Ochrancovia životného prostredia roky bojujú proti začatiu ťažby uránu v lokalite Kurišková-Jahodná pri Košiciach, mohlo by to vraj uškodiť prírode i zdraviu ľudí. Mária Letkovičová zo spoločnosti Environment, a. s., Nitra, ktorá hodnotí vplyvy prevádzok s radiáciou tvrdí, že baňa na Jahodnej by nemala na zdravie Košičanov žiadny negatívny vplyv.
KOŠICE. Dvesto expertov zo Slovenska, Čiech a Luxemburska hodnotilo zdravie obyvateľstva aj v okolí atómových elektrární Bohunice či Mochovce, monitorovali aj ich vplyv na zdravie ľudí po 5 rokoch prevádzky. "Výsledkom bola vždy nula, žiadny poznateľný negatívny vplyv," informovala Letkovičová.
Rudy vraj obsahujú nízky obsah uránu
"V rámci týchto správ sme porovnávali aj zdravotný stav obyvateľov v bezprostrednom okolí výskytu uránovej rudy na Slovensku. Ak by bolo pravdou, že už samotná uránová ruda je nebezpečná pre ľudí, museli by už byť poznateľne zdravotne poškodení obyvatelia obcí, v ktorých sa urán ťažil v nedávnej minulosti, alebo možno aj obcí, v ktorých sa nachádzajú uránové rudy."
Podľa Letkovičovej, takých lokalít je na Slovensku 23, v 10 sa ťažilo v minulosti, tri sú považované za vyťažené.
"Všetky ložiská s vyšším percentom uránu už boli dávno vyťažené, zostali zásoby, ktoré sa v minulosti zdali neefektívne, dnes sú však aj takéto ložiská zaujímavé. To, čo sa vyťaží, má nízky obsah uránu, približne 0,1 až 0,3 percenta. Samotné spracovanie rudy sa už nerobí na povrchu, ale v podzemí. Napríklad, najväčšia európska baňa na volfrám je v Rakúsku, v chránenej krajinnej oblasti Tirolských Álp v Kitzbüheli. Svetoznáme lyžiarske centrum aj veľká baňa žijú pospolu bez akýchkoľvek vzájomných škôd, akurát prinášajú svojej lokalite zdvojený zisk."
Porovnávali zdravotný stav obyvateľov
Odborníci za najväčšie poznateľné riziko akejkoľvek banskej činnosti pre okolité obyvateľstvo považujú únik plynu radón z bane. Ide o produkt rádioaktívneho rozpadu, ktorý sa mení na olovo a práve to škodí ľuďom v pľúcach.
"Košická oblasť je celá v relatívne vysokom radónovom pásme v rámci Slovenska, ale aj to je výrazne pod stanoveným limitom. Porovnávali sme zdravotný stav obyvateľstva v obciach s uránovým ložiskom a obciach, kde nebola nikdy žiadna banská činnosť. Ako samostatná jednotka bola zobratá Spišská Nová Ves spolu s Novoveskou Hutou, kde v minulosti ťažili kvalitný urán. Sledovali sme 36 zdravotných indikátorov z oblasti dĺžky života, reprodukčného zdravia, predčasnej úmrtnosti a príčin úmrtia. Nezistil sa žiadny pozoruhodný rozdiel. Naopak, obce s ťažbou uránu v histórii sa javili ako vyrovnané z pohľadu všetkých sledovaných indikátorov, s dlhým dožívaním, nepoškodenou reprodukciou, menším výskytom rakoviny a rozhodne prijateľným indexom rastu. Obyvatelia nemajú zdravotné následky a z týchto obcí sa nesťahujú preč," dodala Letkovičová.
Protesty aktivistov proti ťažbe na Jahodnej rozvírili verejnú mienku.
FOTO - TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári