"Využívam MHD, električky aj autobusy, na viacerých linkách," napísal nám náš čitateľ. "Som prekvapený, koľko je v meste zastávok MHD, ktoré nie sú vybavené prístreškom. Keď sa tak na zastávke stretne viacero cestujúcich, niektorí, ak nemajú dáždnik, musia zostať moknúť. Nedávno som bol na služobnej ceste v Nemecku a tam bola prístreškom vybavená každá jedna zastávka. Aj taká, kde autobus stálí iba raz za hodinu. Okrem toho by ma tiež zaujímalo, prečo sú niektoré zastávky konštruované tak, že do nich z každej strany fúka. Sú to len pospájané plastové platne. Bude teda viac prístreškov v meste? A čo s tými zastávkami, bude do nich stále fúkať?"
O odpoveď sme požiadali magistrát mesta. "Mesto reaguje v tejto veci na požiadavky mestských častí," dozvedeli sme sa od Kataríny Jantošovičovej z referátu pre styk s verejnosťou a médiami. Ak teda mestská časť usúdi, že na niektorú zastávku chce osadiť prístrešok, dáva podnet mestu. Na území Košíc zabezpečuje výstavbu nových, správu a údržbu zmluvne dohodnutých prístreškov MHD spoločnosť J. C. Decaux Slovakia. "Pre rok 2010 zatiaľ nepripravujeme výstavbu nových prístreškov. Nejde len o samotnú výstavbu, nákladnejšia je ich údržba," dodáva K. Jantošovičová.
Oslovili sme aj DPMK. "Dopravný podnik mesta Košice má na starosti tie zastávky MHD, ktoré sú súčasťou koľajovej dopravy, teda zastávky električiek," informovala nás Monika Murová, hovorkyňa DPMK. Ostatné, autobusové a trolejbusové sú v správe mestských častí alebo mesta. "Prístrešky sú umiestnené len na tých zastávkach električiek, kde to umožňuje technická norma. To znamená, že sú umiestnené len tam, kde nespôsobujú problémy pri pohybe cestujúcich, pri vystupovaní a nastupovaní a umožňujú bezproblémový pohyb. Napr. mamičiek s detskými kočiarmi či hendikepovaným cestujúcim, ktorí sú odkázaní na použitie vozíka." Prístrešky sú umiestnené na zastávkach: Staničné námestie, Hlavná pošta, Radnica Starého mesta, Námestie maratónu mieru, Amfiteáter, Barca, Námestie osloboditeľov. Niektoré murované alebo plechové prístrešky sa nachádzajú na trase v MČ Nad jazerom či na rýchlodráhe.
Ak teda niekomu niekde chýba na zastávke prístrešok, môže sa obrátiť na príslušnú MČ. Tá podľa toho, či ide o zastávku električkovú, posúva podnet na DPMK, alebo autobusovú (trolejbusovú), rieši sama, alebo posúva podnet na magistrát mesta. Následne sa rozhoduje, či sú na požadovaný prístrešok financie, miesto a všetky ostatné náležitosti.
Nášho čitateľa tiež zaujímalo, prečo sú prístrešky konštruované tak, že ich tvorí len niekoľko platní, medzi ktorými sú medzery. "Prístrešky sú doplnkovým zariadením zastávok MHD na krátkodobé čakanie," vysvetľuje Petronela Királyová z Útvaru hlavného architekta mesta Košice. "Nemajú plniť funkciu uzatvorenej čakárne. Ich funkcia je ochrana čakajúcich pasažierov pred dažďom a slnkom. Uzatvorenie týchto prístreškov je riešené vhodne, lebo práve tieto špáry zabezpečujú prúdenie vzduchu a tým jeho prevetrávanie, vysúšanie a odtok dažďovej vody z tohto priestoru."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári