BRATISLAVA/KOŠICE. Fond národného majetku SR, ktorý je 100-percentným akcionárom spoločnosti Tepláreň Košice, a.s. (TEKO), nepovažuje predaj prešovskej kotolne za skrytú privatizáciu.
"Nemôže sa jednať o nejakú skrytú privatizáciu, lebo my sme neodpredali akcie spoločnosti. Išlo o minimálny majetok, ktorý z pohľadu predstavenstva sa javil ako nepotrebný, čiže dubiózny. Neporušili sme žiaden zákon. Išlo o predaj kotolne komunálnej sfére, takže išlo o verejný záujem," povedal dnes viceprezident Fondu národného majetku Vladimír Kocourek.
"Pre nás to bola doplnková kotolňa. Tento majetok vytváral spoločnosti iba stratu. My sa chceme sústrediť hlavne na dlhodobé udržanie nízkej ceny tepla v Košiciach," dodal generálny riaditeľ košickej teplárne Ladislav Lazár.
Podľa primátora mesta Prešov Pavla Hagyariho samospráva mala eminentný záujem o túto kotolňu aj napriek tomu, že podľa Lazára ide o zastaralú kotolňu. "Boli na to dva dôvody. Kúpou sme chceli zabrániť, aby sa k majetku nedostala špekulatívna firma, ktorá by mohla v budúcnosti mesto vydierať odpojením zákazníkov od tepla. Druhým dôvodom bolo, že máme záujem aby tepelná koncepcia mesta Prešov bola jednotná. Považujem to za výhodnejšie, ako keby jednotlivé kotolne v meste vlastnili niekoľkí vlastníci," vysvetlil Hagyari.
Novým majiteľom kotolne v Prešove za 980-tisíc eur sa stala od 1. januára tohto roka akciová spoločnosť Spravbytkomfort Prešov. Podľa šéfa košickej teplárne tak prešovská firma zaplatila za kotolňu o 30 tis. eur viac ako bol znalecký posudok. Súťaž na predaj kotolne by podľa Hagyariho nebola úspešná. "Do súťaže by sa nikto neprihlásil, lebo pozemky sú naše," konštatoval Hagyari. Mali sme ešte nižšiu cenu, lebo ostatní, ktorí by sa prihlásili do súťaže by boli špekulanti. Kto by kúpil dom, ktorý stojí na cudzom pozemku?," dodal Lazár.
Fico: Nebol porušený zákon, nejde o privatizáciu
Predseda vlády Robert Fico podľa vlastných slov nemá podrobné informácie o predaji kotolne v Prešove, ktorej vlastníkom je štátna Tepláreň Košice. Na základe medializovaných informácií si však myslí, že pri predaji nebol porušený zákon a nejde ani o privatizáciu, s ktorou súčasná vláda nesúhlasí.
"Ja som principiálne proti privatizácii strategického majetku, ale toto nie je žiadna privatizácia strategického majetku," zdôraznil Fico po dnešnom kontrolnom dni na ministerstve vnútra.
Za strategický majetok označil samotnú košickú tepláreň, ktorej 100-% vlastníkom je Fond národného majetku a ktorá musí zostať v štátnych rukách. Môže sa však pritom zbavovať majetku, ktorý považuje za nepotrebný, upozornil premiér. "Pokiaľ viem, je to v súlade so zákonom. Veď nech to preverí ÚVO, či to je alebo nie je v poriadku. Toto je kauza? Predaj kotolne v Prešove?" spýtal sa novinárov Fico.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári