Štát vyplatí košickému exekútorovi Borovskému 2 milióny eur. Podľa rozhodnutia Okresného súdu Bratislava I v kauze z roku 2001 minister spravodlivosti Ján Čarnogurský neprimerane zasiahol proti exekútorovi a pozastavil mu výkon funkcie.
BRASTISLAVA/KOŠICE. Exekútor Borovský bol v roku 2001 spolu s ďalšími obvinený v kauze miliardových únikov z dvoch zbrojárskych podnikov v Detve a Martine. Vtedajší minister spravodlivosti J. Čarnogurský mu pozastavil výkon funkcie.
Súčasné vedenie rezortu vraví, že to predošlé porušilo prezumpciu neviny a zneužilo svoje právomoci. "Vopred ma označili za zločinca. Nečakali, kým sa rozhodne o mojich námietkach voči rozhodnutiu o pozastavení činnosti. Rozposlali to na všetky slovenské súdy, dali to aj do novín. Úplne ma tým znemožnili," povedal Borovský pre denník Pravda. Neskôr bol totiž obvinenia zbavený a odškodnenie žiadal práve za pošpinenie mena v súvislosti s touto kauzou.
Ministerstvo sa muselo Borovskému za zásah do jeho ľudských práv ospravedlniť na základe rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu už pred dvoma rokmi. Vtedy mu tiež prisúdili odškodné, a to 1 500 eur, hoci žiadal štvornásobok.
Hovorca ministra spravodlivosti Michal Jurči Korzáru povedal, že s rozsudkom o dvojmiliónovom odškodnom sa už nedá nič robiť. "Rozsudok je nezvratný, právoplatný. Odvolávali sme sa, snažili sme sa znížiť výšku škody vypočítanú znalcami, ale neúspešne. Daňoví poplatníci tak prídu o 2 milióny eur. Môžu sa obrátiť na adresu toho, kto to spôsobil, a poďakovať sa mu."
Exminister Čarnogurský si udalosť bezprostredne nevedel vybaviť, no za svojím vtedajším rozhodnutím si podľa informácií denníka Pravda stojí. "Vzhľadom na indície, ktoré boli známe, bolo pozastavenie činnosti nevyhnutné. Stačí si pozrieť, čo sa vtedy hovorilo v médiách," uviedol.
Borovský, ktorý je bývalým prezidentom Slovenskej komory exekútorov, označil výsledok súdneho sporu pre denník Pravda ako Pyrrhovo víťazstvo, pretože požadované odškodnenie bolo ešte vyššie - 70 miliónov Sk (vyše 2,3 milióna eur).
Napriek jeho nespokojnosti je už aj tak suma, ktorú mu štát vyplatí, mimoriadna. Za rok 2009 totiž dostali občania podľa rôznych odškodňovacích predpisov ministerstva spravodlivosti dovedna 929-tisíc eur, čo predstavuje len necelú polovicu z Borovského sumy.
Kauza zrúteného domu
Vyhral aj iný spor
Exekútor Borovský už v roku 2005 vysúdil 6,3 milióna Sk (asi 210-tisíc eur) plus úroky z omeškania a súdne trovy. Pri stavbe budovy Železničnej polície na Kmeťovej ulici v Košiciach sa v roku 2003 zrútila susediaca stena jeho exekútorského úradu. Stavebná firma Sukmont ani Železničná polícia nesúhlasili s vyplatením 2,3 milióna Sk (takmer 83-tisíc eur) podľa znaleckého posudku. Borovský sa preto obrátil na súd a vyhral. Sukmont z toho napokon zaplatil 1,2 milióna Sk (takmer 40-tisíc eur), zvyšok štát. J. Borovský včera pre Korzár v tejto súvislosti uviedol, že ide iba "o rozhodnutie súdu v súvislosti s mojou prvou žalobou na Železničnú políciu a Sukmont. Podal som ju preto, lebo som mal kanceláriu v budove a po jej zničení sa tam už nedalo pracovať. Keďže v budove boli aj firmy v podnájme, napríklad jazyková škola, musel som s nimi zrušiť zmluvy, čím som prišiel o ďalšie peniaze. V súčasnosti sa Okresný súd Košice 1 zaoberá mojou druhou žalobou, vo veci ešte nebolo rozhodnuté. Čakáme na verdikt znalcov zo Žilinskej univerzity. Túto žalobu som totiž podal na základe neskoršieho posudku statikov v súvislosti s celkovými škodami, ktoré vznikli zničením budovy".
sam
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári