KOŠICE. Polícia bojuje proti silným protivníkom. Pokiaľ v časoch slovenskej koruny z času na čas nejaký falzifikát vyšetrovala, teraz sa muži zákona nestačia obracať.
Enormný nárast
"Nárast je enormný. Odkedy máme euro, niet pomaly dňa, aby sme sa s nejakými falošnými platidlami nestretli," dozvedáme sa z policajného zdroja. V minulom roku, keď sa na Slovensku zaviedlo euro, zachytili za prvé dva týždne používania oboch mien osem falzifikátov korún, medzi nimi boli okrem nominálov 5- a tisíckorunových bankoviek aj dve päťdesiatky a jedna dvacka.
"V roku 2009 bolo v kraji zachytených 326 falzifikátov eura. Najviac, až 105 bankoviek bolo v hodnote sto eur (až 65 zachytili v Košiciach), nasledujú päťdesiateurovky, ktorých sa vyskytlo v kraji deväťdesiat, z toho 51 v metropole východu. Falošné sú aj mince, zo 65 zachytených dvojeuroviek bolo 61 v Košiciach, pričom polícia vyšetruje aj jedenásť falošných jednoeurových mincí, ktoré boli taktiež zistené v spomínanom meste," vysvetľuje krajská policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová.
Euro tromflo korunu
Celkovo bolo vlani zachytených v kraji 326 eurofalzifikátov (235 v Košiciach), pričom 250 z nich tvorili bankovky. Pre porovnanie, v roku 2008, keď bola platnou menou ešte koruna, polícia evidovala zachytenie 42 falzifikátov korún, najviac tisíciek. V tomto roku do 20. februára polícia vyšetruje 29 falzifikátov eura, až dvanásť tvoria dvojeurové mince.
Falzifikáty prúdia zo zahraničia
Polícii hlásia falzifikáty väčšinou banky, ide o cca 80 percent prípadov. Kvalita vyhotovenia sa však líši. Národná banka Slovenska rozdeľuje falzifikáty podľa ich kvality do piatich stupňov nebezpečnosti: "1" - veľmi nebezpečný falzifikát, "2" - nebezpečný falzifikát, "3" - podarený falzifikát, "4" - menej podarený falzifikát, "5" - nepodarený falzifikát.
"Väčšinou ide o falzifikáty 20-, 50- a 100-eurových bankoviek so stupňom nebezpečnosti tri, pričom tieto boli vyrobené v zahraničí. Vyskytli sa aj falzifikáty dvestoeurových bankoviek so stupňom nebezpečnosti dva, taktiež so zahraničia. Falzifikáty eurobankoviek, ako aj predtým SKK, ktoré boli vyrobené na území SR, mali stupeň nebezpečnosti štyri a päť - ide o falzifikáty vyrobené na obyčajných kopírkach alebo multifunkčných zariadeniach. Falzifikát eurobankovky so stupňom nebezpečnosti "1" zatiaľ nebol zaznamenaný ani u nás, ani nikde vo svete," hovorí Demjanovičová.
Falšovateľov korún vypátrali ľahšie
Na otázku, či sa polícii podarilo vypátrať falšovateľov peňazí, alebo sem prúdia zo zahraničia, odvetila, že za čias koruny bola objasnenosť vyššia.
"Falošné koruny boli vyrábané u nás, a tak páchatelia boli často usvedčení, objasnenosť sa pohybovala okolo 70 percent, v niektorých okresoch aj 100 %. Falzifikáty cudzích mien ako GBP, USD a podobne k nám prichádzajú zo zahraničia, pričom ich výskyt sa nedá označiť ako masový, ide o maximálne niekoľko desiatok kusov ročne. Údaje o týchto falzifikátoch sú poskytované domovským krajinám cez Interpol. Falzifikáty eura sú zväčša vyrobené v zahraničí a potom sú prostredníctvom rôznych distribučných skupín úmyselne dovážané a uvádzané do obehu na našom území. Polícia zadržala vlani skupinu bulharských občanov v októbri 2009, ktorí v priebehu roka v rámci SR uviedli do obehu 270 kusov stoeurových bankoviek stupňa nebezpečnosti "3" vyrobených v Bulharsku. Momentálne sú vo vyšetrovacej väzbe." Eurobankovky falšujú podľa polície aj našinci, no tie sú nižšej kvality, a pokiaľ títo páchatelia falzifikáty uvádzajú do obehu dlhší čas, vo väčšine prípadov sa polícii podarí ich vypátrať a obviniť.
Vysoké tresty
Podľa Trestného zákona na naplnenie skutkovej podstaty trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov postačuje, ak niekto sebe alebo inému zadováži falošné, pozmenené alebo neoprávnene vyrobené peniaze. Hrozí mu trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov, to je len základná taxa, ktorá sa vzhľadom na spôsobenú škodu môže vyšplhať až na 10 až 15 rokov. Trestné je aj uvádzanie falšovaných, pozmenených a neoprávnene vyrobených peňazí a cenných papierov do obehu, kde je trest vo výške 7 až 10 rokov.
Čo urobiť, ak zistíte, že máte falošné eurá
- Falošnú bankovku alebo mincu stačí odovzdať na polícii, kde budete vypočutý, a to najmä ku skutočnostiam jeho nadobudnutia.
- Ak máte falzifikát, neviete o tom, zaplatíte a zistia, že bankovka je neplatná, nie je dôvod na paniku. "Človek, ktorý platí falzifikátom, pričom nevie, že ide o falzifikát, sa nedopúšťa trestného činu ani iného protiprávneho konania," vysvetľuje hovorkyňa.
krs
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári