Hrnčiarska ulica sa uličkou remesiel nikdy nestala. Za Schustera mesto vrazilo milióny do rekonštrukcie piatich domov, zvyšok má iných majiteľov s inými predstavami. Turistov takmer nezaujíma, ale mesto sa ju v rámci projektu Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 chystá obnoviť. Nevedno ako, ani koľko bude celý špás stáť.
KOŠICE. Nápad vytvorenia uličky remesiel ako turistickej atrakcie sa zrodil za primátorovania Rudolfa Schustera. V rokoch 1996 – 97 dal zrekonštruovať päť domov na Hrnčiarskej 10, 15, 17, 19, 20 a 21, ktorých vlastníkom je mesto, nájomcom Správa majetku mesta Košice.
„Náklady na rekonštrukciu znášalo v plnej výške mesto, a podľa dostupných informácií bola na obnovu týchto objektov vynaložená suma viac ako 55 miliónov korún," uviedol Jaroslav Kerner z komunikačného servisu košického magistrátu. Napríklad v kováčstve bol vybudovaný i malý hámor.
Väčšina ostatných objektov v uličke má iných majiteľov s inými predstavami na ich využitie.
Ulička krčiem?
Za vyše desať rokov sa však vzhľad ulice značne zmenil. Niektoré domy chátrajú, turisti ubúdajú a remeselníci stále tažšie prežívajú. S ich situáciou nie je spokojná staromestská samospráva. „Je tam dosť vysoké nájomné, ktoré sa ešte valorizuje. Pomaly odchádzajú užívatelia, odišiel stolár, na odchode je kováč, ohrozené sú prevádzky," uviedol na poslednom zastupiteľstve starosta Ľubomír Grega (SDKÚ).
Poukázal aj na to, že na Hrnčiarskej pribúdajú reštauračné zariadenia, objavil sa dokonca i čínsky obchod. „Bol by som nerád, ak by sme túto uličku premenovali na uličku krčiem. Má mať nejaký kolorit. Remeselníkom by sme mohli finančne pomôcť a vráti sa nám to v inej podobe."
Podstatne menej turistov
Samotní remeselníci však problém vo výške nájmu nevidia, nedarí sa im vraj skôr kvôli hospodárskej kríze. „Nie je to v nájme, ani sa nechystáme odísť. Sme tu spokojní," povedal Alena Horáková z kováčstva. „Sú odozvy, že ako nápad to nie je zlé, mesto nám vyšlo v ústrety. Len sa to nerozvíjalo ďalej, je to skromné. Ale určite má svoj zmysel, aspoň je kam zobrať turistov." Podotkla však, že v noci sa občas obáva o svoju bezpečnosť, keďže ulička je pustá.
Pre hrnčiara predstavuje najväčší problém menej návštevníkov. „ Pritom tovar máme zhruba ten istý, všetko originálne veci. Hlavne réžia je veľká, náročná je technológia aj materiál," zhodnotil Igor Macák. „Držíme sa s odretými ušami, možno by pomohla propagácia."
Nájom zvýšili len o euro
Radnica má záujem na tom, aby ulička bola atraktívnou a navštevovanou lokalitou. „Chce využiť nielen tradičné hodnoty architektúry a remeselné zameranie, ale kombinovať ich aj s modernejšími možnosťami v celkovom vzhľade a v škále ponúkaných služieb," uviedol Kerner, podľa ktorého remeselníkom vytvárajú výhodné podmienky.
Nájomné im totiž zvyšovali o mieru inflácie, v minulom roku len o symbolické 1 euro za rok na objekt. Priemerná ročná sadzba je teraz asi 12,4 eura (373,50 Sk) za meter štvorcový. Najvyššia suma tak činí 5 682 (171 175 Sk), najnižšia 2 489 eur (74 983 Sk). Správa majetku uzavrela dve zmluvy na neurčito, tí podnájomníci si opravy a údržbu robia sami a ďalšie štyri na 10 rokov, v týchto prípadoch sú zaviazaní do objektu investovať približne 16 597 eur (500 tisíc Sk). Podmienkou je zachovanie predmetu podnikania. Mesto uviedlo, že v uvoľnenom stolárskom dome je už od januára nový podnájomník.
Priorita na dva roky
„V uplynulom období sa uskutočnilo viacero rokovaní medzi nájomcom a nájomníkmi, ale tieto rokovania nedospeli k zásadnej zmene zmluvných podmienok. SMMK v tejto chvíli na to nevidí dôvod," zhrnul Kerner.
Situáciu riešili aj so Starým Mestom. „Na stretnutí však nezazneli žiadne vecné argumenty, ani konkrétne návrhy starostu, ako by sa mestská časť chcela podieľať na spolufinancovaní projektu uličky remesiel," zhodnotil Kerner.
Zámer obnovenia uličky v projekte EHMK 2013 má byť podľa neho prioritou mesta na najbližšie dva roky. „Projekt Ulička remesiel je zaradený medzi investičné projekty EHMK," potvrdila hovorkyňa EHMK Jana Krajkovičová. „Konkrétne kroky však budú závisieť od peňazí zo štrukturálnych fondov EÚ. Realizácia všetkých investičných projektov EHMK je plne v kompetencii Magistrátu mesta Košice."
Kolcun: Potenciál nie je využitý
Podľa Informačného centra mesta Košice sa počet návštevníkov uličky nedá vyčísliť. "Teraz k nám nechodia skoro žiadni turisti. Každý chce vidieť predovšetkým Hlavnú," povedala Zuzana Guľová z Informačného centra mesta Košice. "Na uličku sa ani nepýtajú, lebo o nej nevedia. Keby ľudia mali viac informácií, bolo by to lepšie. My ich na ňu upozorníme, keď chcú vidieť viac."
Aj známy turistický sprievodca do týchto končín turistov často nevodí. „Majú dopredu určený čas na prehliadku, napr. hodinu. Ulička sa nedá stihnúť, keď máme prejsť Dóm sv. Alžbety a ešte ísť po Hlavnej. Vieme ich tam zobrať pri dvoj- alebo trojhodinovej prehliadke. Chodíme tam možno s jednou z dvadsiatich skupín, teda tak raz za dva - tri mesiace," vysvetlil Milan Kolcun. Podotkol, že do uličky sa kvôli nízkej kapacite nedá ísť s celým zájazdom. „Dá sa ňou prejsť, ale nedá sa odhaliť to čaro. Je skôr vhodná pre individuálnu turistiku."
Podľa Kolcuna je slabo spropagovaná a označená. Takisto by sa vraj mohli upraviť otváracie hodiny obchodov. Cez víkend, keď chodí najviac turistov, sú totiž zatvorené a v pracovnom týždni sa dajú navštíviť väčšinou len do piatej. „Teraz to akokeby upadalo. Potenciál tam je, ale nie je využitý," zhodnotil Kolcun.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári