KOŠICE. Poslanci mestského zastupiteľstva to schválili na svojom utorkovom rokovaní. Za volebné obdobie môže radnica udeliť dve čestné občianstva. Prvé udelila v roku 2008 predsedovi Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu Jeanovi Paulovi Costovi. Aktuálne ocenenie navrhlo občianske združenie Ján Mathé - sochy a Východoslovenská galéria.
Gyula Kosice, ktorý ako svoje umelecké meno používa názov rodného mesta, dostane cenu za významný podiel v rozvoji kultúry a propagácie mesta Košice vo svete. Svetoznámy sochár, vlastným menom Ferdinand Fallik, sa narodil v Košiciach v apríli 1924.
Keď mal 4 roky, rodičia s ním emigrovali do Argentíny, kde žije a tvorí. Ako prvý na svete použil vodu a neón ako časť svojich umeleckých diel. Taktiež používa iné moderné elementy, ako napríklad svetlo a pohyb - stal sa tak predchodcom hydrokinetického a svetelného umenia. Je tvorca monumentálnych skulptúr a autor myšlienky Podmorského mesta.
Tvorí dodnes
Gyula Kosice je tiež teoretik, spisovateľ a básnik. Publikoval 15 kníh. Svoju výtvarnú tvorbu prezentoval na 40 individuálnych a viac ako 500 národných a medzinárodných kolektívnych výstavách na celom svete. Jeho výtvarné diela sú v majetku múzeí a súkromných zbierok v Latinskej Amerike, USA, Európe a Ázii. Tvorí dodnes, v roku 2005 vytvoril zo svojej dielne múzeum.
Primátor František Knapík (KDH) dúfa, že umelec si napriek svojmu vysokému veku čestné občianstvo v máji počas Dňa mesta Košice prevezme osobne. „Pokúsil sa prísť na Slovensko a navštíviť Košice, aby mal osobný zážitok z rodného mesta."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári