Korzár logo Korzár Košice

Ťava April porodila malého Toudyho

Každý nový prírastok v zoologickej záhrade je dôvodom na radosť. O tú sa pred niekoľkými dňami postaral v Kavečanoch samček ťavy dvojhrbej.

Ťaví samček Toudy. Je prvým mláďaťom, ktoré sa v košickej zoo v tomto roku narodilo.Ťaví samček Toudy. Je prvým mláďaťom, ktoré sa v košickej zoo v tomto roku narodilo. (Zdroj: Veronika Janušková)



KOŠICE. Narodil sa v poradí ako siedme odchované mláďa v podmienkach košickej zoo. Jeho rodičmi sú mama April a otcom je Maťo, ktorý sa o potomka postaral aj vlani v apríli so samicou Vandou. Malý, ešte nie ročný Tobiás medzičasom riadne podrástol a stal sa jedným z miláčikov návštevníkov. Nevlastného bračeka, ktorému dali meno Toudy, si isto tiež obľúbia.

Ťavy dvojhrbé sa vyskytujú vo východnej Ázii. Živia sa listami, trávami a krovinami. Vo voľnej prírode žije už veľmi málo jedincov. Zaujímavosťou je, že sa dokáže prispôsobiť extrémnym podmienkam. Znesie teploty od -30 do +40 stupňov Celzia a bez vody vydrží 45 dní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pribudli ovečky a kozliatka

"Medzi prvé tohtoročné prírastky patria kozliatka kozy kamerunskej. Pribudlo ich deväť. Čierne jahniatko sa narodilo ovci kamerunskej. Dosiva je sfarbená novonarodená kozička karpatská a vo výbehu pobehujú aj dve malé ovce capové. Očakávame príchod aj ďalších zvierat. Mali by sa narodiť jahniatka muflónov a vlastne jarné obdobie je čas, keď sa rodia prežúvavce. Možno sa dočkáme aj nejakého prekvapenia u šeliem," uviedol riaditeľ zoo Štefan Kollár.

Vlaňajšok bol plodný. Porodila ťava dvojhrbá, pribudli dva žrebce v stáde koní Przewalského, zebrička, poníky, surikaty, lamy, kozy i ovce. Po troch rokoch prekvapil jeleň wapiti, rozmnožili sa jelene karpatské i psíky medvedíkovité. Rozšírilo sa tiež stádo uhorského dobytka, na svet prišli jak, tahr, zubor, muflóny, kamzíky, jelene karpatské, vodárka jeleňovitá, krkavce, daniele, tamarín pinčí, veľhad kubánsky, makak a ďalšie.

V tomto roku sa ešte výmeny zvierat z cudzích chovov nerobili. Areál zoo vlani zatraktívnili dovezené mačiaky husárske z Miskolca, lemury z Olomouca, vodárky červené, nosále červené, labuť, malpa z Plzne. Z Ostravy "prileteli" sova snežná a krahuľa hôrna. V Brne kúpila zoo pštrosa dvojprstého a troch emu hnedých.

SkryťVypnúť reklamu

Babyboom ešte len príde

Čo prinesie 26. sezóna, necháme sa prekvapiť. Ešte sa len začína a príroda sa iba pomaly prebúdza. Prví jarní poslovia už prišli, hlavný babyboom mláďat zoo len čaká. Každý deň môže priniesť nový život. Návštevníci, ktorých prišlo vlani do zoo 162-tisíc, majú z potomkov obľúbených zvierat vždy veľkú radosť a zastavujú sa pri ich výbehoch. Čakajú ich nové prírastky.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 594
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 851
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 655
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 808
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 207
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 469
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 767
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu