KOŠICE. Štátny podnik Tepláreň Košice (Teko) finančne prispel na januárový ples košického hotela Hilton. Akciovú spoločnosť, ktorej stopercentným vlastníkom je Fond národného majetku, riadia nominanti politickej strany Smer. Hilton patrí firme Interhouse košického veľkopodnikateľa Júliusa Rezeša, ktorý je od čias privatizácie VSŽ spájaný so stranou HZDS.
Tepláreň odmieta povedať, akú sumu na honosnú akciu dala. Denník Korzár ju o informácie k sponzoringu požiadal podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám ešte začiatkom januára. TEKO odpovedala, že údaje nezverejní, lebo je obchodnou spoločnosťou a preto vraj nehospodári s verejnými prostriedkami, ani majetkom štátu.
Teko: Podporujeme značku
„Ako spoločensky zodpovedná spoločnosť podporujeme aktivity v oblasti školstva, zdravotníctva, športové a kultúrne podujatia, ktoré posilňujú vnímanie značky TEKO a upevňujú vzťahy s partnermi spoločnosti. Ubezpečujeme, že náklady na túto podporu nie sú nákladmi, ktoré by vstupovali do kalkulácie pre stanovenie ceny tepla," píše sa v liste podpísanom predsedom predstavenstva Ladislavom Lazárom a podpredsedom Ladislavom Kochom.
Dar pre Hilton potvrdil viceprezident prezídia Fondu národného majetku (FNM) a predseda jeho výkonného výboru Vladimír Kocourek (Smer). Ani on v rozhovore pre denník Pravda jeho výšku neprezradil, ale postup štátnej akciovky obhajoval.
Sociálny Smer
„Smer sa naozaj správa sociálne, (...) tie peniaze teplárne nešli pre Rezeša, ale na ples. V minulosti mala tepláreň vlastné plesy, ktoré pre krízu teraz nerobí. Preto sa tepláreň zrejme rozhodla, že ju vyjde lacnejšie, keď sa pripojí k inému plesu," povedal.
Hotel DoubleTree by Hilton je spoločným biznisom Rezeša a finančnej skupiny J&T. Developerom a investorom projektu rekonštrukciu bývalého hotela Slovan za 40 miliónov eur sa v roku 2008 stal tandem Interhouse a J&T Real Estate. V predstavenstve Interhouse je Branislav Babík, ktorý pracuje pre J&T.
Hovorca skupiny Maroš Sýkora tvrdí, že s plesom Hiltonu nič nemajú. „J&T žiadne peniaze od TEKO nedostala. Skupina nie je spolumajiteľom hotela. Na finančné otázky plesu sa pýtajte manažmentu hotela a agentúry, ktorá ples organizovala," povedal.
Rezeš mlčí
Rezeš sa k peniazom od štátneho podniku na ples v hoteli nevyjadril. „V čom je problém? Pri takýchto akciách je to bežné. Na akej planéte žijete?" odpovedal otázkami jeho hovorca Tomáš Balint.
Na Reprezentačnom plese The Hilton Family v januári nechýbal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva teplárne Ladislav Lazár. V nedávnych regionálnych voľbách sa stal poslancom Košického samosprávneho kraja za Smer. Jeho ambície v komunálnej politike sú zrejme väčšie. Podľa neoficiálnych informácií sa o ňom v strane uvažuje ako o kandidátovi na funkciu primátora Košíc.
Július Rezeš. Lístok na ples jeho hotela stál 111 eur. Na organizáciu akcie mu prispel aj štátny podnik Tepláreň Košice.
Foto: veja
TEKO tají v rozpore so zákonom
Podľa mimovládnych organizácií košická tepláreň utajovaním informácií môže zmemožniť kontrolu verejných financií. To je v rozpore s ústavou.
KOŠICE. Tepláreň Košice (TEKO) odmietla denníku KORZÁR zverejniť výšku príspevku pre organizátora plesu hotela Hilton. Neprezradila ani, či peniaze poskytla na základe nejakej zmluvy, ktorá by prijímateľa daru zaväzovala k propagácii sponzora, alebo iným službám v jeho prospech, ako je to pri sponzoringu bežné. Štátny podnik je pritom povinnou osobou podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
„Nič to nemení na tom, že naša spoločnosť je obchodnou spoločnosťou založenou podľa Obchodného zákonníka, a teda jej majetok je oddelený od majetku štátu," odpovedala tepláreň na žiadosť o informácie.
Podľa právnika Petra Wilflinga, spolupracujúceho so združením Via Iuris, sa podnik mýli. Jeho výklad infozákona by totiž znamenal, že majetok štátu preliatím do obchodnej spoločnosti už nepodlieha verejnej kontrole.
Verejný záujem
„Formálne vzaté je tepláreň podnikateľským subjektom súkromného práva, ale fakticky do nej bol vložený majetok štátu. Aby nedošlo k protiústavným účinkom, treba zákon vykladať tak, že informácie o hospodárení teplárne sú informáciami o hospodárení s verejnými financiami," povedal.
Podobný názor má aj Ivan Mjartan s organizácie Transparency International Slovakia. Upozorňuje, že nakladanie s majetkom podniku priamo ovplyvňuje podiel na zisku FNM, ako jej stopercentného akcionára.
„Preto každé nakladanie s majetkom spoločnosti ovplyvňuje aj hospodárenie z verejnými financiami a bezprostredne sa ich týka. Preto sa tepláreň stáva oprávnene predmetom verejného záujmu a verejnej kontroly," povedal.
rok
Ako vláda plní sľub rozvíjať podniky v štátnom vlastníctve
Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky je presvedčená, že aj štát môže byť dobrý hospodár a veď netreba chodiť ďaleko. V Európe máme množstvo veľmi kvalitných firiem v štátnom vlastníctve, ktoré sú dôkazom toho, že aj štát môže spravovať majetok.
Zdroj: Robert Fico, hodina otázok, NRSR, 19.10.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ak si štát vo svojom vlastníctve ponechá podniky, mal by zabezpečiť ich efektívne fungovanie.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Mnohé zo štátnych podnikov stagnujú alebo sa ich výkony zhoršujú, pričom do plusových čísel sa nedostali ani v predkrízovom období. Železnice SR, Cargo Slovakia, Slovenskú televíziu, Slovenský rozhlas, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu či štátne nemocnice musela vláda zachraňovať dotáciami, resp. návratnou finančnou výpomocou. Proti „nezodpovednému a nehospodárnemu nakladaniu s financiami" protestovali v roku 2009 aj zamestnanci Lesov SR.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári