KOŠICE. Vlky odjakživa naháňali ľuďom strach. V okolí Košíc ich v poslednom čase videli poľovníci, lesníci, no zazreli ich aj náhodní turisti a chatári. O tom, že to nie sú zatúlané psy alebo len preludy, svedčí aj posledný úlovok poľovníka Mariána Horvátha.
Regulácia stavu
"Strieľajú sa len do konca januára. Asi mesiac sa zdržiaval sám v Kavečanoch pod vežou Hradová smerom ku kameňolomu v Družstevnej pri Hornáde. Naučil sa chodiť ku kontajnerom, lovil srnčiu a diviačiu zver, ktorá sa sťahovala za potravou do nižších polôh. Boli s ním problémy, robil veľké škody. Preto bol povolený jeho odstrel," povedal nám poľovný hospodár Poľovníckeho združenia Hradová-Kavečany Július Družbacký.
Na Slovensku Európska únia povolila odstrel 140 vlkov. Ochranári tvrdia, že všetkých je iba 150. Poľovníci odhadujú ich počet na tisíc. Ešte nikdy nezaútočili na človeka. To by museli byť choré, napríklad na besnotu. Sú nebezpečné pre zver, preto treba dostať ich stav na únosnú mieru.
Za noc zabehne aj 40 km
Ako hovorí hospodár, je ťažké dostať ho na mušku. Je veľmi pohyblivý a za noc dokáže prebehnúť aj 40 km. V Mestských lesoch Košice žijú pravdepodobne dve svorky, približne 6 až 7 jedincov. Presne sa nevie. Lovia vždy minimálne dvaja. Ten, ktorý skončil ako vzácna trofej, bol pravdepodobne samotár. Bol to jediný kus, ktorý poľovníci za sezónu od novembra odstrelili. Naposledy to bolo pred siedmimi rokmi.
Za všetko môže bohatá úroda lesných plodov, najmä žaluďov, ktoré lákajú diviaky a tie sú zasa korisťou pre vlky. Rovnako ako jelenia a srnčia zver či zajace. Zvyčajne sa zdržujú v hlbšom lese. Teraz sa odvážili zísť dolu. Zahliadli ich na Alpínke, medzi Baránkom a Jahodnou i okolo Kavečian. Aj táto šelma si vyberá svoje obete, na ktoré má. Buď sú to mláďatá alebo oslabené jedince. Veľkú konkurenciu vidia u psov, ale od človeka sa vzdialia, len čo ho zavetria.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári