Slovenské technické múzeum (STM) v týchto dňoch ulahodí priaznivcom duchovna. Návštevníkom ponúka výstavu s názvom III. Bienále ikonopisectva a sakrálnej tvorby Karpatského Euroregiónu.
KOŠICE. Premiéra výstavy sa uskutočnila vo Vlastivednom múzeu v Trebišove na sklonku minulého roku. Jej reprízu si môže v Košiciach verejnosť pozrieť do konca marca.
U nás majú tradíciu i budúcnosť
Ikony inštalované na výstave umožňujú porovnať klasický kánon písania ikon so súčasnou sakrálnou tvorbou našich a zahraničných výtvarných umelcov. Bienále je svedectvom toho, že ikonopisectvo a sakrálna tvorba majú na Slovensku i v krajinách Karpatského euroregiónu krásnu tradíciu i budúcnosť.
"Súčasné ikonopisectvo na východnom Slovensku vychádza hlavne z neobyzantských duchovných tradícií. Z príkorí a rozmachu ikonopisectva dôb minulých vyrástla naša súčasná ikonografia. Väčšina súčasných ikonopiscov rešpektuje pri písaní ikon kánon, čiže pravidlá, ktoré sa považujú za nemenné a sväté. Ich základom je maľba žĺtkovou temperou na pripravené drevo s rešpektovaním klasických ikonopisných predlôh," vysvetlila Jana Ďuricová Žakarovská zo STM.
Popri klasickom písaní ikon však prenikajú do ikonografie aj nové tvorivé prístupy, ktoré sú čiastočne prezentované aj na bienále. Inštalovaných je spolu 56 ikon a sakrálnych malieb. Prostredníctvom ikon kresťania nadväzujú kontakt so svätými a vzdávajú úctu ich predobrazom.
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári