KOŠICE. Prihlášky na stredné školy, kde sa vyžadujú talentové skúšky, musí rodič dieťaťa podať do 20. februára. Ide o školy, kde sa overuje talent, teda stredné pedagogické školy, športové gymnázium, zdravotnícku školu, či bilingválne gymnáziá. Talentové skúšky sa uskutočnia v termíne od 25. marca do 15. apríla, termín určuje riaditeľ školy.
Podať možno dve prihlášky
Do 10. apríla zákonný zástupca žiaka môže podať prihlášku na štúdium na učebné alebo študijné odbory, okrem škôl s "talentovou skúškou". Môžu to byť dve prihlášky na dve stredné školy alebo na dva študijné odbory tej istej školy.
"Prvé kolo prijímačiek je v rozpätí od 10. do 13. mája, druhé budú školy vypisovať individuálne, podľa naplnenosti. Ak žiak uspeje na oboch školách v prijímačkách, odovzdá zápisný lístok na školu, ktorú si vybral. V prípade, že už lístok odovzdal a zmení rozhodnutie, musí si zápisný lístok vyzdvihnúť na škole, kde ho odovzdal a odnesie ho na ním priorizovanú," hovorí vedúca oddelenia odborných a metodických činností Krajského školského úradu v Košiciach Anna Racková.
Odvolania
V prípade, že sa uchádzač hlásil na strednú školu, ktorá vyžaduje overenie špeciálnych schopností či zručností, a neuspel, môže si v riadnom termíne podať prihlášky na ďalšie dve bežné školy. Ak neuspeje v prvom kole, je možné si podať ešte jednu prihlášku tam, kde organizujú aj druhé kolo prijímačiek.
Odvolať sa možno do piatich dní od doručenia informácie o neprijatí, následne o odvolaní rozhodne riaditeľ školy. Ak nevie žiaka prijať, postupuje odvolanie zriaďovateľovi školy.
Produkujú viac, než potrebuje trh
Rodičia i škola by mali podľa A. Rackovej žiaka orientovať podľa ponuky trhu práce. Najväčší záujem je o hotelové a obchodné akadémie, tie sú však preplnené na prasknutie.
"Naše informácie hovoria, že až vyše tretina absolventov týchto škôl končí na úradoch práce. Toto sú školy o ktoré je veľký záujem a trh ich nestačí pojať. Ideálne sú odborné školy, tie majú zelenú. Tu už zase zavisí od toho, ako je u nás rozvinutý priemysel. Problém nemajú autoopravári, ale aj murári či vodári.
Týchto profesií je nedostatok," vysvetľuje A. Racková.
Priveľa gymnázií
S gymnáziami akoby sa vrece roztrhlo, v Košiciach ich momentálne, vrátane súkromných, máme dvadsať.
"Na takéto mesto je to veľa, ďalšie chcú vznikať. Gymnáziá pripravujú žiakov na štúdium na vysokej škole. Rodič by si mal ale s dieťaťom ujasniť, či určite pôjde na univerzitu alebo si urobí strednú odbornú školu a potom sa uvidí. Ideálnejšia je druhá voľba, lebo ak sa aj náhodou na vysokú školu neskôr nedostane, má v rukách profesiu. O vychytené gymnáziá je stále veľký záujem, lebo rodičia majú pocit, že bez vysokej školy to nepôjde, čo nie je pravda. Je veľa povolaní, kde stačí stredná škola a mladý človek si nájde prácu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári