Obyvateľov Slovenska, Maďarska i Česka vystrašil obrovskou žiarou, výbuchmi a tlakovou vlnou. Maďarskí vedci zverejnili na internete vo štvrtok podvečer mapu so zakreslením elipsy - miesta možného dopadu úlomkov telesa. Čiara pretína Košice a dotýka sa mesta Sečovce.
KOŠICE. Maďarskí seizmológovia a geofyzici (zdroj: www.origo.hu) vychádzali najmä z údajov štyroch seizmologických staníc umiestnených na ich území, ale aj na Slovensku či v Poľsku. Za najpravdepodobnejšie miesto výbuchu vesmírneho telesa označujú okolie Moldavy nad Bodvou v okrese Košice-okolie. K explózii došlo vo výške asi 10 kilometrov.
Okraje elipsy ohraničujúce údajné miesto dopadu vesmírneho "návštevníka" či jeho zvyškov pretínajú Košice, dotýkajú sa Sečoviec a blížia sa k Vranovu nad Topľou. Spodná časť čiary sa ťahá takisto ku Košiciam, avšak je dosť ďaleko od Moldavy.
Astronómovia chystajú rekonštrukciu
Ján Svoreň, zástupca riaditeľa Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici včera uviedol, že majú zatiaľ k dispozícii iba dva videozáznamy z Maďarska, ktoré zachytili nezvyčajné vesmírne divadlo.
"V prvom rade ich musíme vyhodnotiť, robia na tom naši kolegovia v Ondřejove (hvezdáreň v Česku-pozn. red.) kde je európska bolidová sieť, oni sú aj v kontakte s Maďarmi," vysvetlil Svoreň.
"Chystáme sa nafotografovať nočnú oblohu a spraviť akúsi rekonštrukciu dráhy a výbuchu meteoritu. Ak z neho ostali nejaké úlomky a dopadli na zem, mohlo by to byť niekoľko kameňov veľkosti ľudskej päste. Zvyčajne, po výbuchu telesa letia úlomky ďalej, už nesvietia, a pri dopade môžu človeku aj ublížiť. Mám videá, kde taký úlomok poškodil napríklad auto. Ak by sa podarilo identifikovať miesto dopadu úlomkov, určite zorganizujeme výpravu a budeme ich hľadať. Nepamätám sa, že by k takému prípadu ako v nedeľu 28. februára niekedy na Slovensku došlo. Stáva sa to len asi raz za 5 či 10 rokov, vždy na inom mieste planéty."
Nálezca úlomkov by mal byť opatrný
Podľa zákona, všetko čo sa nachádza meter hlboko v zemi, patrí štátu. Zákonodarcovia však vôbec nezobrali do úvahy prípady, ako napríklad nález meteoritov.
"Keby ich niekto našiel, záleží iba na jeho dobrej vôli, či nám ich odovzdá. Pri náleze by mal najprv dôkladne nafotiť miesto dopadu, nechytať kamene do rúk a nehýbať nimi. Mal by ihneď kontaktovať a privolať odborníkov, ktorí potom preveria aj širšie okolie nálezu," dodal Svoreň.
Fakty
Meteoroid - malý fragment úlomkov v slnečnej sústave. Po jeho vstupe do zemskej atmosféry dochádza k svetelnému úkazu vytvoreného tlakom vzduchu a následnej ionizácii čiastočiek vzduchu. Tento jav sa volá meteor alebo padajúca hviezda.
Meteorit - teleso, ktoré vznikne po dopade meteoroidu na Zem či iné kozmické teleso s pevným povrchom. Aby meteorit dopadol na zem, musí byť priemer meteoroidu aspoň meter a jeho hmotnosť minimálne tisíc kilogramov. Musí sa pohybovať malou rýchlosťou, 10 až 20 km/s.
Bolid - mimozemské teleso, ktoré dopadlo na povrch Zeme, alebo výnimočne jasný meteor podobný padajúcej ohnivej guli. Môže explodovať pri dopade na zemský povrch alebo v malej výške nad povrchom, pričom vytvorí veľký kráter.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári