa na zdokumentovanie skutku pripravila. Laseník bol za neho v roku 2004 právoplatne odsúdený na 20 mesiacov a časť trestu si odsedel.
„Hovoril nám, aby sme zabudli na prípad, ktorý sme mali z vlastných zdrojov. To znamená, že keby sme to my hodili do koša, nikto by sa o tom nedozvedel. On to dobre vedel," spomína dnes policajt Bomba.
Podplácaním sa nezaoberali
Krajský súd sa otázkou, prečo by Laseník dával za seba aj komplicov úplatok, keby sa na žiadnych podvodoch nepodieľali, vôbec nezaoberal. „Súd môže vychádzať iba z dôkazov, vykonaných na hlavnom pojednávaní. Na dôkazy získané v iných konaniach nemôže prihliadať," zdôvodnil predseda senátu, sudca Evžen Kelij.
Ako jediný z obžalovaných si prišiel vypočuť rozsudok Laseník. V záverečnej reči nechal hovoriť len právnika. Na otázky Korzára po skončení pojednávania nechcel odpovedať.
Jeho väzby na firmu Daman dokazovalo aj to, že ju spoluzakladala jeho bývalá manželka, ktorá druhému spoločníkovi poskytla svoje peniaze. Na daňovom úrade tiež vtedy platil takzvaný písmenkový systém, podľa ktorého mal každý kontrolór pridelené konkrétne firmy. Pod Laseníka spadali aj spoločnosti s názvom začínajúcim na D.
Firmy bez majiteľov
Kde milióny cez osoby vystupujúce pod falošnými menami zmizli, sa nikdy nezistilo. Daňové riaditeľstvo oznámilo, že ich vymáhalo exekúciou, ale jej výsledok nepovedalo s tým, že ide o daňové tajomstvo. Podľa všetkého štát nespäť nezískal nič. Firma Tradex zanikla krátko po vyplatení odpočtov a Daman formálne previedli na chorvátského občana Predraga, ktorý o tom netušil. Pohľadávku voči firmám ako daňový nedoplatok riaditeľstvo eviduje aj v niektorých zoznamoch dlžníkov z posledných rokov.
Verdikt o nevine Laseníka a ďalších nie je právoplatný. Po odvolaní prokurátora ho preskúma Najvyšší súd.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 1 do 7), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári