Večer si nocľažníci krátili aj tak, že po sebe hádzali blchy.
KOŠICE. Osem zlôžok, ktoré sa nevošli do stanu, rozložili po chodbe Charitného domu sv. Alžbety. Podľa Sone Hlaváčovej, vedúcej útulku, stan na prespanie využilo za prvé tri dni 16 ľudí.
"Sú medzi nimi aj takí, čo už prichádzajú pravidelne, ďalší si našli iný spôsob ubytovania," povedala nám S. Hlaváčová. "Okrem stanu nám mesto v rámci pomoci bezdomovcom ponúklo i 80 diek a rovnaký počet jedálenských nádob, ešusov. Mrazy už teraz síce povolili, ale pomoc od mesta má určite opodstatnenie, meteorológovia hlásia opäť od stredy budúceho týždňa nízke teploty."
Odmietajú sprchu i odev
Aj samotný útulok je maximálne preplnený, momentálne tam prespáva každú noc až 90 ľudí. Čo sa týka stanu, najväčšie problémy sú tam vraj s hygienou jeho obyvateľov.
"Môžu sa u nás osprchovať, vymeniť si odev za čistý, ale väčšinou to odmietajú. Napríklad noc zo štvrtka na piatok bola kuriózna, nocľažníci sa zabávali tým, že po sebe hádzali blchy," dodala Hlaváčová.
Ženy sú vraj horšie ako chlapi
Každú noc je v stane dozor, ktorý prikladá drevo do piecky a dohliada, aby bezdomovci vnútri nevystrájali. V prípade potreby dokáže na Bosákovu veľmi rýchlo prísť a urobiť poriadok hliadka mestskej polície. Stan na prespanie doteraz využívali iba muži.
"Tak je to aj lepšie, lebo ženy sú na rozdiel od chlapov hrozne zanedbané a veľmi smrdia," tvrdil nám Arpád, ktorý sa s kolegom v stane strieda ako dozor.
Útulok. ...zvyšok museli dať na chodbu charitného domu.
Foto: Judita Čermáková
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári