KOŠICE. Na „blšom trhu" sa včera tmolilo viac predávajúcich ako zákazníkov. Hlúčiky premrznutých trhovcov unudene postávali v uličkách, pofajčievali alebo si ruky aspoň trocha ohrievali pohármi s kávou.
Kupujú najmä drobnosti
„Prišla som si pozrieť len nejaké pyžamo a papuče, ostatné sa neoplatí. To kúpim radšej v obchode," povedala nám postaršia pani Katarína.
Aj podľa viacerých trhovcov k nim už chodia zákazníci väčšinou po drobnosti ako ponožky, čiapky alebo spodnú bielizeň, čo nestojí viac ako 10 eur. Aj pri tom sú vraj stále náročnejší. „Vyberajú viac, aj viac šetria, ale chcú sa parádiť. Požadujú vysokú kvalitu, ale čo najlacnejšie," zhodnotil Ladislav, ktorý vraj nekvalitné veci ani nemá.
Ubúda predajcov i tržieb
„Z roka na rok je tu menej ľudí, rušia sa stánky," skonštatovala predavačka Zuzana. „Kvôli kríze aj hypermarketom. Tí, čo majú stánky na Blšáku, otvorili si už aj obchody po sídliskách. Ľudia si radšej pohodlne pozrú veci niekde v obchode."
Podľa predajcu Romana odrádzajú od návštevy Blšáku i informácie o jeho konci. „Ale ešte fungujeme, všetko beží. Obchod v meste budeme zatvárať, zostávame tu," rozprával s optimizmom ako jeden z mála. „Niektorí pritom máme kvalitnejší tovar ako hypermarkety. Nevozíme len z Číny, nosíme tovar aj z Maďarska a Turecka." Myslí si, že kšeft sa zase rozbehne na jar, keď ustúpia mrazy.
Pani Zuzana si však myslí, že už je to „o ničom". „Posledné tri roky je to stále horšie. Zostala tu len asi štrvtina stánkov," posťažovala sa. „Veď kto nám tu príde? Vietnamci sú už všade. Akurát dôchodcovia, aj tí chodia, keď je teplo. Mladí idú do mesta a obchodných domov."
„Nestarajú sa tu o nás, darmo sa sťažujeme. Nie je tu ani jeden smetný kôš, chýba pitná voda a záchod máme len jeden, aj to špinavý," hundrala Anna. „Tržby máme o 75 percent menšie ako predtým. Zatiaľ neodchádzame, uvidíme, čo bude po zime."
Záujem o stánky klesol o 35 percent
Riaditeľ Miestneho podniku služieb (MPS) mestskej časti Juh Miroslav Michalus však poukázal na to, že stánkari majú „v nájomnej zmluve uvedené, že čistotu a poriadok si v bezprostrednej blízkosti vlastného stánku zabezpečujú sami". Smetné koše vraj odstránili kvôli zimnej údržbe, aby mohli lepšie odpratať sneh.
MPS ako jediný správca Blšáku v súčasnosti prenajíma 320 stánkov, ktoré sú využívané na predaj alebo ako sklad, čo je o 35 percent menej v porovnaní s rokom 2005, keď ich bolo 497. Výška nájomného a služby na trhovisku sa vraj už 10 rokov nemenili.
Jeho prevádzku MPS financuje z nájomného. „Znižovaním výnosov klesá aj objem prostriedkov na obnovu a investície. Prevádzkové náklady trhoviska v roku 2009 boli asi 330-tisíc eur. Najpodstatnejšou nákladovou položkou je platenie prenájmu vlastníkom pozemkov, ktorými sú MFK, mesto a mestská časť Juh," uviedol riaditeľ.
Michalus tvrdí, že Blšák sa rušiť nebude
S predajcami sa Michalus zhoduje, že zákazníkov im odlákali hlavne hypermarkety. „Zákon o trhoviskách je veľmi prísny, čo sa týka sortimentu predaja a zakazuje napríklad predaj tabakových výrobkov, alkoholických nápojov v originálnom balení, ale aj iných komodít, ktoré v minulosti tvorili nosný sortiment a v hypermarketoch je umožnený."
Podnikateľov vraj odrádzajú i „opakujúce sa fámy o zániku trhoviska". Jeho zrušenie sa však nechystá, stánkov vraj nebude ubúdať. „Trhovisko typu Blšak má svoje miesto v našom regióne, o čom svedčí najmä fakt, že aj po mnohých rokoch si udržal obľúbenosť medzi návštevníkmi. MPS sa snaží vytvárať pozitívny obraz o trhovisku a jeho ďalšej existencii, čo je základom pre pritiahnutie ďalších, nových podnikateľov," uzavrel Michalus.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári