KOŠICE. Výstava nesie príznačný názov Keramika zo Sárospataku a návštevník na nej nájde rozmanité výtvory z hliny, ktoré miestami evokujú neskorú stredovekú keramiku.
Majster keramikár sa hrnčiarstvom zaoberá od roku 1974. "Zo začiatku som sa venoval kováčskemu remeslu, až potom som začal skúšať formovanie hliny. Nik v rodine k čomusi podobnému neinklinoval. Považujem za fascinujúce, ako sa z tvárnej hmoty, akou je hlina, pričinením vlastných rúk vytvorí určitá forma. Pripadá mi to vzrušujúce a dobrodružné," prezradil nám Gábor Jakab.
V roku 1974 sa dostal do Keramického závodu v Sárospataku, kde sa zoznámil s poslednou miestnou hrnčiarskou rodinou Szkircsákovcov. "Ujo Feri ma zasvätil do fortieľov vytáčania z hliny a teta Ilonka do tajov maľovania keramiky. Onedlho som sa cítil tak, ako keby som sa narodil do hrnčiarskeho remesla."
Potom svoje plány skúsil uskutočniť vo vlastnej dielni. "Zo začiatku som chcel vyhovieť môjmu okoliu a kupujúcim, no neskôr som sa zameral na zachovanie miestnych tradícií," uviedol hrnčiar. Za posledné desaťročia sa snažil tvorbu veľmi nemeniť, aby sa terajšia forma čím viac podobala tradičnej, až takmer neskoro stredovekej keramike.
Zachovávať sa usiluje najmä konkrétne hrnčiarske tradície Blatného Potoka, kam podľa jeho slov hrnčiari prišli z okolia Užhorodu a Mukačeva okolo roku 1600, a darí sa mu to. Úspešne sa zúčastnil viacerých súťaží a v roku 2000 získal titul Ľudový umelecký remeselník.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári