Spoločnosť Molex, ktorá presne pred rokom oznámila na košickom Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVAR) hromadné prepúšťanie 765 z takmer tisíc zamestnancov, naplní svoje plány najskôr koncom tohto roka. Výlúčené však nie je ani to, že ešte aj budúci rok bude na výplatnej listine Molexu vyše polovica z pôvodného počtu zamestnancov.
KOŠICE. Pár ľudí už síce z Molexu odišlo na základe vzájomnej dohody, avšak tých prichýlili ďalšie firmy z kechneckého priamysleného parku a to najmä Magnetti Marelli, resp. Crown Bevcan Slovakia. Do hál, ktorých sa mal zbaviť Molex, sa už dávnejšie chcel "presťahovať" jeden z dodávateľov tejto firmy - IEE Sensing Slovakia. Tento výrobca automobilových dielov v nich plánoval rozšíriť svoju výrobu a prebrať aj časť zamestnancov Molexu. Zmiešané pocity z celej situácie má aj starosta Kechneca Jozef Konkoly (nez.).
Firma by mala ďalej vyrábať
"Dobré je to, že ľudia majú prácu, ale radšej by som bol, keby vedeli, na čom sú. IEE totiž chce rozširovať výrobu a počítali najmä so ženami, ktoré by odišli z Molexu. Chcú totiž výrobu zo súčasných okolo 170 zamestnancov rozšíriť na vyše dvojnásobok a v ďalšej etape zamestnať až vyše 600 ľudí. Molex avizoval, že odíde v priebehu minulého roka. Naďalej však pôsobí v našom priemyselnom parku a odďaľuje aj nimi stanovené termíny na definítvny odchod. Predpokladám, že svoj závod určite nezatvoria ani tento rok. Podľa mojich informácií za zmenou postoja stoja ich technické problémy s licenciou, znížili aj počet svojich pracovníkov v Číne, takže náš závod si ponechávajú ako zálohu. Zároveň sa im zmenila akcionárska štruktúra, kde teraz prevládajú Američania. Tí majú menšiu chuť investovať mimo USA, tým pádom aj ten presun z Kechnecu do Číny nie je až taký horúci ako sa zdal minulý rok. V Číne je aj iná mentalita, preto sa zrejme rozhodli, že Kechnec je pre nich asi menšie zlo..."
Na vidieku každý piaty bez práce
Naopak, riaditeľ košického ÚPSVAR-u Juraj Briškár (Smer) si (ne)rozhodnutie Molexu veľmi pochvaľuje. "Ich oznámenie o hromadnom prepúšťaní sa nenaplnilo a zatiaľ nemám informácie, že by sa tak malo v blízkej budúcnosti udiať. Bolo by dobré, keby zostali ešte aspoň rok. Pretrvávajúce dôsledky krízy sa totiž ešte môžu prejaviť na číslach v nezamestnanosti. Najmä okres Košice-okolie na tom nie je dobre a hoci čísla už vyše tri mesiace stagnujú, stále tu máme vyše 20-percentnú nezamestnanosť." Istou útechou pre nezamestnaných ľudí z košického "okolia" ako aj z ľudí z metropoly východu by okrem "nabobtnávania" IEE v kechneckom priemyselnom parku mohol byť príchod ďalších dvoch zahraničných investorov.
Konkoly: Chcú zamestnať 300 ľudí
"Mám dobrý pocit po rokovaniach s dvoma menšími firmami, ktorí prejavili záujem investovať u nás. Išlo by o strojársky a elektrotechnický priemysel, spolu by obe firmy mali vytvoriť 300 nových pracovných miest. Nič väčšie zatiaľ nebude, je kríza, vidím to aj na firmách, ktoré k nám mali prísť a svoje investičné zámery odsunuli o rok až dva roky. Nedávno som bol v Japonsku rokovať s ďalšími potenciálnymi investormi, v hre boli dva veľké projekty pre letecký priemysel. Ak by to vyšlo, v Kechneci by sa vyrábal titan a kremík a rôzne ďalšie pokrokové technológie s vysokou pridanou hodnotou. Išlo by však o väčšiu investíciu, definitívne by sme to mohli vedieť snáď koncom roka," dodal J. Konkoly.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári