Najväčšie slovenské rómske sídlisko však nie je jediné miesto v Košiciach, kde sa rozmohol protiprávny odber elektrickej energie. "Čierni" odberatelia sa nájdu aj v iných mestských častiach.
Východoslovenská distribučná a. s. (VSD) realizuje kontroly neoprávnených odberov v priebehu celého roka. Vlani tak napríklad skontrolovala na celom východe Slovenska 7 900 odberných miest. "Aj nedávna kontrola na Luniku IX je súčasťou plánu kontrol," povedala nám Andrea Danihelová, hovorkyňa spoločnosti Východoslovenská energetika. "Hromadné kontroly sú len jedným z nástrojov boja proti neoprávneným odberom elektriny. V mnohých prípadoch majú preventívny účinok. V obci Lúčky (okres Michalovce) sa po zintenzívnení kontrol znížilo množstvo ukradnutej elektriny niekoľkonásobne."
Nielen Lunik IX má svojich "čiernych" odberateľov elektriny. "Z pohľadu početnosti však možno povedať, že Lunik IX je košickou mestskou časťou s najväčším výskytom krádeží elektriny. Je však dôležité dodať, že neoprávnené odbery elektriny nie sú špecifikom sociálne slabších lokalít. Elektrina sa kradne aj v rodinných domoch či firmách. Tu je často spôsobená škoda niekoľkonásobne vyššia. Nevedieme špeciálne štatistiky o košických mestských častiach. Ale môžeme aj bez štatistík povedať, že po Luniku sa veľa kradne elektrina na Demetri a v Šaci na Námestí oceliarov (rómske komunity)."
Existuje viacero metód zisťovania neoprávnených odberov. O mnohých z nich nemožno podrobnejšie hovoriť, lebo by stratili účinnosť. Fyzická kontrola odberného miesta je len jedným zo spôsobov zisťovania. Základnou indíciou je meranie spotreby. Ak je rozdiel medzi množstvom elektriny dodanej do určitej lokality výrazne odlišný od množstva elektriny nameranej na jednotlivých odberných miestach, je pravdepodobné, že dochádza k jej krádeži. Ak niekoho kontrolór pristihne pri neoprávnenom odbere elektriny, postup je nasledovný: "VSD po zistení neoprávneného odberu pristupuje k prerušeniu dodávky elektriny. Spôsobenú škodu vymáha od zlodeja štandardnými spôsobmi. Zlodej okrem toho čelí trestnoprávnemu konaniu. Krádež elektriny v akomkoľvek množstve je totiž trestným činom."
Napriek tomu, že sa v médiách často stretávame s podobnými prípadmi, kontrolóri z VSD si museli zvyknúť aj na ozajstnú drzosť. Stáva sa, že ak niekto neoprávnene odoberá elektrinu, pristihnú ho a odpoja, za krátky čas sa bez ostychu opakovane pripojí. "Áno, opakované prípady krádeže elektriny nie sú výnimkou," priznáva aj A. Danihelová. "VSD v takých prípadoch pristupuje k ďalším opatreniam, ktoré eliminujú možnosť neoprávneného pripájania sa na distribučnú sústavu. Jedným z nich je inštalácia pancierových elektromerových rozvádzačov. Je však potrebné dodať, že na účinné zabránenie krádeží elektriny je potrebná súčinnosť ďalších subjektov." Tam patria bytové podniky, samosprávy a podobne. Často totiž dochádza ku krádežiam cez spoločné bytové rozvody, ktoré nie sú majetkom VSD.
"Vlani sa VSD podarilo odhaliť 123 prípadov neoprávnených odberov. Rok predtým to bolo 119 prípadov. Ide teda o porovnateľný, rsp. mierne stúpajúci počet odhalení. V roku 2009 boli na východe Slovenska identifikované neoprávnené odbery v objeme 3 GWh. Toto množstvo by stačilo na zásobenie väčšej obce s približne 1 000 domácnosťami počas jedného roka," dodáva hovorkyňa VSE.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári