Bývalý námestník primátora Filipko zrejme čoskoro skončí aj ako tzv. uvoľnený poslanec. Po už schválenej zmene zákona ho totiž mesto nebude môcť platiť.
KOŠICE. Parlament schválil tento týždeň novelu zákona o obecnom zriadení. Mestá už nebudú môcť platiť tzv. uvoľnených poslancov, ktorí boli zväčša neoficiálnymi viceprimátormi. Dotýka sa to aj košického poslanca Jozefa Filipka (SMK).
Filipko bol pôvodne tretí viceprimátor. V júli 2008 ho však z tohto postu muselo mestské zastupiteľstvo odvolať. Dôvodom bola novela zákona o meste, podľa ktorej môže mať mesto len dvoch viceprimátorov. Iniciovali ju niektorí košickí poslanci za opozičný Smer. Filipko za to vtedy kritizoval aj predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer). "Novela zákona o meste Košice bola ponížením, napriek nesúhlasu mesta ju presadili v parlamente poslanci Smeru z Košíc, vrátane Pavla Pašku. Ten by sa mal skôr zamyslieť, ako vznikla stavba s apartmánmi v Mestskom parku, kde býva."
Marek Vargovčák (SDKÚ) a Mikuláš Čečko (KDH) o funkcie neprišli. Odchod padol na Filipka z SMK. Tá má totiž v pravicovej trojkoalícii najmenej poslancov.
Uvoľnili ho
Filipko sa musel vrátil ako poslanec do mestského zastupiteľstva. No to ho obratom dlhodobo uvoľnilo a poverilo výkonom osobitných úloh a činností v oblasti dopravy, odpadov a plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja. Išlo o podobné úlohy, aké mal dovtedy. Jeho kompetencie sa len zúžili.
Poslanci mu odklepli mesačný plat vo výške 66 percent z platu primátora, teda 2 970 eur. Mesačný plat námestníka je asi 3-tisíc eur. Kancelária na magistráte mu ostala. Ak by ostal poslancom, mesačne by si prišiel len na asi 330 eur.
Radnica preskúma možnosti
Čo bude teraz po "zrušení" tzv. uvoľnených poslancov ďalej s Filipkom, ešte nie je jasné. "Magistrát po zverejnení konečného znenia novely zákona o obecnom zriadení v Zbierke zákonov zanalyzuje jej dopady na samosprávu mesta a v prípade potreby zastupiteľstvo včas vykoná príslušné opatrenia," povedal hovorca mesta Jaroslav Vrábeľ.
Samotný Filipko sa chce poradiť s právnikmi. "K novele sa vyjadrím, až bude uverejnená oficiálne v Zbierke zákonov a budem mať k dispozícii stanovisko právnikov. Mesto bude určite postupovať podľa zákona. Aj v prípade môjho odvolania z pozície námestníka tak postupovalo."
Filipko tvrdí, že nepoberá poslaneckú odmenu, ani odmenu ako člen mestskej rady či ako predseda komisie národnostných menšín. Odmenu vraj nepoberá ani za dozorovanie v spoločnosti Kosit, kde sa stal v marci predsedom dozornej rady.
Presadila to pravica
Túto zmenu presadil poslanec Alexander Slafkovský (SDKÚ). Zrušenie tzv. uvoľneného poslanca bolo jedným z dvoch návrhov, ktoré v novom zákone podporila aj parlamentná pravicová opozícia.
Zákon doteraz umožňoval zastupiteľstvu uvoľniť svojho člena, aby poslaneckú funkciu nevykonával len popri zamestnaní, ale na plný pracovný úväzok. Táto funkcia sa však v praxi zneužívala. Upozornila na to aj prokuratúra.
Glosa
Politici majú Parkinsona
Zákony profesora Parkinsona zrejme politici čítali. Ktovie, či však postrehli, že knižka tohto britského ekonóma byrokratické praktiky vo firmách i verejnej správe neobhajuje, ale s iróniou pranieruje. Tento autor skvele opísal, ako rozdielne sa riešia banality a vážne veci. Vedenie istej inštitúcie rozhodovalo okrem iného aj o dvoch bodoch - maľovaní plota a kúpe veľmi drahého jadrového zariadenia. Ak si myslíte, že plot vybavili "za sekundičku", ste na veľkom omyle. Technickí analfabeti odklepli kúpu mnohomiliónového zariadenia šmahom ruky, ale o farbe plota za pár dolárov sa rozpútala dlhá a vášnivá hádka.
No a tomu akoby z oka vypadlo počínanie košických politikov vo farbách ľavicového Smeru. Najprv im v roku 2008 bolo tŕňom v oku, že košická radnica plytvá peniazmi na troch pravicových viceprimátorov. A tak s kamošmi z parlamentu, kde majú väčšinu, cez novelu zákona o meste Košice jedného odstrelili. Pravica však s nimi vybabrala. Jofef Filipko z SMK, ktorému sa ušiel čierny Peter, totiž nemusel opustiť stoličku ani kanceláriu, len si pred menom už nepísal viceprimátor, ale poslanec poverený úlohami. A s rovnakým platom ako predtým.
Paradoxne, tejto "kľúčovej otázke existencie Košíc" zrejme zasadil ranu z milosti vlastný pravicový tábor. Tentokrát poslanec parlamentu z SDKÚ Alexander Slafkovský, keď pred pár dňami dal parlamentom pre zmenu schváliť jeden bod v novele zákona o obecnom zriadení, kde "povereného poslanca" zakázali. Čo bude s Filipkom, teraz pravicová radnica ešte nevie. Ale to nie je v tejto "farboplotovej" kauze podstatné.
Čo podstatné je, prečo takej banalite venujú politici toľko energie. Keby sa radšej pustili do zníženia gigantického počtu mestských častí a úradníkov na také "prťavé" mesto! To nie, to by sa dotklo nie jedného, ale desiatok, ba stoviek ich straníckych parťákov. Čo sú sprostí, aby im sami dobrovoľne brali chlieb od úst? A najmä, keď ho zaplatia obyčajní Košičania?
Prvý Parkinsonov zákon hovorí, že počet úradníkov absolútne nesúvisí s množstvom práce a zákonite neustále rastie ich počet. Toto v knižke všetci komunálni politici asi preskočili.
Peter Jabrik
Autor: jog
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári