KOŠICE. Vyše hodinového rozprávania o nových knižných tituloch sa zúčastnil pomerne vysoký počet literárnych nadšencov každého veku. Okrem dvoch hlavných aktérov potešil prítomných svojou účasťou i vydavateľ Koloman Kertész Bagala.
Földvári od detstva miluje detektívky
Príjemný večer sa niesol v atmosfére úsmevnosti, a to najmä vďaka 78-ročnému spisovateľovi Kornelovi Földvárimu. Prítomným prezradil, že detektívky sú odmalička jeho veľkou vášňou a jeho nová kniha O detektívke je akýmsi jeho vlastným čitateľským denníkom. "Až sa to hanbím priznať, ale ide o čitateľský denník za vyše šesťdesiat rokov. Nemôžem ho už žiaľ predložiť svojim pedagógom, pretože už ani jeden z nich nežije. Asi preto, že nečítali detektívky, ale Hviezdoslava," zažartoval si sympatický majster pera, ktorý teda namiesto pedagógov stavil na čitateľov. "V knižke sú veci, ktoré ma z detektívok zaujali, ktoré som pociťoval potrebu vyjadriť či vymedziť, popis situácie detektívky v slovenských reáliách i profily podľa mňa zaujímavých autorov, ktorí ma potešili a trúfam si povedať, že v trudných chvíľach života podržali a pomohli mi upokojiť sa a zvládnuť vysoký tlak."
Šuleja pripravila na písanie technika
História Petra Šuleja je podľa niektorých kritikov románom o hľadaní šťastia, no autor ju označuje najmä za generačnú výpoveď. Ide o košatý príbeh kamarátov, v postavách ktorých sa nájde takmer každý. Autor je však známy tým, že ako jeden z prvých vniesol do slovenskej literatúry pojem kyberpunková poézia a próza a istá inšpirácia sci-fi žánrom je neprehliadnuteľná i v aktuálnom diele, ktoré by sa do roka malo dočkať i pokračovania.
Hoci je Šulej spisovateľom, študoval v Košiciach na Technickej univerzite. "Šiel som na školu tam, kde mali moji rodičia, jednoducho povedané, známych. Teda na banícku fakultu. Aj v knihe píšem, že som si mohol vybrať medzi dvoma rokmi v nejakom tankovom prápore a vysokou školou, takže sa to v podstate skončilo dobre. Technika dá človeku predsa len veľmi veľa a pripraví ho istým spôsobom aj na spisovateľskú kariéru. Ste schopný štrukturovať problémy a riešiť ich a písanie románu je z môjho pohľadu vyriešením určitého problému, ktorý si na začiatku orámcujem."
Kertész Bagala: "Mať vydavateľstvo je panské huncútstvo"
Oba knižné tituly vyšli vo vydavateľstve Kolomana Kertész Bagalu, ktoré úspešne funguje už 19 rokov. "Vtedy som si povedal, že keď už robím takéto panské huncútstvo, tak to naozaj dovediem do extrému a budem vydávať len to, čo sa páči mne a venovať sa pôvodnej tvorbe. A doteraz sa mi to nepodarilo porušiť a ani to nehodlám. Tvorba týchto dvoch pánov sa mi páči, tak som ich knihy vydal," vysvetlil vydavateľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári