udalostiam dôležitým pre mesto.
Pamätníky sú hmotnou pripomienkou duchovnej pamäti spoločnosti. "Medzi najvýznamnejšie a aj najrozsiahlejšie patria pamätníky na Námestí osloboditeľov, na cintoríne talianskym a francúzskym vojakom, v Barci pri príležitosti návštevy pápeža Jána Pavla II. a na Námestí maratónu mieru," hovorí hlavný architekt mesta Martin Drahovský. "Ďalších, menších, je cca 15 až 20. Okrem nich je množstvo pamätných tabúľ."
Podľa jedného z bodov MZ by teda medzi už existujúce mohlo pribudnúť päť nových. Prvý, ktorý už bol v médiách aj spomenutý, je pamätník M. R. Štefánika. Návrh vyšiel z iniciatívy mesta. Na dielo už zosnulého akad. sochára Petra Sceranka chce mesto vypísať anketu, aby ľudia sami mohli rozhodnúť o tom, kde bude stáť. Inštalovať by ho mali 21. júna 2010, keď si pripomenieme 130. výročie úmrtia M. R. Štefánika.
Ďalším navrhovaným je Pamätník obetiam a udalostiam 21. augusta 1968 a revolúcii za demokraciu 17. novembra 1989. Bola naň realizovaná medzinárodná súťaž, ktorej víťazmi sa stali Mgr. art. K. Patúcová- Lunterová a Ing. arch. P. Žalman. Z finančného dôvodu bola realizácia diela odložená. Ako predchádzajúci, aj tento návrh vyšiel z iniciatívy mesta. Po schválení by mal byť umiestnený na Hlavnej ulici pred Štátnou vedeckou knižnicou.
Z iniciatívy Olympijského klubu v Košiciach vyšiel návrh inštalovať "Olympijský pamätník". Odporúčaných lokalít na umiestnenie je viac: 1. predpriestor pred hokejovým štadiónom, 2. priestor pripravovanej akcie futbalového štadióna, 3. predpriestor pred sobášnou sieňou Staré mesto na Hviezdoslavovej ulici, 4. koniec Moyzesovej ulice pri športovej hale a 5. v sále olympionikov v športovej hale. "Návrh pamätníka MČ od výtvarníka nezodpovedá adekvátnemu významu olympionikov, preto je potrebné pripraviť a realizovať výtvarno-architektonickú súťaž," uvádza sa v dôvodovej správe. "Mapové podklady a územno-architektonické informácie poskytne ÚHA."
Vďaka iniciatíve Spolku pre skrášľovanie Košíc by mohli mať svoje pamätné miesto aj obete holokaustu v podobe pamätníka "Občania občanom" - pamätník HOLOKAUSTU. Navrhovaných lokalít je takisto viac: 1. Moyzesova ulica pred bývalou synagógou, 2. Puškinova ulica pred synagógou. ÚHA navrhuje na daný pamätník pripraviť a realizovať výtvarno-architektonickú súťaž. Svoj pamätník by po schválení mohol v Košiciach mať aj národovec Ľudovít Štúr. Tento návrh vyšiel z iniciatívy Matice slovenskej. Navrhovaným miestom je Štúrova ulica, parčík medzi Štúrovou, Rázusovou a Rastislavovou ulicou. Na konkrétne dielo je tiež potrebné pripraviť a realizovať výtvarno-architektonickú súťaž.
"Pamätník obetiam totalitného režimu 1945-1989" nie je ešte celkom presný názov ďalšieho diela. Návrh vyšiel od predsedu komisie kultúry pri MZ Františka Balúna. Navrhované miesta inštalácie sú dve: 1. Námestie MM - parčík pred budovou KSK alebo priestor pred magistrátom mesta. Na tento pamätník bude vyhlásená sochárska súťaž.
Aký má názor na päť návrhov hlavný architekt? "Je to nami spracovaný materiál, takže s ním súhlasím. Nie je o súťaži medzi pamätníkmi, ale o mapovaní návrhov na pamätníky a prerokovaní postupov pri ich realizácii." Finančná stránka zatiaľ nie je vyriešená. "Bude vygenerovaná až na základe konkrétnych návrhov. Celý materiál je skôr o rozprúdení diskusie odbornej aj verejnej, aby bol proces dostatočne transparentný a výsledky neboli ex post napádané, aj keď sa názory na riešenie môžu rôzniť," dodal M. Drahovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári