Vlastenecký zákon z dielne SNS berú všetci oslovení s nadhľadom, zaujíma ich však, za čo nakúpia zástavy.
KOŠICE. Novinka prijatá v pondelok slovenským parlamentom prekvapila tých, ktorí by sa mali postarať o to, aby sa v praxi aj realizovala. Nami oslovení riaditelia ako aj rektori škôl síce v zásade nie sú proti počúvaniu hymny, no väčšie vrásky na čele im robí povinnosť zabezpečiť do každej triedy portrét prezidenta Ivana Gašparoviča, štátny znak, zástavu, preambulu ústavy a text hymny. Podľa prepočtov budú náklady na jednu triedu predstavovať 20-38 € v závislosti od veľkosti a kvality zástav. Žiaden z riaditeľov nevie, odkiaľ vo svojich napätých rozpočtoch nájdu na túto novinku peniaze. Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) im pritom odkázal, že na dovybavenie škôl všetkými národnými symbolmi si peniaze musia nájsť sami.
Riaditeľ: Vlajky nám vždy kradnú
Riaditeľ Strednej odbornej školy automobilovej Jozef Eperješi hovorí, že ak prezident zákon podpíše, budú sa ním riadiť. "Zvykneme si na to. Čo však, ak nebude elektrina?" pýta sa riaditeľ, podľa ktorého hymnu v škole majú, preto by nemal byť problém ju cez rozhlas každý pondelok pustiť. "Nakúpime zástavy, aj ostatné záležitosti. So zástavami však môže byť problém, pretože nám vlajku, umiestnenú pred školou, donedávna každý mesiac ukradli. Už ju máme za sklom. Podobne budeme musieť postupovať aj v triedach, pretože pri športových podujatiach sa vlastenectvo zvyšuje a nerobili by sme nič iné, len nakupovali nové zástavy. Asi vymyslíme ochranné plexisklo."
Makó: Po Internacionále budeme spievať hymnu
Ladislav Makó, riaditeľ SPŠ hutníckej verí, že vyjdú vykonávacie predpisy, ako zákon aplikovať: "Patrím do generácie, ktorá sa učila modliť, spievať Pieseň práce, Internacionálu a teraz budeme štátnu hymnu. Mne nie sú tieto rituály cudzie." Ako dodáva, vlasteneckú výchovu majú v osnovách a jej výchova by nemala byť násilná. "Mladí ľudia dnes nemajú úctu pred hodnotami, som zvedavý na ich reakcie. Ja si zaspievam hymnu zanôtim rád. Problém bude s peniazmi na vlajky, my nemáme ani na opravy. Budeme vec konzultovať s KSK."
Mestské školy by s hymnou problémy mať nemali, na magistráte nám potvrdili, že všetky majú rozhlas. Mesto sa podľa vedúcej oddelenia školstva na magistráte Heleny Jeníkovej bude záležitosťou zaoberať a dohodne s riaditeľmi spoločný postup aj financovanie. Na ZŠ Považská budú používať na zahratie hymny melodické zvonenie pred prvou vyučovacou hodinou. "V prípade športových zápasov deťom osobne tie vlajky požičiam", hovorí riadite školy Ľuboš Hvozdovič. Mrzí ho nedostatok učebníc: "Toto je problém. Čo sa týka hymny, vlastenectvo by malo vychádzať zvnútra každého, bol som milo prekvapený, ako ju biatlonistka Kuzminová spievala. My sme len článkom v reťazci, veľa zohráva aj rodina. Bojím sa však, že deti v určitom veku rebelujú a veci, ktoré sú prikázané, sú im skôr na príťaž. Ja osobne, až budem v triede, rád si hymnu zaspievam, bojím sa však, že utečú, lebo krajšie recitujem."
Rektor TU zákon privítal
Rektor Technickej univerzity Ján Čižmár víta rozhodnutie poslancov, lebo podľa neho to pomôže k tomu, aby mali mladí ľudia lepší vzťah k vlastnému národu. Zákon si bude musieť podrobne preštudovať, potom sa vo vedení univerzity dohodnú, ako ho, vrátane hrania hymny, budú aplikovať v praxi. "Určite ho dodržíme, finančné prostriedky na to v rozpočte školy nájdeme," povedal nám.
Starosta Buzice: Nevieme spievať, kým si nevypijeme...
BUZICA. V prihraničnej obci Buzica v okrese Košice-okolie žije momentálne 1 180 obyvateľov, pričom len pre pár desiatok z nich je materinským jazykom slovenčina. Rovnako tak je to aj v miestnej základnej škole, kde počas vyučovania a prestávok znie prevažne maďarčina.
V obecnom zastupiteľstve má väčšinu SMK, starosta Jozef Mohňanský (SMK) síce vlastenecký zákon považuje za "pomerne zábavný", ale jedným dychom dodáva, že v obci ho určite budú dodržiavať.
Po hymne budeme nadávať rozhodcovi po maďarsky
"Naši menej informovaní občania si budú myslieť, že starosta ošalel, ale ja budem robiť len to, čo káže zákon. Hymnu máme na cédečku, doteraz sme ju púšťali vždy len na Nový rok, od 1. apríla ju budeme využívať každý týždeň v škole, plus každú druhú nedeľu, keď hráme u nás 4. futbalovú ligu. Bude zaujímavé sledovať divákov ako spievajú slovenskú hymnu a potom nadávajú po maďarsky na rozhodcu. Zastupiteľstvo začneme hymnou. Dvaja poslanci sú slovenskej národnosti tak chceme prijať uznesenie, aby nás v rámci rýchlokurzu naučili spievať pekne po slovensky. Problém je, že u nás vie málokto spievať aj po maďarsky, pokiaľ si nevypije... Obávam sa, že si pred zastupiteľstvom budeme musieť povinne dať vilmošku alebo barackovicu, aby sme vôbec mohli spievať hymnu. Asi budeme mať značne veselšie rokovania než doteraz," myslí si.
Spievať, keď nie je dôvod?
Starosta predpokladá, že finančné dôsledky vlasteneckého zákona vyjdú ich obec aj ako zriaďovateľa ZŠ-ky na minimálne 1 000 €. V rozpočte však na to nemajú prostriedky. "Nechápeme, na čo je to dobré, ale nejako sa prispôsobíme. Národnú hrdosť však povinným spevom hymny ťažko vybudujeme. Všetci v obci sme sledovali našich hokejistov na olympiáde, vtedy by sme si po víťaznom zápase veľmi radi zaspievali hymnu. Ale spievať ju, keď na to nie je dôvod..."
jsv
Autor: krs, jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári