Nezvyčajne jasné svetlo na oblohe, mohutná explózia a následná tlaková vlna vystrašila pred polnocou z nedele na pondelok mnohých obyvateľov z celého východného Slovenska. Podľa astronómov išlo pravdepodobne o vzácny prípad výbuchu vesmírneho telesa v zemskej atmosfére.
KOŠICE. Astronómovia sa domnievajú, že mohlo ísť aj pre nich o veľmi vzácny úkaz, ktorý sa odohral v zemskej atmosfére.
"Najviac to vyzerá na to, že došlo k zrážke Zeme s telesom medziplanetárnej hmoty s priemerom pol metra alebo meter," povedal nám dnes Drahomír Chochol, vedecký tajomník Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici.
"Keď teleso vletelo do atmosféry, začalo sa trením zahrievať, až kým vo výške asi 30 kilometrov nad Zemou vybuchlo. Nuž a výbuch bol pozorovaný ako svetelný jav, ktorý ľudia videli. Naviac, bolo to sprevádzané asi po 90 sekundách aj akýmsi hrmením. Mohlo ísť o jeden z meteoroidov, ktoré krúžia okolo Zeme a niekedy sa stane, že dôjde k ich zrážke so Zemou (vtedy sa už nazývajú meteority - pozn. red.). Žiaľ, nemáme k dispozícii žiadne vedecké pozorovanie, máme síce na Lomnickom štíte bolidovú kameru, ale bolo zamračené. Máme teda iba hlásenia od ľudí, na základe ktorých som sa pokúsil vysvetliť daný úkaz. Určite nešlo o žiadne UFO a mimozemšťanov, naposledy čosi podobné zaregistrovali v Českej republike 4. februára 2007."
"Máme informáciu z Českej republiky, podľa ktorej zaznamenali bolid, teda svetelný jav sprevádzajúci výbuch meteoroidu, s magnitúdom mínus deväť," dodal pre agentúru TASR Chochol. Podľa tejto informácie malo ísť o predmet zelenej farby.
Podľa astronómov, nedeľňajší úkaz bol pri dosiahnutí svojej maximálnej jasnosti približne tisíckrát silnejší ako Mesiac v splne. Zároveň tvrdia, že k podobným zrážkam dochádza niekoľkokrát v roku, avšak vždy na inom mieste planéty. Aj preto ide na území Slovenska o pomerne vzácny jav, D. Chochol nevylúčil, že zvyšky telesa nenájdu, lebo mohol celý zhorieť v atmosfére.
"Bohužiaľ, v tomto prípade nebolo ideálne počasie a fotograficky bolid zachytila pravdepodobne len jedna z kamier európskej bolidovej siete a objavil sa jeden amatérsky záznam z Prešova. Avšak podľa rádiometrických meraní bude možné vypočítať hmotu a ďalšie veličiny telesa," vysvetlil Jakub Kapuš zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity.
Aby mohli odborníci zrekonštruovať jeho pohyb, a určiť miesta dopadu úlomkov, musel by byť pozorovaný z troch nezávislých miest, čo sa pravdepodobne kvôli zamračenej oblohe nestalo.
Svetlo a hukot ich "prikovali" na posteľ Pani Jana z obce Jasov pri Košiciach sa vraj s manželom najprv z toho, čo sa dialo na nočnom nebi smiali, potom ich to vraj veľmi rýchlo prešlo.
"Ležali sme v spálni, v celom dome bola tma," opisovala nám prvé chvíle toho čo ich neskôr poriadne vystrašilo a údajne celkom "prikovalo" na posteľ. "Okolo 23.35 hod sa v okne smerujúcom na dvor objavilo a pomaly začalo šíriť jasné svetlo. Nebolo to ako blesk, šírilo sa veľmi pomaly, až kým izba nebola osvetlená ako vo dne, zdalo sa nám zvláštne, že nezaštekal ani jediný pes. Potom svetlo zmizlo a prišiel ten zvuk. Bol to hukot podobný pravidelnému bubnovaniu, v ušiach sme mali tlak, ako keď stojíte pri veľmi silných reproduktoroch. Trvalo to minimálne minútu. Potom to z ničoho nič prestalo a nastalo úplné ticho. Išla som skontrolovať, či sú deti v poriadku. Neskôr sme ležali na posteli ako prikovaní a mali zlý pocit. Viete, obávali sme sa, čo ešte príde."
Jana s manželom neboli jediní v Jasove, koho nočné divadlo zaskočilo. Švagor našej respondentky vtedy, keď sa svetlo zjavilo vyšiel na balkón. "Hovoril mi, že ostal zarazený z toho, čo sa dialo, najmä keď videl, že pred polnocou bolo všade, kam dovidel svetlo ako cez deň," dodala Jasovčanka.
Slovník pojmov
Meteoroid je relatívne malý (od veľkosti zrnka piesku po balvan) fragment úlomkov v slnečnej sústave. Po vstupe meteoroidu do zemskej atmosféry dochádza k svetelnému úkazu vytvorenému vďaka tlakom na vzduch a následnej ionizácii čiastočiek vzduchu. Tento jav sa volá meteor alebo padajúca hviezda. Ak nejaká časť meteoru vydrží celú cestu dole na zemský povrch, nazýva sa meteorit.
Meteorit je teleso, ktoré vznikne po dopade meteoroidu na Zem alebo na iné kozmické teleso s pevným povrchom. Aby meteorit dopadol na zem, musí byť priemer meteoroidu minimálne jeden meter a jeho hmotnosť minimálne jedna tona. Musí sa okrem toho pohybovať malou rýchlosťou, t.j. 10 až 20 km/s. Z celého meteoroidu dopadne na zemský povrch iba niekoľko kilogramov, pretože prevažná väčšina hmoty sa roztaví a vyparí preletom cez atmosféru.
Bolid je buď mimozemské teleso, ktoré dopadlo na povrch Zeme alebo výnimočne jasný meteor podobný padajúcej ohnivej guli, bez ohľadu na to, či dopadol až na zemský povrch. Vo všeobecnosti sa za bolidy považujú meteory s jasnosťou väčšou ako mínus štvrtej magnitúdy. Pokiaľ sa používa v prvom význame, bolid môže explodovať pri dopade na zemský povrch, alebo v nízkej výške nad povrchom, a vytvorí tak veľký kráter. Je to všeobecný termín, ktorý neoznačuje podstatu dopadajúceho telesa, napr. či je to skalnatý alebo kovový meteorit, asteroid, ľadová kométa a podobne.
Zdroj: www.wikipedia.sk
Autor: aba
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári